2024 Yılının En İyi Meta Quest 3 Aksesuarları

2024'te satın alınacak Meta Quest 3 aksesuarları

10 dakika, Okuma Süresi

En iyi Meta Quest 3 aksesuarları, yenilikçi, sürükleyici gözlüğünüzü bir sonraki seviyeye taşımanın mükemmel bir yolu. Quest 3 tek başına sanal gerçeklik alanında ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Olağanüstü çözünürlüğü, karma gerçeklik özellikleri ve uygun fiyat etiketiyle Quest 3, tüketiciler ve işletmeler için ana akım VR gözlüğü olmaya hazırlanıyor.

Cihaz, bir önceki pazar favorisi olan Quest 2’nin çok ilerisindedir ve hatta çeşitli alanlarda Meta Quest Pro’dan (Meta’nın kurumsal odaklı gözlüğü) daha iyi performans göstermektedir. Ancak herhangi bir VR gözlükte olduğu gibi, cihazınızı eklentiler ve aksesuarlarla kişiselleştirmenin yollarını keşfetmeye her zaman değer.

Sürükleyici deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için mevcut en iyi Meta Quest 3 aksesuarlarından bazılarını inceledik. Meta’nın sunduğu kontrolörlere, aksesuarlara ve sistemle uyumlu üçüncü taraf seçeneklerine baktık.

2024, En İyi Meta Quest 3 Aksesuarları

Sanal gerçeklik aksesuarları her kullanıcı için “olmazsa olmaz” olmayabilir, ancak sürükleyici deneyiminizde büyük bir fark yaratabilirler. Seçenekler, yüz siperlikleri, yastıklar veya ergonomik kayışlar gibi konfor odaklı çözümlerden taşıma çantaları ve şarj cihazlarına kadar çeşitlilik gösterir.

İdeal Meta Quest 3 aksesuarlarını ararken birkaç şeyi göz önünde bulundurmanızı öneririz. Özel ihtiyaçlarınıza ve kullanım durumlarınıza bakarak başlayın. Kurumsal VR kullanıcıları için, VR hastalığını azaltmak amacıyla hijyen aksesuarlarını (birden fazla kullanıcı için), pil seçeneklerini ve konfor aksesuarlarını keşfetmenizi öneririz.

Bütçenizi de dikkate almanızda fayda var. Meta, yeni gözlükleri için pek çok özel aksesuar sunsa da bunlar her zaman en ucuz seçenekler olmuyor. Bazen uyumlu bir alternatif aramaya istekliyseniz aynı işlevselliği daha düşük bir fiyata alabilirsiniz.

2024 yılının en i̇yi meta quest 3 aksesuarları

En İyi Meta Quest 3 Aksesuarları: Kafa Bandı

Quest 3’te bulunan kafa bandı, Quest 2’de bulunandan çok daha iyi. Daha güvenli bir uyum için üç noktalı ayarlanabilir bir kayıştan oluşur. Ancak ağırlığı başınıza eşit olarak dağıtmak daha iyi olabilir. Neyse ki Meta, Quest 3 için iki alternatif seçenek sunuyor. Fiyatı 70 dolar olan ve daha fazla destek için sağlam kollara sahip Elite kayış var. Aynı şekilde harici üreticilerde daha uyguna farklı modeller de bulabilirsiniz.

Ayrıca, size 2 saatlik ek şarj sağlayan 130 $ karşılığında ek pilli Elite Strap’i de düşünebilirsiniz. Konfor odaklı Meta Quest 3 aksesuarları arıyorsanız her iki seçenek de oldukça iyi ve bir yıllık garantiyle geliyorlar. Bununla birlikte, biraz daha uygun fiyatlı olabilecek daha sağlam seçenekler de mevcut.

Örneğin, MojoXR konforlu kafa bandı çeşitli Quest cihazlarıyla çalışır ve ek dolgu sağlar. Ne yazık ki bu seçenek ekstra pil gücü sunmuyor. Ekstra güç arıyorsanız BoboVR M3 Pro kafa kayışını düşünebilirsiniz.

Bu seçenek, güçlendirilmiş Elite kayış için ödeyeceğiniz maliyetin yaklaşık yarısı kadar bir fiyata 5200 mAH pil paketi, olağanüstü dolgu ve mükemmel ağırlık dağılımı ile birlikte geliyor.

2024 yılının en i̇yi meta quest 3 aksesuarları

En İyi Meta Quest 3 Aksesuarları: Yüz Plakaları

Kafa bandına benzer şekilde Quest 3’ün yüz arayüzü de önceki modele göre önemli bir gelişmedir. Kumaş örgüsü son derece rahat ancak silikon kılıf kadar hijyenik değil. İş amaçlı kullanıcılar için, Meta Quest 3 silikon yüz arayüzüne (40 $ karşılığında) veya çeşitli renklerde mevcut olan değiştirilebilir arayüz ve kafa bandı seçeneklerine bakmanızı öneririz.

Meta’nın tescilli çözümünün en güzel yanı, stok ped ile silikon alternatifi arasında geçiş yapmanın kolay olmasıdır. Deneyiminizi, gözlüğünüzü diğer kullanıcılarla paylaşıp paylaşmayacağınıza veya yüksek yoğunluklu uygulamaları mı kullanacağınıza göre uyarlayabilirsiniz.

Elbette Amazon’da ve diğer satıcılarda stok yüz pedine de sığacak birçok üçüncü taraf silikon kapak mevcuttur. Bunlar genellikle daha ucuzdur ve yüzdeki kirlere karşı neredeyse aynı korumayı sağlar.

Quest 3’ün arayüzünü beğendiyseniz, makinede yıkanabilir bir kapakla birlikte gelen VR Kapak arayüzünü ve köpük değiştirme setini yaklaşık 30 $ karşılığında satın alabilirsiniz. Daha fazla etkileyicilik için, standart yüz arayüzünüzü ışığı engellemek için ideal olan kapsamlı bir silikon sistemle değiştiren ” tam ışık engelleyiciye ” de bakmanızı öneririz.

Şarj Üniteleri ve Harici Piller

Meta Quest 3 aksesuarlarını aramaya nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, güce odaklanmak muhtemelen iyi bir bahis olacaktır. Quest 3, çeşitli alanlarda Quest 2’den daha iyi olmasına rağmen, yine de nispeten sınırlı bir pil ömrüne sahiptir. İyi haber şu ki, ön panelin alt kısmındaki şarj pimleri, muhtemelen çok sayıda üçüncü taraf bağlantı noktasının geleceğini göreceğimiz anlamına geliyor.

Resmi Quest 3 şarj istasyonu en iyi seçimdir. 130 ABD Doları karşılığında bu, Touch Plus denetleyicilerinizi ve gözlüğünüzü de şarj edecektir. Ancak elektrikli Elite kayışı desteklemiyor. Alternatif olarak, gerektiğinde takabilmeniz için harici bir pil takımını da düşünebilirsiniz.

Bir USB kablosu kullanarak gözlüğünüzü Anker Prime Güç Bankasından (20000mAh) PrismXR giyilebilir pil paketine kadar çeşitli standart pil paketlerine bağlayabilmeniz gerekir. Başka bir seçenek de Meta’dan bir güç adaptörü satın almak ve Quest’i kablolu gözlük olarak kullanmak olabilir.

Meta, 16 fit uzunluğunda 80 dolarlık bir fiber optik kablo sunuyor. Ancak hemen hemen her 3.0 USB-C kablosu gözlükle çalışacağından çok daha ucuz (ve daha uzun) bir seçenek de bulabilirsiniz.

2024 yılının en i̇yi meta quest 3 aksesuarları

En İyi Meta Quest 3 Aksesuarları: Taşıma Çantası

Taşıma çantası kulağa en heyecan verici Meta Quest 3 aksesuarları gibi gelmeyebilir, ancak dikkate alınmaya değerdir. VR gözlüğünüzü iş yerinde kullanıyorsanız, eviniz ile ofisiniz arasında taşırken cihazın zarar görmesi riskini almak istemezsiniz.

Meta’nın 70 dolarlık resmi Quest 3 taşıma çantası, dolgulu iç kısmı, dış tarafı sert bir kabuğu ve hafif yapısıyla iyi bir seçimdir. Mükemmel bir taşıma kayışına sahiptir ve Elite Strap (pilli) gibi diğer Quest 3 aksesuarlarıyla uyumludur.

Yine de Meta’nın tescilli aksesuarlarının çoğu gibi, kasanın fiyat etiketi de nispeten yüksek. Cihaz Quest 2’den daha küçük olduğundan, yeni kulaklığınız için önceki model için oluşturulmuş bir kılıfı bile kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Amazon ve diğer kanallardaki birçok üçüncü taraf satıcı zaten Quest 3 için özel seçenekler sunuyor.

Tüm aksesuarlarınız için geniş alana sahip ve cihazı darbelere veya düşmelere karşı korumak için ekstra dolgulu bir şey aramanızı öneririz. Açık havada seyahat ediyorsanız neme dayanıklı bir kılıf seçmek iyi bir fikir olabilir.

Gelişmiş Bağlantı için Kablosuz Yönlendiriciler

Belirli uygulamalara erişmek için Quest 3’ünüzü bir PC ile kullanıyorsanız iki seçeneğiniz olacaktır. Cihazlarınızı fiziksel olarak kabloyla bağlayabilir veya kablosuz bağlantı kullanabilirsiniz. Kablosuz stratejiyi tercih ederseniz, bir yönlendiriciyle bağlantınızı artırmak muhtemelen iyi bir fikirdir.

Quest’te yerleşik olan Hava bağlantısı teknolojisi iyi bir bağlantı oluşturmak için yeterince iyi olsa da , daha sağlam bir yönlendirici gecikme ve gecikme riskinizi azaltabilir. Meta, mümkün olduğunda 5GHz bandı üzerinden bir Wi-Fi çözümü kullanılmasını önerir.

Burada Meta’nın tescilli bir çözümü yok, dolayısıyla bu Meta Quest 3 aksesuarlarını başka bir yerden temin etmeniz gerekecek. Neyse ki, TP-Link ve NetGear gibi şirketlerde bir servete mal olmayacak çok sayıda çift bantlı Wi-Fi yönlendirici mevcut.

Unutmayın, yönlendiricinize ne kadar çok harcarsanız menziliniz o kadar iyi olur. Ayrıca, hızlı bağlantılar için bilgisayarınız ile Quest gözlüğünüz arasında özel bir ağ oluşturan D-Link Air köprüsü gibi özel bir donanım kilidine yatırım yapmayı da düşünebilirsiniz.

En İyi Meta Quest 3 Aksesuarları: Kulaklıklar

Quest 2 ile karşılaştırıldığında Quest 3, %40 daha yüksek ses ve gelişmiş uzamsal ses sunar. Ancak herkes yerleşik hoparlör sistemini sevmeyecek. Kendi ses deneyiminizi yaratabilmeniz için Meta’nın cihazına kulaklık girişi eklemesinin nedenlerinden biri de budur. Şirket ayrıca Quest 3’e özel olarak “Hammerhead Hyperspeed tomurcuklarını” oluşturmak için Razer ile eşleşti.

Bu kablosuz gözlükler 150 dolar civarında biraz pahalı, ancak düşük gecikmeyle olağanüstü ses netliği sunarlar. Gözlükte gördüklerinizle duyduklarınız arasındaki en küçük gecikmeleri bile önlemeye yardımcı olurlar, bu da kendinizi kaptırdığınız hissinde büyük bir fark yaratabilir.

Ayrıca, VR’da oyun oynarken veya çalışırken dikkatinizi dağıtan dış etkenlerden korunmanıza yardımcı olabilecek aktif gürültü engelleme özelliğinden de yararlanırsınız. Ancak Quest 3’ünüzü kapsamlı bir işbirliği için kullanıyorsanız, mikrofon işlevine sahip gözlükler aramanızı öneririz.

Mükemmel kurumsal kalitede ses için Poly Voyager Free 60 kulaklıklar gibi seçenekleri veya Jabra’nın çeşitli seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ekstra kablonun sakıncası yoksa çok sayıda harika kablolu seçenek ses deneyiminizi geliştirebilir.

2024 yılının en i̇yi meta quest 3 aksesuarları

Denetleyiciler ve Denetleyici Askıları

Quest 3 için Meta’nın Quest denetleyicilerine yapılan güncellemeler, bu yeni gözlükte en çok sevdiğimiz şey. “Touch Plus” denetleyiciler kendi (basit de olsa) bilek kayışlarıyla, olağanüstü izleme yetenekleriyle ve daha ergonomik, modern bir tasarımla birlikte gelir.

Ayrıca bu denetleyicileri, ellerinizden kaymalarını önlemeye yardımcı olacak bir dizi “aktif kayış” ile yükseltebilirsiniz. Ancak deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız Quest 3, Touch Pro denetleyicileriyle de uyumludur (Quest Pro için oluşturulmuştur).

Bu Meta Quest 3 aksesuarları, TruTouch dokunsal özellikleri aracılığıyla daha gerçekçi hisler, daha sezgisel ince motor kontrolleri (hassas sıkıştırma hareketi gibi) ve yazma için kalem ucuyla birlikte gelir. Bu denetleyicilerin, iş amaçlı Plus seçeneklerine göre ciddi bir avantajı var, ancak tek bir set için 300 $ gibi çok daha fazla maliyete sahipler.

Quest kumandalarınızla daha rahat bir deneyim istiyorsanız ve bir servet harcamak istemiyorsanız, Quest 3 için tasarlanmış çeşitli üçüncü taraf kayışları ve kılıfları keşfedebilirsiniz. Bunlar kumandalarınızı terden koruyabilir ve size anti-koruyuculuk sağlar.

Dikkate Alınacak Ek Meta Quest 3 Aksesuarları

Yukarıda bahsedilen etkileyici Meta Quest 3 aksesuarlarının yanı sıra, VR deneyiminizi kişiselleştirmek için harika birkaç ek seçenek daha var. En iyi seçimlerimizden bazıları şunlar:

Quest 3 için Reçeteli Lensler

Meta, Quest 3 ile tüketicilere reçeteli lens seçenekleri sunmak için “Made for Meta” programı aracılığıyla Zenni ile ortaklık kurdu. 50 dolarlık bu lensler, çizilmeye, yansımaya ve yağa dayanıklı kaplamalarla çok yüksek kalitededir. Ayrıca bir taşıma çantası ve temizlik bezi de alırsınız.

Alternatif olarak, parlama önleme özelliği olmayan, 25 dolardan başlayan fiyatlarla VR Rock lensler gibi Quest 3 uyumlu lensleri arayabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli sanal gerçeklik gözlükleri için koruyucu ve reçeteli lensler (genellikle daha yüksek bir fiyata) satan VR Optisyen de var.

Güvenlik Paspasları

Gerçekten sürükleyici bir ortamda çevrenizin izini kaybetmek kolaydır. Meta, Quest 3’te tam renkli geçiş sunarak bu konuda yardımcı olur, böylece çevrenizi kolayca görebilirsiniz. Ayrıca, duvara çarpmanızı önleyecek “Muhafız sınırına” sahip olursunuz.

Bununla birlikte, bir ızgaranın çok sık göründüğünü görmek, içine girme duygunuzu mahvedebilir. ProxiMat çözümü gibi bir mat, hareket ederken oyun alanı içinde kalmanıza yardımcı olmak için size dokunsal geri bildirim verebilir. Ayrıca yorgunluk önleyici köpükle birlikte gelir, bu nedenle sert zeminde yürümekten çok daha rahattır.

Dokunsal Aksesuarlar

VR eldivenleri ve vücut kıyafetleri gibi dokunsal aksesuarlar, VR deneyiminizin sürükleyiciliğini artırmanın mükemmel bir yoludur. Meta, Quest cihazları için herhangi bir özel dokunsal giyilebilir cihaz piyasaya sürmedi, ancak şirket bu alana yatırım yapıyor gibi görünüyor.

Bu arada BHaptics TactGlove ve TactSuit seçenekleri gibi Quest 3 ile zaten uyumlu olan birkaç dokunsal çözüm bulabilirsiniz. Dokunsal teknolojinin popülaritesi önümüzdeki yıllarda artmaya devam ederse, daha fazla seçeneğin ortaya çıktığını görebiliriz.

En İyi Meta Quest 3 Aksesuarlarını Seçmek

Meta Quest 3, ister iş kullanıcısı ister tüketici olun, potansiyel olarak 2024’ün en popüler (ve uygun fiyatlı) VR gözlüğü haline gelebilir. Bağımsız bir cihaz olarak Quest 3, halihazırda VR pazarındaki çok çeşitli kurumsal odaklı gözlüklerle rekabet ediyor.

Ancak doğru Meta Quest 3 aksesuarları yine de dikkate alınmaya değer. İster konforunuzu artırmak, ister etkileyiciliği artırmak, ister sadece daha iyi sesin keyfini çıkarmak isteyin, bugün pek çok seçenek var.

Yorum yazın

TeknoVR