Half-Life: Alyx İncelemesi ve Özellikleri

si. , Combine ile savaşın heyecan verici hikayesini ile buluşturuyor. Sanal gerçeklik pazarının 2025’in sonuna kadar 90 milyar doları aşan bir büyüklüğe ulaşılması beklenirken PC tabanlı sanal gerçeklik sistemleri için geliştirilen ve sadece çerçevesinde şekillenen bu denli büyük bir yapımın VR’ı da farklı bir boyuta taşıyacağı öngörülüyor.

Adı daima oyun dünyasına getirdiği devrimsel yeniliklerle anılan , 2000’lerin başlarında milyonlarca oyuncunun unutulmaz maceralar yaşamasını sağlayan bir oyun kataloğuna sahipti. Belki Steam’in yeni bir oyun yapmayı gerektirmeyecek derecede yeterli maddi kaynağı onlara sunabilmesi, belki de bilemediğimiz başka nedenlerle yarım bıraktıkları Half-Life serisi, unutulmaya yüz tutmuştu ki çıkageldi. Doğrudan doğruya VR sahiplerine yönelik hazırlanan oyun, bu defa Half-Life 2’nin veya Episode 2’nin devamı niteliğinde olmasa da anlatacağı iyi bir öyküsü var ve bunu çok başka ve çok başarılı biçimde yapıyor.

si

Alyx’in, Gordon Freeman’la tanışmadığı yıllarda, Half-Life 2’nin beş yıl öncesinde geçen oyun, özellikle ikinci oyunla zihnimizde yer eden atmosferi korumakla birlikte sanal gerçeklik teknolojisinin de etkisiyle bu atmosfere sayısız farklılık katıyor. Sanal gerçeklik başlığının etkisi ve ’ın oyun geliştirme konusundaki hünerleri sayesinde kendimizi City 17’nin bir parçası gibi hissediyoruz. İnsanlar, Combine askerleri, Headcrab’ler ve diğer tüm çevre unsurları ’in, şimdiye kadar yapılan en başarılı olduğunu kulağımıza fısıldıyor.

Yapımda, senaryo işlenişi, olay kurgusu, çevre tasarımı kadar ses dizaynı ve üst düzey etkileşim de dikkat çekiyor. Gördüğünüz her şeye uzanabiliyor, oyun dünyasının durağan bir üyesi olarak değerlendirebileceğiniz kalem ve silgi sizin için oyun içinde ayrı bir oyun objesine dönüşüyor. Hatta oyunun ilerleyişine biraz ara verip sanal gerçeklik dünyasında çizim kabiliyetlerinizi keşfedebilmeniz bile mümkün oluyor.

si ve Özellikleri

  si Oyun Dünyasının Ayrıntıları Göz Kamaştırıyor

’ın Source 2 oyun motorunu kullanarak hazırladığı , sizleri görkemli bir Half-Life dünyasıyla baş başa bırakıyor. Kimi zaman açık alanlarda Combine askerleriyle, kimi zamansa şehrin pek de görmek istemeyeceğiniz yerlerinde, karşılaşmak istemeyeceğiniz varlıklarla mücadele etmeniz gerekiyor. Oynanış, geleneksel Half-life oyunlarındakinden ve hatta FPS oyunlarından bir hayli farklı. Silahlarınız için cephane bulmanız, her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle mermilerinizi sayarak kullanmanız icap ediyor. Eski oyunlardaki gibi birkaç atış yaptıktan sonra yarım şarjörle reload yaparak kendinizi güvenceye alma ihtimaliniz de biraz zor, çünkü şarjörü değiştirdiğinizde mermileriniz de şarjörle birlikte gidiyor. Hikâyenin tahmin edilebilirlikten uzak yapısı sayesinde “vur vur ilerle” mantığından bir uzak durmanız, oyunu keyifle sürdürebilmeniz açısından önem kazanıyor.

si ve Özellikleri

Half-Life dünyasında bulmaca çözmeye alışkınız; ancak bu defa karşımıza çıkan bulmacalar, alışılageldiğimiz bulmacalardan epey farklılık arz ediyor. Yine VR özelliklerinden yararlanarak çözülen bulmacalarda takılırsanız, çevreyi biraz turlayıp ipuçları bulmanız gerekebiliyor. Ancak bulmacalar, senaryoyu baltalayacak derecede zorluk içermiyor. Yeni karakterlerle tanışacağınız oyunda, eski dostlara da denk geleceksiniz ki bu “eski dostlar” arasında, hâlâ kendisi hakkında tam bir bilgi sahibi olamadığımız G-Man de bulunuyor. , bundan sonraki Half-Life oyununu ne zaman oyuncularla buluşturur bilmiyoruz ama G-Man hakkında biraz daha bilgi verirse serinin takipçileri olarak çok mutlu olacağımızı söylemeliyiz.

Senaryoyu takip ederek 6-7 saat içerisinde tamamlayabileceğiniz sıra dışı bir deneyim olan , bir oyundan çok daha fazlası olarak değerlendiriliyor. Grafiklerinden ses tasarım detaylarına, oynanışa getirdiği yeniliklerden Half-Life dünyasına kattıklarına dek pek çok noktasıyla oyuncuların gözünde farklı bir noktaya gelen yapımı, bir sanal gerçeklik başlığı edinir edinmez oynamanızı tavsiye ederiz.

 

Benzer İçerikler

2020’nin En İyi PlayStation VR Oyunları

Mina

Pistol Whip: 2089 VR Shooter Oyunu En Büyük Güncelleme

Hatice CANTÜRK

Medal of Honor: Above and Beyond Gallery Tanıtım Videosu

Sinem ALADAG

VR Korku Oyunları – Sanal Gerçeklik Korku Oyunları

Beren BULUT

Population: One ipuçları

Beren BULUT

Hand Tracking (El izleme) nedir?

Bilal TEMIZ
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments