Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü İle İlgili Son Gelişmeler

Ortolani'nin araştırma çalışması, 6 Haziran'da WWDC'nin açılış konuşmasında realiteOS'un olası bir duyurusuna veya sözüne işaret ediyor.

3 dakika, Okuma Süresi

Son raporlar, yakında Apple karma gerçeklik gözlüğü görebileceğimizi iddia ediyor, ancak Cupertino teknoloji devi, iddia edilen XR işletim sistemi olan realiteOS için küresel bir ticari marka başvurusunda bulunmuş gibi görünüyor.

Ticari marka, Vox Media’da bir marka lisanslama yöneticisi olan Parker Ortolani tarafından keşfedildi. İlk olarak The Verge tarafından bildirildiği gibi , Ortolani’nin araştırma çalışması, 6 Haziran’da WWDC’nin açılış konuşmasında realiteOS’un olası bir duyurusuna veya sözüne işaret ediyor.

Giyilebilir bilgisayar donanımı” ile kullanılması beklenen realiteOS’un ticari markası, doğrudan Apple tarafından dosyalanmadı. Bunun yerine, gerçek ticari marka sahibini şaşırtmak için özel olarak oluşturulmuş bir paravan şirketin tüm ayırt edici özelliklerine sahip gibi görünen “Realityo Systems LLC” adlı bir kuruluş tarafından Aralık 2021’de dosyalandı. Geçmişte şirket, Yosemite, Big Sur ve Monterey dahil olmak üzere ardışık macOS güncelleme adlarını kaydetmek için benzer yolu izledi.

Ortolani’nin bir Twitter hesabında belirttiği gibi, ticari marka ilk olarak “realityOS” Apple kaynak kodunda görünmeye başlamadan sadece iki ay önce açılmıştı. Bu başvuruyu yenilemek için son tarih olan 8 Haziran, yaklaşan WWDC açılış konuşmasından sadece iki gün sonra gerçekleşecek şekilde planlandı.

“Apple, açılış konuşmasından bir veya iki gün sonra WWDC’de duyurulan ürünler için tipik olarak ticari markalar başvurusunda bulunur. Bu çok büyük bir tesadüf olurdu,” diye bitiriyor Ortolani.

apple karma gerçeklik gözlüğü

Birisi Apple’a karşı kesinlikle kaybedeceği bir ticari marka anlaşmazlığı aramıyorsa, şirketin realiteOS’u resmen duyurması ve muhtemelen ilk XR gözlüğüne atıfta bulunması için dominoların yerine oturduğunu görmemiz mümkün.

Bu ayın başlarında The Information tarafından yayınlanan bir raporda,  Apple’ın 2016 yılına kadar yönetim kuruluna bir dizi AR/VR prototipi gösterdiği iddia edildi. Raporda, daha yakın zamanda proje lideri Mike Rockwell ve ardından Apple donanım tasarımcısı Jony Ive’nin olduğu iddia edildi. Şirketin ilk sürükleyici gözlüğünün nasıl çalışacağı konusunda kendilerini biraz mücadele içinde buldular. Kod adı N301 olan gözlüğün, sonunda VR ekranları ve geçişli AR kamera sensörleriyle bağımsız bir gözlük haline geleceği ve onu bir ‘karma gerçeklik’ gözlüğü haline getireceği söyleniyor.

Geçmişteki raporlardan bazı önemli çıkarımları bir araya getirdik. Apple’daki her şey gibi, aşağıdaki iddialardan hiçbirini doğrulayamıyoruz,

Apple Karma gerçeklik gözlüğü ve Sanal gerçeklik teknolojisi ile ilgili haberlerimizden bazıları

Apple’ın yeni patenti: gelecekteki HMD veya bir 3D sanal görüntü projektörü ile donatılacak

Apple AR/MR Gözlüğü M2 Staten ve Bora Çiplerini Kullanacağı Söyleniyor

Apple, ikinci nesil AR/MR gözlüklerini planlamaya başladı

Apple Sanal Gerçeklik Uzamsal 3D Ses ile İlgili Patent Aldı

Apple’ın VR Sektörüne Girişi – Apple Yeni HMD Patenti Aldı

Apple AR Gözlük, Apple AR Glass Ne Zaman Çıkacak

Apple sanal gerçeklik ürünleriyle fark yaratmak istiyor

Yorum yazın

TeknoVR