TikTok’un Ana Şirketi Pico’yu Satın Alarak VR Yarışına Girdi

Peki, bu satın alma neden bu kadar önemli? ByteDance Pico'yu satın alarak, şirketin VR'a ilk adımını atıyor olması ve potansiyel olarak Facebook'un Oculus platformuyla doğrudan rekabete giriyor olması.

3 Okuma Süresi

Geçtiğimi haftalarda, TikTok’un ana şirketi olan ByteDance Ltd’nin Pico VR’ı satın aldığına dair söylentiler dolanıyordu. ByteDance, sürekli büyüyen Çinli VR gözlük üreticisini satın aldığını doğruladı.

Çin’de VR içerik yayınlayan VR Tuoluo’nun (ilk olarak CNBC tarafından tespit edilen ) bir haberine göre, ByteDance, Pico’yu satın alma konusundaki heyecanlarını ifade eden resmi bir açıklama yayınladı. ”Ekibin uzmanlığı, hem VR alanına girişimizi hem de bu gelişmekte olan alana uzun vadeli yatırımımızı destekleyecektir.”

pico neo 2

Peki, bu satın alma neden bu kadar önemli? ByteDance Pico’yu satın alarak, şirketin VR’a ilk adımını atıyor olması ve potansiyel olarak Facebook’un Oculus platformuyla doğrudan rekabete giriyor olması. IDC’ye göre Pico VR, 2021’in ilk çeyreğinde en büyük VR gözlük üretici arasında 3. büyük şirket olarak gösterildi.

Şirket, Pico G2 4K Ön İnceleme – Bağımsız 3DOF VR Gözlük den sonra, en son bağımsız VR gözlüğü olarak 6DoF cihazı olan Pico Neo 3’ü piyasaya sürdü . Diğer VR gözlük üreticileri kablolu PC VR donanım sağlama konusunda uzmanlaşırken, Pico’nun bağımsız VR’a olan ilgisi, Facebook’un Oculus Quest VR gözlüğü için potansiyel bir tehdit olabilir.

VR Tuoluo tarafından yapılan habere göre bu satın alma için 775 milyon $’lık bir maliyet bildirse de, henüz resmi olarak satın alma için herhangi bir fiyat açıklanmadı.

ByteDance sözcüsü, “VR’ın geleceği ve misyonumuzla uyumu konusunda iyimseriz” dedi.

Yorum yazın

TeknoVR