HP Reverb G2 İncelemesi – Yüksek Çözünürlük

13 dakika, Okuma Süresi

HP Reverb G2 İncelemesi. HP’nin en yeni VR gözlüğü Reverb G2 nihayet ortaya çıktı. Valve Index in bazı özelliklerini alarak Windows VR sahnesine çözünürlük özelliğiyle sınıfının lideri olmayı. Yeni kontrolörler ve daha iyi izleme ile birlikte getirmeyi vaat ediyor.

Reverb G2 Teknik Özellikleri:

Çözünürlük Göz başına 2.160 × 2.160 (4,7 MP) (LCD)
Yenileme hızı 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı 114 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD
IPD Aralığı 60–68 mm
Konektörler USB-C, DisplayPort, Güç
Kablo uzunluğu 6 metre
Takip Dört adet yerleşik kamera (içten dışa)
Kontrolörler Reverb G2 denetleyicileri
Ses Kulak dışı kulaklıklar
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet

HP Reverb G2 Özeti

HP Reverb G2, göz başına 2,160 × 2,160 lensleri sayesinde gerçekten görsel doğruluk sağlıyor. Sınıfındaki herhangi bir gözlüğün en yüksek netliğini kolayca sunuyor. Ekran ‘retina çözünürlüğü’ olmasa da, diğer gözlüklerde görünmeyen ayrıntıları görmenize izin veriyor. Ekran ve lensler mükemmel olmasa ve Valve Index kadar geniş bir görüş alanı sunmasa da, kulaklık olağanüstü bir doğruluk seviyesi sağlamayı başarıyor.

HP Reverb G2 İncelemesi – Yüksek Çözünürlük

HP, VR gözlük konusunda Valve ile çalışırken, aynı kasayı Index’ten kaldırıp G2’nin üzerine koydu. Kulaklığınızı taktığınızda kulaklarınıza dokunmayan veya önünüze çıkmayan bir form faktöründe güçlü yerleşik sese sahip olmak harika. Giderek daha fazla şirketin bu yapıyı benimseyeceğini düşünüyoruz. HP, gözlükteki sürücülerin Index’dekilerle aynı olduğunu söylerken, bazı yüksek perdeli frekanslarda kulağa hoş gelmeyen bazı bozulmalar fark edilebiliyor. HP’nin bunu lansman sonrası bazı EQ ayarlamalarıyla düzeltebileceğini düşünüyoruz.

Yeni Reverb G2 kontrol cihazları, eski WMR kontrol cihazlarına göre memnuniyetle karşılanan bir değişiklik dihyebiliriz. Çoğunlukla aynı genel tutamaç şekli ve aynı düğme, çubuk ve tetikleyici setiyle tasarımda Oculus Touch’ı taklit ediyorlar. Oldukça kaliteli hissettirmese de, büyük ölçüde bu girdiler etrafında birleşen modern VR içeriğiyle daha sorunsuz çalışırlar.

İzleme açısından G2, içten dışa izleme için iki ila dört kamerayla hareket eden ilk WMR gözlük. Gözlüğün yan tarafındaki iki ekstra kamera ile, denetleyicinin çok daha fazla kapsama alanı izlemesini sağlıyor ve kameraları görüş alanı dışında kalan denetleyicilerin ‘takılı kalmış’ anlarının sayısını azaltmaya yardımcı oluyor (bunu oculus rift ilk versiyonunda karşıda olan sensörlere arkanızı döndüğünüzde ellerinizi kontrol edememek şeklinde çok yaşamıştık). Kapsama alanı artmış olsa da, gözlük üstünde ve altında, bazen can sıkıcı olabilen, ancak oyunu hiçbir zaman önemli ölçüde etkilemeyen bazı izleme ölü bölgeleri var.

Kafa takibi, diğer WMR kulaklıkları kadar sağlam olmaya devam ediyor ve uygulamalar veya yükleme ekranları arasında geçiş yaparken zaman zaman yazılımdan kaynaklanan titreme dışında çok az sorunu var. Denetleyici izleme için genel hassasiyet ve gecikme kabul edilebilir ancak istisnai değil, Oculus veya SteamVR izlemede gördüğümüzden daha fazla gecikme ve titreme gösteriyor.

