Magic Leap 2 Artık OpenXR’yi Destekliyor

Magic Leap, geçen yıl ML2 gözlüğü için OpenXR desteği sunmayı planlamıştı, ancak bunu şimdiye kadar ertelenmişti. Şirket, Magic Leap 2'nin OpenXR ile uyumlu olduğunu duyurdu.

2 dakika, Okuma Süresi

Magic Leap, geçen yıl verdiği taahhüdü yerine getiremese de bugün Magic Leap 2’nin artık OpenXR’yi tam olarak desteklediğini duyurdu. Zamanlamanın, Apple’ın XR alanına girişiyle bir ilgisi olabilir.

Magic Leap 2 OpenXR desteği

Magic Leap, geçen yıl ML2 gözlüğü için OpenXR desteği sunmayı planlamıştı, ancak bunu şimdiye kadar ertelenmişti. Şirket, Magic Leap 2’nin OpenXR ile uyumlu olduğunu duyurdu.

OpenXR, donanım ve yazılımı  birlikte çalışabilir hale getirerek VR ve AR uygulamalarının gelişimini standartlaştırmayı amaçlayan açık bir standarttır. Standart, 2017’den beri geliştirilmekte ve XR endüstrisindeki hemen hemen her büyük donanım, platform ve motor şirketi tarafından desteklenmekte.

Magic Leap duyurusunda, “OpenXR’nin ortak bir AR ekosistem standardı olarak benimsenmesi, AR’nin sürekli büyümesini ve olgunlaşmasını sağlıyor” dedi. Magic Leap, OpenXR Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı olarak bu vizyonu ilerletmeye devam edecek. Bu rolde Magic Leap, teknik uzmanlık sağlar ve geliştiricilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarını, standardın kapsamını ve uygulama için en iyi uygulamaları ele almak için diğer üyelerle işbirliği yapar.”

magic leap 2

Magic Leap’in uzun süredir standardı geliştirmekten sorumlu bir konsorsiyum olan OpenXR Çalışma Grubu’nun bir parçası olduğu doğru, ancak Apple’ın XR alanına yoğun söylentilerle girişinin biraz süreci hızlandırdığını düşünmeden edemiyoruz.

Bunu yaparak, Magic Leap kendisini ve mevcut XR endüstrisini Apple tarafından standartlarda oluşabilecek handikaplara karşı güçlendirdi.

Apple, yaygın olarak benimsenen belirli bilgi işlem standartlarını göz ardı etmesi ve kendi özel teknolojilerini kullanmayı seçmesi ve bazı durumlarda platformlar arasında teknik bir bölünmeye neden olmasıyla tanınır.

XR kadar genç bir sektörle ve Apple’ın Ar-Ge’si konusunda bu kadar ketum olmasıyla birlikte, özellikle geliştiricilerin ve uygulamalarının etkileşime nasıl gireceği konusunda, şirketin işleri kendi yöntemiyle yapması yüksek.

Apple, OpenXR’yi desteklemek istemiyorsa, bu muhtemelen sektör için en büyük risk olacak; geliştiricilerin Apple sanal gerçeklik gözlüğü için geliştirme süreçlerini değiştirmeleri gerekirse, bu, Apple ile endüstrinin geri kalanı arasında bir ayrım yaratacak ve uygulamaları platformlar arasında daha az taşınabilir hale getirecektir.

Yorum yazın

TeknoVR