Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik aradaki fark ne?

4 dakika, Okuma Süresi

Günümüzün yeni nesil teknolojileri sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sık sık karşı karşıya gelen ve hayli karşılaştırılan iki kavram. Peki ama bu iki teknoloji arasındaki temel farklar neler?

Özellikle son birkaç yılda hayatımıza dahil olan sanal gerçeklik (Virtual Reality) ya da artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) teknolojileri şu an emekleme aşamasında. Dolayısıyla bu iki yeni teknoloji de akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi köklü bir geçmişe sahip değil.

Ancak şu anda akıllı telefon sektöründe varlık gösteren birçok dev şirketin VR ya da AR alanlarına yaptığı yatırımlar bu teknolojilerin geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor. Milyonlarcakişinin hayatına yeni yeni dahil olan bu kavramlar, kullanıcıların kafasında çeşitli soru işaretlerinin oluşmasına sebep oluyor. Elbette bu soruların en temelinde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ifadelerinin tanımlaması geliyor.

Sanal gerçeklik nedir?

Sanal gerçekliği çok küçük bir örnekle basitçe tanımlayabilmek mümkün; Arkanıza yaslanın ve kendinizi Everest Dağı’nın tepesini hayal edin. Kafanızı sağa ve sola çevirdiğinizde etrafınızda ilk defa gördüğünüz şaşırtıcı şeyleri düşünün. Tepenin korkutucu yüksekliğini, çevredeki dağların ihtişamını ve bulutlara olan yakınlığı deneyimlediğinizi düşünün. İşte sanal gerçekliğin en kısa ve net tanımı bu olabilir.

Tamamen yazılımlar vasıtasıyla oluşturulan bu özel ortam, uygundonanımlar sayesinde kullanıcıların gerçek bir deneyim elde etmesini sağlıyor. Üstelik bu donanımlara entegre edilen sensörler deneyimin bir üst noktaya çıkmasında büyük rol oynuyor. Sanal gerçeklik şu anda birçok farklı sektör tarafından aktif olarak kullanılıyor. Son birkaç yılda kullanıcıların sıkça karşılaştığı bu teknoloji, NASA astronotlarının eğitimlerinde de tercih ediliyor.

Artırılmış gerçeklik nedir?

Sanal gerçeklikte analiz edilen ve deneyimlenen her ne varsa artırılmış gerçekte bir üst boyuta çıkıyor. Artırılmış gerçeklik temelde gerçek dünya ile bilgisayar grafiklerini harmanlayarak kullanıcılara sunuyor. Yani tamamen sanal bir ortam yerine, dijital dünya ve gerçek dünya bir arada deneyimleniyor. Bunun için en temel örnek ise fotoğraftan görülebiliyor.

Şu anda eğlence,eğitim ve askeri alanda kullanılan artırılmış gerçeklik teknolojilerinin önümüzdeki süreçte bambaşka bir boyut kazanacağı öngörülüyor.

Hangi teknoloji daha iyi?

Aslında her iki teknolojinin de kendine has karakteristik özellikleri var. Terimler sık sık karıştırılıyor olsa da, sanal gerçeklikte tamamen yazılımlar vasıtasıyla sanal bir ortam oluşturuluyor. Ancak artırılmış gerçeklikte çevre etkisi tamamen gerçek. Dolayısıyla kullanılan alana ve yaşanan deneyime bağlı olarak her iki teknolojinin birbirlerine karşı sundukları çeşitli avantajlar var. Bu noktada doğrudan “artırılmış gerçeklik çok daha iyi bir teknoloji” şeklindeki bir açıklama çok güç.

Sonuç

Başta AppleGoogleMicrosoft, Samsung, YouTube ve Facebook olmak üzere birçok şirket iki alana da ciddi yatırımlar yapıyor. Hatta önümüzdeki süreçte devler liginde kendilerine yer bulmak isteyen otomobil şirketleri de sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerine yönelmeye başladı. Dolayısıyla her iki teknolojinin de gelecek yıllarda çok büyük sükse yapacağını söylemek mümkün.

Yorum yazın

TeknoVR