Vision Pro İncelemesi ve Özellikleri

Vision Pro nihayet satın alınabiliyor ve sayısız tüketici geri bildirimlerini paylaşmaya başladı. Yaklaşık 3.500 dolarlık yüksek fiyat etiketiyle Vision Pro, genişletilmiş gerçeklikte devrim yaratma konusunda büyük bir baskı altında.

11 dakika, Okuma Süresi

Bu Apple Vision Pro incelemesinde nihayet genişletilmiş gerçeklik dünyasını değiştirecek uzamsal bilgi işlem cihazına daha yakından bakacağız.  Vision Pro incelemesini cihaz alarak birer bir deneme şansımız olmadı, olmayacak gibide görünüyor. Biz sizler için farklı kaynakları ve kullanıcı deneyimlerini bir araya getirerek inceleme hazırlamaya çalıştık.

Vision Pro nihayet satın alınabiliyor ve sayısız tüketici geri bildirimlerini paylaşmaya başladı. Yaklaşık 3.500 dolarlık yüksek fiyat etiketiyle Vision Pro, genişletilmiş gerçeklikte devrim yaratma konusunda büyük bir baskı altında.

Soru şu; beklentileri karşılıyor mu?

İlginizi Çekebilir

Apple Vision Pro İncelemesi: Artıları ve Eksileri

Apple Vision Pro, daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen, gerçekten bir XR gözlüğü diyebiliriz. Fütüristik gözü, el takip yetenekleri, inanılmaz görselleri ve nefes kesici sesi onu gerçek bir endüstri lideri haline getiriyor. Neden bu kadar çabuk tükendiğini anlayabiliyoruz.

Ancak çoğu XR cihazında olduğu gibi dikkate alınması gereken bazı yeni doğum sancıları var. Pil biraz sorunlu ve hala çözülmesi gereken performans hataları var gibi görünüyor. Ayrıca Vision Pro için mevcut olan uygulamaların sayısı sınırlı.

Artıları Eksileri
· Olağanüstü el ve göz takibi· Gerçekten etkileyici görsel doğruluk

· Harika mekansal video ve fotoğraflar

· Yeni başlayanlar için mükemmel kullanım kolaylığı

· Olağanüstü konfor

· Harika iletişim özellikleri

· Bağlı pil süresi kısa· Bazı büyük uygulamaların eksik olması

· Kişilerin biraz çalışmaya ihtiyacı olabilir

· Pahalı olması

Apple Vision Pro İncelemesi: Özellikleri

Apple Vision Pro incelememize teknik özelliklerine daha yakından bakarak başlayalım.

Kapasite 256 GB, 512 GB, 1 TB
Görüntü 23 milyon piksel, Mikro OLED, 7,5 mikron piksel aralığı, 3D görüntüleme sistemi ve %92 DCI-P3
Yenileme oranları 90Hz, 96Hz ve 100Hz
Video yansıtma Görünümünüzü yansıtmak için 720p Airplay
Chip Dört performans çekirdeği, 10 çekirdekli GPU, 16 çekirdekli Nöral motor ve 16 GB birleşik belleğe (M2) sahip 8 çekirdekli CPU12 milisaniye gecikme, 256 GB bellek bant genişliği (R1)
Kamera Stereoskopik 3D ana kamera ve mekansal fotoğraf ve video çekimi
Sensörler İki adet yüksek çözünürlüklü ana kamera, altı adet dünya takip kamerası ve dört adet göz takip kamerası. Ayrıca titreşim ve ortam ışığı sensörleri.
Optik Kimlik İris tabanlı biyometrik kimlik doğrulama
işletim sistemi VisionOS
Ses Dinamik kafa izleme özelliğine sahip uzamsal ses, yönlü hüzmeleme özelliğine sahip 6 mikrofonlu dizi
Pil 2 saatlik genel kullanım veya 2,5 saatlik video
Bağlantı Bluetooth 5.3 ve Wi-Fi 6
Giriş Eller, gözler, ses, klavyeler, izleme dörtgenleri ve oyun kumandaları
IPD 51-75mm
Ağırlık 21,2-22,9 ons (kafa bandına göre)

Apple Vision Pro Fiyatlandırması ve Kullanılabilirlik

Apple Vision Pro, 2 Şubat 2024’te Amerikada müşterilerin kullanımına sunuldu. Ancak dünyanın başka yerlerinde biraz daha beklemeniz gerekebilir. Diğer XR gözlüklerle karşılaştırıldığında Vision Pro, gördüğümüz en pahalı gözlüklerden biri.