G2 yeterince rahat ve G1’den daha iyi, ancak sanal gerçeklik konforu için genel olarak çıtayı yukarı çıkarmıyor maalesef. Arka kayış, başınızın arkasını kavrayarak iyi bir iş çıkarırken, üst kayış basıncı azaltmaya yardımcı oluyor. Kulaklığı sıkmak için kullanılan yan kayışlar elastik. Her seferinde sıkılığı ayarlamadan kulaklığı kolayca açıp kapatmak için yeterli esneklik var. Kayışlarda, 60–68 mm arasında değişen fiziksel IPD ayarı, netlik ve rahatlık için lensleri gözlerinizle en iyi şekilde hizalamanızı sağlıyor.

Pek çok kullanıcı muhtemelen Windows Karma Gerçeklik ortamını gözden geçirip doğrudan SteamVR’a atlayacak olsa da, WMR ortamı aslında oldukça zengin özelliklere sahip ve kullanıcıların kalıcı bir alanı özelleştirmesine ve masaüstü uygulamalarını sanal pencerelerde VR’a getirmesine olanak tanır. WMR ortamı ayrıca VR denetleyicileri veya klavye ve fare ile tamamen kontrol edilebiliyor, bu da onu sadece VR oyunlarını oynamaktan daha fazlasını yapmanıza olanak vermesini sağlıyor.

Reverb G2 çözünürlük bakımından sınıfının lideri diyebiliriz, onu sanal gerçeklikte tipik masaüstü üretkenliği için ‘sanal masaüstü’ olarak harika bir aday yapıyor gibi görünse de, gerçekçi boyutta bir sanal monitör yalnızca 720p çözünürlüğü görüyor (çünkü görüş alanı gözlüğün tamamına yayılmaz). Çözünürlük olarak çok iyi desekte görüş açısından sınırlı olması her iki faktör de sanal bir monitör kullanırken başınızı çok daha fazla hareket ettirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

600 $ ‘lık bir gözlük için Reverb G2, mükemmel görselleri ve kabul edilebilir takibi sayesinde güçlü bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

Ekran ve Lensler

Reverb G2’nin en çekici özelliği olan ekranından bahs edelim. Göz başına 2.160 × 2.160 LCD ekrana sahip, diğer birçok gözlük eline su dökemeyecek seviyede çözünürlük sunuyor. Aşağıdaki tablo, görüş alanını dikkate almadığı için kusurlu bir karşılaştırma olsa da, Reverb G2’nin çözünürlüğünün benzer gözlüklere (ve referans için birinci nesil Rift CV1’e) kıyasla konumunu daha iyi gösterir:

Göz başına megapiksel
Rift CV1 1.3
Vive Pro 2.3
Rift S 1.8
Görev 2.3
Yaşasın Dizin 2.3
Görev 2 3.5
Reverb G2 4.7

Reverb G2, ekran kapısı efektinin (pikseller arasındaki ışıksız boşluklar) neredeyse tamamen ortadan kalktığı ilk gözlük. Diğer birçok gözlükte görünen pikseller arasındaki siyah ızgara farkedilemez. Bugüne kadar bu sınıftaki hemen hemen her gözlüğün bir miktar görünür ekran kapısı etkisine sahip olduğu için, bu kritik bir eşik diyebiliriz.

Ekran kapısının olmaması ve etkileyici netlik, gözlükteki her şeyin daha sağlam ve anlaşılması zor bir şekilde gerçek görünmesini sağlıyor. Ekstra keskinlik aynı zamanda stereoskopik derinlik hissini beyne daha inandırıcı görünecek şekilde daha net hale getiriyor.

Çözümleme gücü o kadar etkileyicidir ki, kendinizi bakakalırken bulabilirsiniz. Half-Life: Alyx av tüfeğinin madalyasını ilk defa gördük. Robo Recall’a dalış yaptığımızda, robotların bacaklarındaki kumaşta ortaya çıkardığı ayrıntı seviyesini görmek bizi çok şaşırttı.

Eşitsizlik ve Kromatik Sapma

Gözlüğün genel netliği, biraz dengesiz (piksel renginde tutarsızlık ve ekran genelinde parlaklık) Zayıf yatay uzantılarla kendini gösteriyor, ancak belirli renkler dışında gerçekten fark edilmeyecek kadar zayıf.

HP’nin önceki gözlüğü Reverb G1ile aynı çözünürlüğü paylaşsa da G2’nin ne kadar daha iyi olduğunu göstermek için iyi bir karşılaştırma noktası oluşturuyor.

G1, yüksek çözünürlüğüne rağmen netliğine zarar veren kırmızı lekelenme ve renk sapmalarının yanı sıra oldukça dikkat çekici bir kaymalara sahip. Öte yandan G2, oldukça minimal kaymalara sahip, kırmızı lekelenme (veya herhangi bir tür gölgelenme) ve renk sapması içermiyor, bu da ona sınıfındaki herhangi bir kulaklığın en iyi netliğini kolayca veriyor.

Quest 2, göz başına 1.832 × 1.920 (3.5MP) ekranıyla gücü çözmede çok geride olmasa da, G2’nin arkasındaki PC gücü, gözlükte görmeniz muhtemel olan şeyin grafiksel doğruluğunun çok daha fazla avantaj sağladığı anlamına gelir.

Lensler ve Görüş Alanı

Lenslere gelince, Reverb G2, neredeyse tüm diğer kulaklıklar gibi Fresnel kullanıyor. Reverb G2, Fresnel lensli diğer tüm gözlükler gibi yüksek kontrast öğelerine sahip. Neslin diğer Fresnel kullanan gözlükleri Quest 2 ve Rist S gibi VR gözlüklerden daha iyi veya daha kötü görünmüyor.

Neyse ki Reverb G2, yüksek kontrast unsurlarına bakıldığında Valve Index başlığında açıkça görülebilen herhangi bir dış parlamayı göstermiyor. HP, G2 görüş alanını 114 ° olarak tanıtırken, bana göre Quest 2 (gayri resmi olarak yaklaşık 90 ° veya 95 ° olarak kabul edilen) ile aynı gibi geliyor.

Lens Şekli

G2 lenslerin gözleri üzerinde benzer gözlüklere göre rahatsız eden bir tuhaflık var. Lenslerin simetrik şekli (yan taraflarında gözyaşı damlasına benzeyen), gözlerinizin arasındaki alanda daha fazla stereo görüş alanı sağlamak için burnun dışına doğru uzanmaz. Bu normalde gözlerin altında gerçekleşirken (çünkü burnunuz görüşünüzün bu bölümünü tıkar), merceklerin yarattığı etki, gözleriniz arasında ‘buruna benzer’ bir kör nokta oluşturuyor.

  • Reverb G2 lensler, üst yarısında burun kesiklerini yansıtır
  • Valf İndeksi lensleri burnun üstündeki alanı daha fazla kaplıyor

Her kulaklığın bu alanda bir kör noktası var, ancak çoğu, lenslerini en aza indirecek şekilde şekillendirirken, G2’de biraz daha belirgin.

HP Reverb G2 İncelemesi: Ses

hp reverb g2 i̇ncelemesi - yüksek çözünürlük

Reverb G2, Valve Index’in ‘kulak dışı’ ses yaklaşımını benimsemiştir ve sadece konsepti değil, aynı sürücüleri kullanıyor. Kulak dışı kulaklıklar oldukça kullanışlı oyun oynarken kulaklarınıza herhangi bir baskı yapmazlar ve gözlüğü taktığınızda size zorluk çıkarmazlar.

G2’nin hoparlörleri, Indeks hoparlörler ile aynı büyük gücü ve geniş menzili sunduklarını düşünürken, bazı yüksek frekansların bozuk ses çıkardığını fark ettim. HP, G2 kulaklıkların Index kulaklıklarla aynı performansa sahip olmasını beklediğini dile getirmiştir, bu nedenle distorsiyon, HP’nin piyasaya sürüldükten sonraki EQ ayarlamalarıyla giderilebilir.

Kontrolörler

Reverb G2, yeni denetleyicileri getiren grup içindeki ilk WMR gözlük. Dışarıdaki en iyi duygu VR denetleyicileri olmasa da, memnuniyetle karşılanan bir gelişme.

Orijinallerle aynı izleme halkasını paylaşsalar da,  Oculus Touch kontrol cihazlarını taklit eden bir kontrol çubuğu, iki büyük yüz düğmesi, iki küçük menü düğmesi, bir indeks tetikleyici ve bir kapma tetiği yapısı mevcut.

Orijinal WMR denetleyicileri ile karşılaştırıldığında, daha ergonomik değiller, aynı zamanda genellikle parmak çubukları ve nesneleri kapmak için ‘sürekli tutma’ yaklaşımı etrafında tasarlanan modern VR uygulamalarında da pratikler, her ikisi de yeni denetleyicilerde daha iyi çalışıyor.

Elime Dokunmatik kontrolörler kadar hoş bir şekilde uymasalar da ve pek iyi yapılmadıklarını düşünsemde, açıkça ergonomik şikayetlerim olmayacak kadar rahatlar.

Not: G2 denetleyiciler, Index veya Dokunmatik denetleyicilerde bulunan herhangi bir kapasitif algılama özelliğine sahip değil.

Takip

Reverb G2, yeni denetleyicileri gibi, kulaklık grubunun piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez WMR’ye yükseltilmiş izleme getiriyor. HP, diğer tüm WMR kulaklıklarla aynı kamera sensörlerini kullandıklarını söylese de, artık ekstra izleme kapsamı sağlamak için kulaklığın her iki tarafına ek bir kamera eklediler.

Denetleyici Kapsamı

Ekstra kameralar, izleme kapsama alanını kesinlikle genişletiyor. Kollarınızı yanlara uzattığınızda veya kollarınız önünüzdeyken başınızı yana çevirdiğinizde kontrol cihazı takibinin kaybolma durumunu azaltıyor. Ne yazık ki, zaman zaman göze çarpan bazı ölü noktalar hala var.

Özellikle kollarım yanlarımdayken ve kontrol cihazlarını bir menüye sanal bir lazer işaretçisini doğrultmak için kullanırken (bugünlerde birçok sanal gerçeklik etkileşiminde olduğu gibi), kontrolörün zaman zaman izlemeyi kaybettiğini fark ettim. Normalde, denetleyici görüş alanınızın dışında olduğu için bu izleme kaybını fark etmeyebilirsiniz, ancak görüş alanınıza kadar uzanan herhangi bir şeyi tutuyorsanız (silah, mızrak veya lazer işaretçi gibi), görünür hale geliyor.

Gözlüğün üzerinde de aynı tür bir ölü bölge var, ancak ellerinizi yukarı bakmadan başınızın üzerine kaldırdığınız herhangi bir etkileşim nadir olduğundan, denediğim bir düzine kadar oyunda üst ölü bölgeyi zar zor fark ettim.

Ellerinizi yüzünüze yaklaştırmanız gereken durumlarda (bir yay veya iki elli bir silah kullanmak gibi), ellerinizi tutuş şeklinize bağlı olarak vurulacak veya ıskalanacaksınız. Onward’da iki elli silahlarla çok fazla sorun yaşamadım, ancak bazı yay oyunlarının (elimi daha geriye çekmek zorunda kaldım) nişan alırken ara sıra arka eli kaybettiğini gördüm.

Hassasiyet ve Gecikme

Hassasiyet ve gecikme açısından bakıldığında, Reverb G2‘nin takibi, kabul edilebilir ancak harika olmayan WMR izlemeden tipik olarak bekleneni veriyor.

Konumsal kafa takibi sürekli olarak iyi ve duyarlı olsa da, bir miktar fark edilir dönme gecikmesi var. Benzer şekilde, konumsal denetleyici izleme, yeni nesil VR gözlüklere kıyasla kesinlikle biraz gecikmeye sahip. Yine de bu ancak hızlı tempolu oyunlarda göze çarpıyor.

Hassasiyet konusuna gelince, G2’nin denetleyicileri oldukça iyiler, ancak onlara yakından bakarsanız, Oculus’un Insight takibinden veya Valve’ın SteamVR takibinden gördüğümüzden biraz daha fazla seğirdiğini ve titrediğini göreceksiniz. Örneğin, sanal boyama veya modelleme için yüksek hassasiyete ihtiyaç duyan biriyseniz, bu seğirmeden rahatsız olabilirsiniz.

Burada önemli olan detay seğirmenin büyük ölçüde konumsal olmasıdır, oysa rotasyon genellikle nokta üzerinde kalır. Bu, sanal silahları kullanırken seğirmenin amacınızı çok fazla zorlaştırmayacağı anlamına gelir. Onward’da iki

elli bir silahı 12x dürbünle test ederken bile, Index’in denetleyicileriyle karşılaştırıldığında G2’nin denetleyicileri ile uzaktaki hedeflere nişan alma yeteneğimde kayda değer bir fark görmedim.

Genel

Uzun lafın kısası, bu, sınıfının en net görüntü veren ve en fazla çözünürlüğe sahip VR gözlüktür.

2 yorumlar

Kerim 11 Aralık 2020 - 08:32

valve index in özelliklerinin yanında sensörleri almaması ve bunun yerine içten dışa sensör kullanılması çok iyi olmuş özellikle htc vive ve Rift in sensörleri ve kabloları ile uğraşmak gerçekten can sıkıcı oluyordu. Donanımı kaldırıp kurmak bile tam bir işkenceydi

Yanıtla
Erka 12 Aralık 2020 - 07:45

HTC Vive dan çektiğimi bir ben bilirim :D

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR