Quest 2 AR Deneyimi ile AR Uygulamaları VR Gözlüklerde Olacak

5 Okuma Süresi

Facebbok, Quest 2 AR Deneyimi ile AR Uygulamaları VR gözlüklerde olacak. Quest geliştirme SDK’sında yapılan bir güncelleme ile, Unity geliştiricilerinin Quest 2 AR deneyimi ve özellikleri oluşturmasına olanak tanıyacak bir Passthrough API için deneysel desteği duyurdu.

Quest, AR kulaklığı olarak piyasaya sürülmemiş olsa da, etkileyici geçiş ve kamera özelliği, AR işlevlerini şaşırtıcı derecede iyi işleyebileceğini gösterdi. Aslında, geçiş görünümünü varsayılan arka planınız olarak kullanırsanız, Quest sınırı ve ana menü oyun alanınızın arka planında bir AR deneyimi haline getiriyor.

Şimdiye kadar Facebook, VR gözlüklerde AR uygulamaları oluşturma araçlarını kendi bünyesinde tuttu,  yapılan bu duyuru ile birlikte üçüncü taraf geliştiriciler için de aynı yeteneklerin kilidini açtığını duyurdu.

Facebbok, Quest 2 AR Deneyimi ile VR gözlüklerde AR uygulamaları

Passthrough API

Başlangıçta “deneysel” bir özellik olarak kullanıma sunulan “Passthrough API”, Quest geliştirme SDK‘sının v31 güncellemesinde kullanıma sunulacak. Passthrough API şimdilik yalnızca Quest 2’de mevcut; Facebook’un orijinal Quest (ilk versiyon) içinde genişletmeyi planlayıp planlamadığı belli değil.

Facebook, yeni yeteneklerin Quest 2’de AR ile ilginç şekillerde yararlanan yepyeni bir uygulama sınıfını etkinleştireceğini umuyor. İşte geliştiricilerin kullanabileceği özelliklere ilişkin bazı örnekler ve açıklamalar:

Kompozisyon:  Delik delme ve alfa harmanlama gibi mevcut karıştırma tekniklerini kullanarak Geçiş katmanlarını diğer VR katmanlarıyla birleştirebilirsiniz.

Şekillendirme:  Akışa renk kaplaması uygulaması, kenarları işleme, opaklığı özelleştirme ve posterleştirme dahil olmak üzere önceden tanımlanmış bir listeden katmanlara stiller ve renk tonu uygulayabileceksiniz.

Özel Geometri:  Geçiş görüntülerini varsayılan stil yerine özel bir ağa (örneğin, Düzlemsel bir yüzeye yansıtmak) dönüştürebilirsiniz.

Quest 2 AR Deneyimi

HoloLens ve Magic Leap gibi şeffaf AR gözlükleri gerçek dünyanın çok daha net (ve renkli) bir görünümünü verse de, Varjo XR-3 (ve artık Quest 2) gibi geçişli AR gözlükleri çok daha sürükleyici bir alan sunma eğiliminde tam opaklık kontrolü ve gerçek dünya görüntüleri ile sanal görüntüler arasındaki mükemmel gecikme potansiyeli sayesinde görüş açısı ve daha inandırıcı sanal görüntüler elde edilebilir. Quest 2’nin AR görünümü şu an için oldukça düşük çözünürlüklü ve siyah beyaz olsa da, Facebook’un gelecekteki gözlüklerinin Passthrough API görünümünü geliştirmeye odaklanması bekleniyor.

Geliştiriciler, Unity aracılığıyla v31 SDK ile Quest 2’de AR ile denemeye başlayabilecek, diğer motorlar için destek ve kullanıcılara AR uygulamalarını gerçekten yayınlama yeteneğinin bu yıl içinde olması bekleniyor.

Quest 2 gibi kameralarla dolu bir cihazla, özellikle üçüncü taraf uygulamaların AR özelliklerinden yararlanabildiği için gizlilik kurallarını düşünmeye değer. Facebook bu anlamda, “Passthrough API kullanan uygulamalar, Oculus Quest 2 sensörlerinden fiziksel ortamınızın görüntülerine veya videolarına erişemez, bunları görüntüleyemez veya depolayamaz” ve “cihaz sensörlerinden gelen ham görüntüler cihazda işlenir” diyor. bu, kameranın gördüğü görüntülerin Facebook’a veya üçüncü taraf geliştiricilere gönderilmediği anlamına geliyor.

Yorum yazın

TeknoVR