Peki Apple Vision Pro’nun fiyatı ne kadar?

Fiyatlar 256 GB’lık sürüm için 3.499 dolardan, 512 GB’lık sürüm için 3.699 dolardan ve 1 TB’lık sürüm için 3.899 dolardan başlıyor. Maalesef dikkate alınması gereken başka maliyetler de olabilir. Örneğin, bir dizi ZEISS optik eklentisi gibi Apple Vision Pro aksesuarlarına ihtiyacınız varsa, bunların maliyeti 99 ila 149 Dolar arasında.

Yatırımınızı Apple Care+ ile korumak istiyorsanız sınırsız onarımla iki yıllık koruma için 499 ABD doları daha harcamanız gerekir. Ayrıca, yeni kitiniz için satın almak isteyebileceğiniz taşıma çantalarını ve diğer “bonus” eşyaları da göz önünde bulundurun.

apple, 200 dolarlık taşıma çantası dahil resmi vision pro aksesuarlarını tanıttı

Tasarım ve Konfor

Bu Apple Vision Pro incelemesini gerçekleştirirken cihazın tasarımı, rahatlığı ve ağırlığı hakkındaki düşüncelerimizi diğer tüketicilerin geri bildirimleriyle yapmaya çalıştık. Sonuçta, farklı kişiler gözlük konforunu farklı şekillerde deneyimliyor. Bizim için Apple Vision Pro, genel kullanıcı değerlendirmesine göre denedikleri en şık gözlüklerden biri.

Benzersiz kavisli cam paneli ve modüler tasarım yapısıyla, estetik açıdan piyasada göreceğiniz XR gözlüklerin çoğundan farklı bir dünya. Ayrıca, size özel tasarlanmış bir gözlüğün avantajlarından da yararlanırsınız.

İki kafa bandı arasında seçim yapma durumu seçeneğinize göre konforu da artırır. Solo Knit bant, ayarlanabilir kesimiyle Vision Pro’nuza hızlı ve kolay erişim için mükemmel. Öte yandan Çift Döngü Bandı, başınızın üst kısmındaki ekstra kayışla daha fazla denge sunar. Daha uzun oturumlar için ikincisini kullanmanızı öneririz.

Ancak hangi kayışı seçerseniz seçin, yeterli miktarda ağırlık hissetmeyi bekleyin. Bu gözlük, Meta Quest 3 gibi seçeneklerden biraz daha ağırdır ve ağırlığın zamanla yanaklarınızda olduğunu hissedebilirsiniz.

Artı tarafta, Pro’nun Light Seal ve Light Seal yastıkları arasında birkaç saniye içinde geçiş yapmanıza olanak tanıyan modüler tasarımını beğeniyoruz. Bu, deneyiminizi farklı “sürükleyici oturumlar” türleri için özelleştirmenizi kolaylaştırır. Sürükleyicilikten bahsetmişken, aynı zamanda sürükleyiciliği ihtiyaçlarınıza göre yukarı ve aşağı ayarlamanıza olanak tanıyan kullanışlı dijital kurma koluna da sahip oluyorsunuz.

Görsel Doğruluk, Ses ve Performans

Apple Vision Pro’nun görsel deneyimi gerçekten olağanüstü. Mikro OLED 4K ekranlar toplam 23 milyon piksellik netlik vaat ediyor. Bu, çoğu ucuz VR ve AR gözlükten alacağınız hiçbir şeye benzemeyen, sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Geçiş modunda bile görsel doğruluk gerçekten inanılmaz. Sürükleyicilik düzeyiniz ne olursa olsun, olağanüstü görsel kontrastı, canlı renkleri ve zengin ayrıntıları göreceksiniz. Karşılaştırıldığında diğer gözlükler daha soluk kalıyor.

