Valve Bağımsız VR Gözlüğü Geliştiriyor

2 dakika, Okuma Süresi

Valve’in bir sonraki VR gözlüğü Deckard bağımsız VR gözlüğü mü olacak, internette dolaşan yeni raporlara göre hepsi bir arada Valve bağımsız VR gözlüğü olabilir. Valve’in SteamVR kodunda bulunan birkaç bilgi parçasına göre, şirket şu anda yeni VR gözlüğü geliştiriyor gibi görünüyor.

Valve Index’in aksine, şirketin birinci sınıf PC VR gözlüğü olan “Deckard”, notlarda belirtildiği gibi, özel bir PC’ye ihtiyaç duymadan çalışabilen kablosuz bağımsız VR gözlüğü olacak.

Valve bağımsız VR gözlüğü kod adı Deckard

valve bağımsız vr gözlüğü deckard

Kod ilk olarak YouTuber Brad Lynch tarafından keşfedildi ve daha sonra “Deckard” kod adını şirketin en son patent başvurularıyla karşılaştırdı. Ars Technica o zamandan beri Lynch tarafından sağlanan bilgileri “Valve‘deki konulara aşina olan kaynaklara” atıfta bulunarak destekledi.

Bu raporlara göre, Deckard, kablo ihtiyacını ortadan kaldıran yerleşik bir işlemciye sahip olacak. Birkaç kod dizesi de olası içten dışa izlemeye atıfta bulunuyor. Valve Index‘in aksine, Deckard’ın içten dışa izlemenin dahil edilmesi sayesinde harici baz istasyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor, Oculus Quest 2 nin bu anlamda başarısını göz önünde bulundurursak harici baz istasyonlarını kaldırarak kablo kalabalığından kurtulmakta akılcı olacak.

Şirket tarafından henüz hiçbir şey teyit edilmemiş olsa da, bu haber özellikle Valve’ın kısa süre önce Steam Deck’i duyurmasıyla eş zamanlı gelmesi ilginç. Bu yıl içinde satın alınabilecek olan bu el tipi oyun cihazı, 7 inç 1280×800 dokunmatik ekran, dahili oyun tablası, AMD Zen 2 CPU ve 16 GB RAM’li AMD Radeon DNA GPU’ya sahip olup, oyuncuların oyun kütüphanesine erişmesine olanak tanıyacak. Hareket halindeyken AAA PC oyunları oynanabilecek.

Valve, Steam Deck’te VR desteğinin tamamen söz konusu olmadığını belirtti. Geçen hafta Cloudhead Games (Pistol Whip, The Gallery) gibi VR geliştiricilerinin donanım üzerinde denemeler yapmaya başladığını duymuştuk. Aslında, bir geliştirici SteamVR Home‘u Steam Deck’te çalıştırmayı çoktan başarmış gibi görünüyor.

Tabi bu, cihazın daha karmaşık oyunlar ve uygulamalar çalıştırabileceğini garanti etmez. Bununla birlikte, Steam Deck için özel olarak tasarlanmış bir VR gözlüğü, taşınabilir oyun cihazına VR desteği getirmenin daha gerçekçi bir yolu olabilir.

Yorum yazın

TeknoVR