XR Nedir? Genişletilmiş Gerçeklik Teknolojisinin Geleceği

Bilgisayar teknolojisi ve giyilebilir cihazlar tarafından oluşturulan sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), Karma Gerçeklik (MR) gibi tüm gerçek ve sanal birleşik ortamlara ve insan-makine etkileşimlerini içine alan terimdir. XR, eğlence, pazarlama, emlak, eğitim ve uzaktan çalışma gibi çok çeşitli alanlarda uygulanan, hızla büyüyen bir teknolojidir. 

9 Okuma Süresi

XR Nedir? Genişletilmiş gerçeklik ( XR ), XR teknolojisi çapraz gerçeklik veya genişletilmiş gerçeklik, birkaç farklı ancak ilgili teknoloji için kapsamlı bir terimdir. VR (sanal gerçeklik), AR (artırılmış gerçeklik) ve MR (karma gerçeklik) gibi benzer kısaltmaları bir araya getiriyor. XR, Paul Milgram tarafından tanıtılan gerçeklik-sanallık sürekliliği kavramında “tam gerçek”ten “tam sanal”a kadar tüm spektrumu içeren bir üst kümedir.

Bilgisayar teknolojisi ve giyilebilir cihazlar tarafından oluşturulan sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), Karma Gerçeklik (MR) gibi tüm gerçek ve sanal birleşik ortamlara ve insan-makine etkileşimlerini içine alan terimdir desek doğru olacaktır; burada ‘X’ herhangi bir mevcut veya gelecekteki uzaysal bilgi işlem teknolojileri için bir değişkeni temsil eder. Örneğin Artırılmış gerçeklik (AR), karma gerçeklik (MR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi Sanal ortam ile gerçek ortamı bir araya getiren teknolojilerin gelişmesi ile birlikte giyilebilir teknolojilerin birbiri ile entegre edilmesi.

XR yeni, heyecan verici bir teknoloji. Ancak XR ne anlama geliyor ve bu teknolojiyi ne zaman kullanmaya başlayabilirsiniz? XR’nin AR ve VR’den farkı ne olduğuna aynı zamanda mevcut kullandığımız ve ilerde çıkacak yeni ekipmanlar ile nasıl entegre olarak kullanabileceğimize göz atacağız.

XR, eğlence, pazarlama, emlak, eğitim ve uzaktan çalışma gibi çok çeşitli alanlarda uygulanan, hızla büyüyen bir teknolojidir. 

Genişletilmiş Gerçeklik (XR) Nedir ve Geleceği Nasıl Değiştiriyor?

xr nedir

XR nedir?

Özetle, XR, her türlü ekranı kullanan “gerçeklik artı” teknolojisidir. XR, VR, AR ve MR’ın bütünüdür.
XR, VR , AR ve MR’ı kapsayan genel terim olan “genişletilmiş gerçeklik” anlamına gelir . Tüm XR teknolojisi, insandan bilgisayara ekran arayüzünü kapsar ve sizi sanal ortama (VR) alarak, kullanıcıyı artırılmış gerçeklik (AR) ile birleştirir.
XR terimi onlarca yıldır var. İlk olarak 1960’larda Charles Wyckoff’un nükleer patlamalar gibi son derece parlak ışık olaylarını fotoğraflamaya yönelik gümüş halide “XR” filmi için patent başvurusunda bulunmasıyla ortaya çıktı .
Daha yakın zamanlarda, cihaz üreticileri birlikte çalıştıkları farklı ekran yükseltmelerini tanımlamakta zorlandıkça XR terimi daha çok kullanılmaya başlandı. Bunla ilgili Pokemon Go AR oyununu örnek verebiliriz, gözlerin önüne bir ekran (bir akıllı telefon ekranı veya VR gözlük) takarak, oyun karakterlerini gerçek dünyadaki ortamlara ekleyerek oyuncuları aksiyonun içine çekiyor.

XR teknolojisi

XR kapsamlı bir terim olduğundan, gerçekten “dizüstü bilgisayarım XR mi” veya “bir XR telefon alabilir miyim?” gibi bir soru yoktur. Bunun nedeni, AR, VR veya MR teknolojisine sahip cihazların hepsinin “XR cihazları” olarak kabul edilmesidir. Dolayısıyla, Star Wars: Squadrons veyaHalf-Life: Alyx gibi VR oyunları oynadıysanız veya gezinmek için Google Haritalar‘ı kullandıysanız, zaten XR teknolojisini kullanmışsınızdır.

XR teknolojisi etrafındaki karışıklık, terimin aşırı kullanılmasıdır. Geçmişteki “dijital” veya “doğal” gibi diğer genel terimlerde olduğu gibi, her büyük teknoloji şirketi en yeni ekipmanlarını gelecek vadeden takma adla markalamak için acele ederken genellikle XR terimini kullanırlar.
genişletilmiş gerçeklik

XR, VR Arasındaki Fark

Sanal gerçeklik (VR), genişletilmiş gerçekliğin (XR) bir alt başlığıdır. VR, kullanıcının tüm görüş alanını bir VR gözlüğün ekranı aracılığıyla gördüğü sürükleyici bir uygulama veya oyun deneyimidir. Önceki yıllarda basit bir Cardboard ve telefonunuz ile birlikte VR deneyimi yaşayabiliyordunuz, yalnız 6 D0F özelliği olmaması, oyun ve uygulamaların görsel kalitesinin artması ve dalış hissinin daha çok yaşanmak istemesi için daha gelişmiş olan VR gözlükler tercih edilmeye başlandı.
Tüm VR teknolojisini, XR olarak adlandırabiliriz, ancak tüm XR teknolojisi VR değildir. Örneğin, artırılmış gerçeklik (AR), oyun karakterlerini akıllı telefonunuzun ekranına yerleştirmek için telefonunuzun kamerasını kullanır, karakter sizinle birlikte odadaymış gibi durabilir. Bu AR ve aynı zamanda XR, ama VR değil, VR için sanal gerçeklik gözlüğü takarak tamamı ile baştan oluşturulmuş sanal bir dünyada gezersiniz
Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik aradaki fark ne? başlıklı yazımızdan aradaki farkları ve iki teknoloji arasındaki farkı görebilirsiniz.

XR, AR Arasındaki Fark

AR, XR’nin bir alt başlığıdır. AR, bir cihazın kamera aracılığı gerçek çevrenin görüntüsünü yakalar ve ardından uygulama aracılığı ile oluşturulan herhangi bir karakteri (bir canavar olabilir insan olabilir, hayvan olabilir, nesne olabilir) gerçek alanda odanızın bir köşesinde masada veya herhangi bir noktada gösterebilirsiniz, Google uygulaması ile bir kaplan veya işyerinde, tarihi bir alanda çevrenize eğitim işaretlemesi gibi görsel öğeler ekleyebilirsiniz.
Yine, tüm AR uygulamaları ve teknolojileri, XR iken, XR teknolojilerini AR olarak adlandıramayız. Yani, telefonunuzla bir VR gözlüğünde bir VR oyunu oynayabilirsiniz. Bu VR ve aynı zamanda XR. Dijital dünyadan hiçbir şeyi çevrenizin görüntüsüne bindirmiyorsunuz, en azından şuan için.
Buradaki yazımız da Quest 2 AR Deneyimi ile AR Uygulamaları VR Gözlüklerde Olacak VR ve AR arasındaki farkı ve teknolojinin hangi boyuta geldiğini ilerde VR ve AR nasıl birleşecek bilgi sahibi olabilirsiniz.

XR, MR Arasındaki Fark

MR veya “ karma gerçeklik ” iki popüler XR teknolojisi türünün bir karışımıdır. Teknik olarak VR ve AR karışımıdır, AR ve MR terimleri birbirinin yerine kullanılabilir, ancak, MR ve XR arasında açık bir fark var. Hali hazırda MR kendi teknolojik tanımını kullanmak yerine, MR gözlükler ile VR oyun ve uygulamalar için kullanılıyor.

XR örnekleri

XR, üretimden alışverişe, İK’dan oyun oynamaya kadar uygulamalarla bir çok noktada karşımıza çıkıyor. XR terimi altında, hayatımızda çok fazla alanda AR, VR ve MR görüyoruz.
genişletilmiş gerçeklik

İş Dünyasında XR

İşletmeler, satın almadan önce deneyimlerinin bir parçası olarak sürükleyici teknolojilerle XR teknolojisinin avantajlarından yararlanıyor . Örneğin, bir kanepe için çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, oturma odanıza gerçekten nasıl uyduğunu görebilirsiniz. Bazı perakendeciler, gerçek nesnelerin bir önizlemesini almanıza izin vermek için XR teknolojisini kullanıyor.
Üretimde XR dan destek alınıyor. AR, size yeni bir fabrika yerleşimlerinin kurulmadan önce nasıl görüneceğini gösterebilir, bakım ekipleri yakında servise ihtiyaç duyan makineleri kırmızı veya turuncu renkte öncelik sıralarına göre tesis içindeki ekipmanları inceleyebilecekler. XR uygulamalı eğitimler, gerçek dünyadaki tesislerde adım adım sanal deneyimler sağlayabilir.

En iyi XR oyunlar

Star Wars: Squadrons, bir VR gözlüğüyle, X-Wing veya TIE Fighter pilotluğu yapmanıza izin vererek, çocukluk hayallerinize doğrudan dokunan bir VR oyunudur. Diğer en iyi XR oyunları arasında Trover Saves the Universe, Half-Life: Alyx ve No Man’s Sky yer alıyor. Muhtemelen tarihin en iyi XR oyunlarından biri olan Pokemon Go’yu, oturma odanızda veya mahallenizde oynamış ve dost canlısı küçük savaşçıları yakalamaya çalışmışsınızdır.
XR oyunlar kategorimize bakarak yeni çıkan XR oyunlar ve haberleri takip edebilirsiniz.

En iyi XR cihazları

XR teknolojisi, VR, AR ve MR’ı kapsadığı için aslında bu teknolojiler altında adlandırılan tüm cihazlara, XR cihazları diyebiliriz. En iyi XR cihazları olarak 2021 yılı güncel VR gözlükleri yazımıza bakabilirsiniz. Buna ek olarak el ve göz hareketlerinizi takip edebilen Microsoft HoloLens 2, ve Vuzixartırılmış gerçeklik gözlükleri bulunmakta.

Geleceğin XR uygulamaları

Önümüzdeki birkaç yıl içinde hayatınızı derinden değiştirecek XR’a hazır olun. Sporda (örneğin, golf oyununuzu analiz etme ve ipuçları verme) ve sağlık hizmetlerinde (yanıp sönen oklarla hastaneden X-ray departmanına giden yolunuzu gösterme) ortaya çıktığını göreceksiniz. Eğitimde, sanal alan gezileri genç ufukları yeni ve heyecan verici yollarla genişletecek. Hatta sizi aradığınız ürünlere yönlendiren AR haritalarıylayarının gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarında bile gezineceksiniz.
XR, teknoloji dünyasında yeni bir terimdir, yeni bir teknoloji olarak değil hali hazırda kullanılan, VR, AR ve MR teknolojisi ve alt alanlarının tamamını kapsayan bir addır. Aslında şuanda bile hepimiz VR, AR, MR teknolojisinin bir ürününü kullanarak, oyun ve uygulamalra girerek XR teknolojisini kullanmış oluyoruz. Özetle, XR teknolojisi, daha sürükleyici hale getiren veya bir şekilde gerçek dünyadaki çevrenizle etkileşime girmesini sağlayan herhangi bir teknolojidir. Ve geleceği gerçekten değiştiriyor.

Yorum yazın

TeknoVR