Ses açısından, sizi aklınıza gelebilecek her durumda içine çeken tam bir mekansal ses deneyimi elde edersiniz. Ayrıca ses, ses ışın izleme özellikleriyle size göre kişiselleştirilir. Apple’ın kulaklığı, AAC’den Dolby Atmos’a kadar çeşitli ses çalma biçimlerini destekler. Ayrıca, olağanüstü iletişim için yönlü ışın oluşturma özelliğine sahip altı mikrofonlu bir diziye sahip.

Apple Vision Pro’nun kullandığı yerleşik çiplerin gücü, performansı açısından kesinlikle harikalar yaratıyor. M2 çipi, hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın tutarlı performans sağlar. Ayrıca R1 çipi, kameranızdan, sensörlerinizden ve mikrofonlarınızdan gelen girdilerin işlenmesine ekstra destek sağlar. Olduğu söyleniyor, ara sıra bazı hatalar var gibi görünüyor.

Pro ile etkileşim genellikle nispeten akıcı bir deneyim olsa da, belirli zamanlarda uygulamaları açmakta veya Siri’ye erişmekte zorlanabilirsiniz. Bu muhtemelen gözlük için sadece ilk diş çıkarma sorunudur ve daha sonraki yamalar ve yazılım güncellemeleriyle çözülmesi gerekir.

Arayüz, El ve Göz Takip Yetenekleri

Apple Vision Pro incelememiz sırasında gözlüğün ne kadar devrim niteliğinde hissettirdiğinden etkilendik. Olağanüstü mekansal hesaplama yeteneklerine sahip başka bir AR/VR başlığından çok daha fazlası diyebiliriz.

Etkileşim kurmak istediğiniz ekrandaki öğeye bakabilir ve bir şeye “tıklamak” için işaret parmağınızla başparmağınızı birbirine dokundurabilirsiniz. Bu yeni arayüz tasarımı kafa karıştırıcı görünse de Apple, gözlüğünüzü ilk başlattığınızda kalibrasyon sürecinde size yol gösterir.

VisionOS işletim sisteminin temel olarak gerçek dünya ortamınızla başladığını da belirtmekte fayda var. Apple, sizi yeni bir dünyaya kaptırmak yerine dijital içeriği ortamınıza getirmek istiyor. Video geçişi inanılmaz derecede gerçekçi olduğundan Vision Pro’nuzu kullanırken doğal dünyayla etkileşimde bulunmakta hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Ayrıca göz takibi inanılmaz derecede iyi. Yalnızca uygulamalarınız ve araçlarınızla etkileşimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda uygulamalarınız ve satın alımlarınız için kimlik doğrulaması için OpticID’yi de içerir. El takibi açısından, çok fazla gecikme endişesi olmadan uygulamalar arasında geçiş yaparken, içeriği yakınlaştırırken ve oyun oynarken sorun yaşamayacaksınız.

İşe Yönelik Özellikler

Apple Vision Pro incelememiz sırasında özellikle incelemeye istekli olduğumuz şeylerden biri, cihazın kurumsal ve ticari kullanıcılara yönelik potansiyeliydi. Apple, bu yüksek kaliteli gözlükle standart tüketicilerden daha fazlasını hedefliyor. Peki iş deneyiminizi nasıl geliştirir?

İlk olarak, işletim sistemini çalıştıran M2 çipi sayesinde tıpkı standart ofis bilgisayarınız gibi çoklu görevlerde olağanüstü. Safari’de web’de gezinirken yalnızca Siri ile konuşarak Slack ve Zoom gibi uygulamaları başlatabilirsiniz. Ayrıca özel ihtiyaçlarınıza yönelik mükemmel “masaüstü” deneyimini oluşturmak için uygulamaları sanal alanınızın etrafında taşıyabilirsiniz.

Çalışırken yukarıya bakıp aşağı bakan oka tıklayarak kontrol merkezini saniyeler içinde yukarı çekebilirsiniz. Bu, “ortamlar arasında geçiş yapmanıza, Wi-Fi ve Bluetooth’a erişmenize, ekran kaydını başlatmanıza ve daha fazlasına olanak tanır. Ortamlar 3D masaüstü bilgisayarlara benzer ve sizi Ay’dan Yosemite’ye kadar benzersiz manzaraların içine çeker.

Apple ayrıca Apple TV+ gibi belirli uygulamalar için özel ortamlar da sunar. Kontrol merkezi ayrıca Mac’inize bağlanma seçeneğini de sunar. Ancak masaüstünüze bakarak da Vision Pro’ya getirebilirsiniz. Bu, masaüstünüze hızlı ve kolay erişim için cihazın üzerinde bir bağlantı düğmesi gösterecektir.

Birden fazla masaüstü görünümü olmasa da, metin ve görüntüleri mükemmel bir şekilde işleyen olağanüstü bir 4K ekrana sahip olursunuz. Ayrıca klavyenizi ve farenizi herhangi bir gecikme olmadan normal şekilde kullanabilirsiniz. Metin yoluyla iletişim kurarken, kayan klavyede yazabilir veya standart klavyenizi kullanabilirsiniz. Ayrıca Siri ile konuşarak sesinizle metin girebilirsiniz.

i̇ndirilmesi gereken 8 harika vision pro uygulaması

Vision Pro Uygulamaları ve Uzamsal Video

Yukarıda belirtildiği gibi, Apple Vision Pro’daki uygulamalar hala biraz sınırlı ancak bu durumun yakında değişmesi muhtemel. Şu ana kadar binlerce uyumlu iPhone ve iPad uygulamasını çalıştırabilirsiniz, ancak bunların hepsi mekansal ve sürükleyici özelliklere sahip değil.

Apple uygulamalarının yanı sıra çeşitli eğlence seçeneklerini de (Amazon Prime Video gibi) deneyebileceksiniz. Keşfedilecek Reddit ve Discord gibi sosyal araçların yanı sıra Microsoft, Zoom, Webex ve Adobe’nin üretkenlik uygulamaları da var.

Bazı uygulamalar henüz piyasaya sürülmedi, bazıları ise devam eden bir çalışma; bu nedenle, daha fazla geliştiricinin VisionOS ekosistemine dahil olması nedeniyle uygulama pazarını takip etmekte fayda var.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Apple Vision Pro’nun iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max’inizi kullanarak çekebileceğiniz mekansal fotoğraf ve videoları desteklemesidir. Ayrıca Pro gözlüğün solundaki üst düğmeye tıklayarak ekip üyelerinizle veya arkadaşlarınızla paylaşmak üzere videolar da çekebilirsiniz.

Cihaz, statik fotoğrafları bile etrafınıza sararak, çerçevenin ortasında duruyormuş gibi hissetmenizi sağlar.

Görme ve Kişilik

Apple Vision Pro’nun hem tüketiciler hem de hibrit çalışanlar için en heyecan verici özelliklerinden bazıları Görme ve Persona’dır. Bu çözümler, Metaverse’yi keşfederken dünyanın geri kalanından “bağlantınızın kopmuş” hissetmemenizi sağlamak için tasarlandı.

Görme yeteneği, Pro’yu kullanırken etrafınızdaki kişilerin gözlüğün dışında gözlerinizin dijital bir görüntüsünü görmesine olanak tanır. Garip ama gözlüğünüzü çıkarmadan iş arkadaşlarınızla göz temasını kurmak güzel diyebiliriz.

Henüz beta aşamasında olan Persona biraz tartışmalı. Aramalarda kullanabileceğiniz bir 3D avatar oluşturarak Vision Pro kullanıcıları için “Facetime” deneyimine katkıda bulunur. Vision Pro’daki kameralarla yüzünüzü tarayacaksınız ve gözlük sizin için Persona’nızı birkaç saniye içinde oluşturacak.

Sonuç oldukça etkileyici gibi görünüyor, ancak bazı kullanıcılar için biraz “esrarengiz vadi” hissi veriyor. Persona’nızın görünüşünü beğenmiyorsanız, cildinizin tonunu sürekli olarak ayarlayabilir, filtre ekleyebilir veya başka değişiklikleri kendiniz yapabilirsiniz.

Genelge beğenilen özelliklerden biri, Persona’nızla görüntülü görüşme yaparken ekibinize Vision Pro görünümünüzü ve şu anda üzerinde çalıştığınız uygulamaları gösterebilmenizdir; bu da onu ortak çalışma için mükemmel hale getirir.

Apple Vision Pro İncelemesi: Pil Ömrü

Son olarak Apple Vision Pro incelememizde önemli bir soruna geliyoruz: pil ömrü. Ne yazık ki Vision Pro’dan aldığınız tüm güç önemli bir pil kullanımı ile birlikte geliyor. Sahip olabileceğiniz VR rahatsızlığı hissini ve gözlüğün ağırlığını aşabilirseniz, Vision Pro’yu yine de bir seferde yaklaşık 2 saat kullanabilirsiniz.

Özellikle Vision Pro’nun yerleşik bir pili olmadığından, sürekli olarak harici bir pil takımına bağlı olmanız gerekecek. Bu, çoğu kullanıcı için pek sorun oluşturmaz, ancak kablo sürekli olarak araya girdiğinde “sürükleyici” deneyimin etkisini azaltabilir.

Sürükleyici bir deneyimin ortasındayken yanlışlıkla kabloyu çekip pilinizi cebinizden fırlatmak kolaydır. Neyse ki pil tutucusu gibi birkaç aksesuar bu sorunun azaltılmasına yardımcı olabilir (ek ücret karşılığında).

Apple Vision Pro’yu tutarlı bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız kulaklığı USB-C güç adaptörüyle prize de takabilirsiniz. Ne yazık ki bu, Vision Pro’da hareket alanınızı kısıtlıyor.

apple, 200 dolarlık taşıma çantası dahil resmi vision pro aksesuarlarını tanıttı

Yalnızca pahalı fiyat etiketine dayanarak Apple Vision Pro’nun potansiyelini göz ardı etmek kolay. Çoğu tüketici muhtemelen bu gözlüklerden birini hemen satın alamayacak ve işletmeler tüm ekip üyelerine Vision Pro sunmakta zorlanabilir.

Ancak Apple Vision Pro’yu test edenlerin geri dönüşlerine bakarsak, XR ortamını sunacak benzersiz bir şeye sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu, Apple’ın iPhone’dan bu yana piyasaya sürdüğü en yenilikçi ürün olabilir ve sürükleyici deneyimlerde yeni bir çağa işaret ediyor.

Muhteşem ekranlar ve video geçiş yeteneklerinden basit ve kullanışlı mekansal arayüze kadar gözlüğün neredeyse her yönü inanılmaz derecede etkileyici. Zaten yerleşik olarak bulunan harika işbirliği özellikleri ve iş uygulamalarıyla iş fırsatları bile inanılmaz.

Can sıkıcı pil takımı, başlangıçtaki yazılım hataları ve lansman sırasında mevcut üçüncü taraf sürükleyici uygulamaların eksikliği gibi yalnızca birkaç potansiyel sorun var. Ancak bu sorunların birçoğu zamanla Apple tarafından azaltılabilir, hatta ortadan kaldırılabilir.

Sonuçta, Apple Vision Pro devrim niteliğinde bir çözüm olduğunu düşünüyoruz; bu kadar önemli bir yatırımı karşılayabiliyorsanız, hatırı sayılır bir fiyata değecektir. Bu, genişletilmiş gerçeklik teknolojisinin hem kişisel hem de profesyonel yaşamlarımızı dönüştürme potansiyeline dair mükemmel bir fikir.

Yorum yazın

TeknoVR