Pimax Yeni Üst Sınıf PC VR Gözlüklerini Tanıttı

4 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik gözlük üreticisi Pimax yeni üst sınıf PC VR gözlüklerini tanıttı. Pimax, biri uygun fiyatta, diğeri çözünürlükte sınırları zorlayan iki yeni Crystal serisi PC VR Gözlüğünü duyurdu.

Pimax Crystal Light

pimax crystal light

Crystal Light bir diyet içeceği gibi görünebilir, ancak aslında Pimax’ın “oldukça başarılı” olduğunu söylediği şirketin amiral gemisi Crystal gözlüğünün daha uygun fiyatlı bir versiyonu. Şirket, Crystal Light’ın orijinal Crystal gözlüğün “aerodinamik bir versiyonu” olduğunu ve gözlüğün ağırlığını ve fiyatını azaltmak için bazı önemli özellikleri kestiğini söylüyor.

En önemlisi, Crystal Light, orijinal versiyonun yerleşik Snapdragon XR2 işlemcisini, pilini ve depolama alanını ortadan kaldırıyor ve bu da gözlüğün bilgisayar olmadan bağımsız modda çalışmasına olanak tanıyor.

pimax yeni üst sınıf pc vr gözlüklerini tanıttı

Crystal Light, orijinal gözlüğe aynı 8,3 MP (2,880 × 2,880) göz başına çözünürlüğü korurken, 60 GHz kablosuz modülle uyumluluğu sağlamak için göz takibini, otomatik IPD ayarını, değiştirilebilir lensleri ve yerleşik donanımı bırakıyor.

Bunu yapmak, şirketin ağırlığını %30 oranında düşürmesine ve Crystal Light’ın fiyatının 700 $’a (orijinal Crystal’in 1.600 $’a kıyasla) düşmesine olanak sağladı.

Bu, orijinaline göre çok büyük bir tasarruf olsa da, içten dışa izleme ve denetleyicilere sahip gözlüğün fiyatıdır. Tam SteamVR Takibini isteyenlerin, 580$ kadar ek bir miktar daha ekleyen denetleyiciler ve baz istasyonları ile başlık için bir SteamVR Takip ön paneli (şu anda fiyatı bilinmiyor) eklemeleri gerekecek.

Orijinali gibi, Crystal Light da yerleşik sese sahip ve 125° derecelik yatay görüş alanı istiyor.

Pimax ayrıca Crystal Light’ın yerel karartma yoluyla daha fazla kontrast sağlamak için ekranında isteğe bağlı olarak mini LED’lerle donatılabileceğini ve bunun da gözlüğün fiyatını 900 dolara çıkaracağını söylüyor.

Crystal Light bugün ön siparişe açıldı ve şirket, önümüzdeki ay sevkiyata başlayacağını açıkladı.

Pimax Crystal Super

pimax crystal super

Pimax’tan en iyi görsel doğruluğu arayanlar için Crystal Super şirketin en son ürünü. Aynı zamanda, bağımsız işlemci gibi orijinal Crystal’in bazı gereksiz özelliklerinden bazılarını kaldırır.

İsteğe bağlı olarak QLED ve mini LED (120Hz) veya mikro-OLED (90Hz) kullanılarak göz başına 14,7 MP (3.840 × 3.840) çözünürlük sağlayabilir.

Pimax, Crystal Super’in çözünürlük artışı sayesinde, orijinal Crystal’den daha fazla netliğe sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda “önemli ölçüde daha büyük bir görüş alanı” sağlıyor.

Tam görüş alanı, alıcının iki farklı lens seçeneğinden hangisine bağlı olacağına göre değişiyor; biri 50 PPD ve biraz daha yüksek 130° yatay görüş alanı sağlayacak, diğeri ise 57 PPD ile biraz daha düşük görüş açısı sağlayacak.

Crystal Light’tan farklı olarak Crystal Super, otomatik IPD ayarı ve dinamik ön işleme yetenekleriyle göz takibini koruyacak. Ayrıca yerleşik ses sistemi de bulunmaktadır.

Crystal Super’in QLED ekranlı temel modeli, içten dışa takip özelliğiyle 1.800 dolar, mikro OLED modeli ise 2.000 dolar olarak fiyatlandırılıyor. Crystal Super’in farklı ekran modülleri arasında geçiş yapma yeteneği sayesinde her ikisini de 2.400 $ karşılığında satın alabilirsiniz. Kontrolörler ayrı satılıyor.

SteamVR Takibi isteğe bağlı bir ön panel ile eklenebilir (ek fiyatlandırma belli değil).

Pimax, Crystal Super’in 2024’ün 4. çeyreğinde teslim edileceğini söyledi.

Orijinal Crystal için 60GHz Wireless

orijinal crystal için 60ghz wireless

Pimax ayrıca PC VR içeriğinin kablosuz olarak Crystal gözlüğe aktarılmasını sağlayan 60GHz “airlink” sisteminde de ilerleme kaydetti. Kablosuz modül ilk olarak 2021’de duyurulmuştu ancak hâlâ beklemede.

Bugün şirket, modülün en son prototiplerini (etkileyici derecede ince bir donanım) gösterdi ve gönderimlerin bu yıl içinde yapılmasının beklendiği ve 300 dolarlık bir fiyat duyurdu.

Airlink modülü yalnızca orijinal Crystal gözlükle uyumlu, çünkü Crystal Light ve Crystal Super, kablosuz bağlantı ve işleme için gerekli yerleşik donanıma sahip değil.

 

TeknoVR