Apple Sanal Gerçeklik Uzamsal 3D Ses ile İlgili Patent Aldı

Apple, sanal gerçeklik alanında patent almaya devam ediyor. Yakın zamanda, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple'a uzamsal 3D sesle ilgili bir patent verdi.

3 dakika, Okuma Süresi

Apple sanal gerçeklik alanında aldığı patenler ile dikkat çekmeye devam ediyor. Uzamsal 3D Ses patenti bunlardan biri, yakın zamanda Apple VR gözlük ile karşımıza çıkabilir bunu bekliyoruz. Daha önce VR ve AR teknolojisi için farklı patent başvurularında bulundu. Apple’ın uzamsal 3D ses lisanslama patenti, gelecekteki oyunlar için heyecan verici ve gerçekçi ses sağlamak üzere Apple’ın yeni “ses motorunu” kullanan geliştiriciler için tasarlanmıştır ve özellikle oyuncuların kendilerini sanal ortamlara kaptırmasına olanak tanır. Oyundaki VR oyunlarında, akan su veya oyundaki şelale, oyuncuya yepyeni bir ses boyutunda gösterilebilir.

Yakın zamanda onaylanan uzamsal ses patenti, Apple’ın bu konudaki patentlerinin çoğundan biraz farklı, çünkü esas olarak geliştirici araçlarına yönelik bir patent. Daha spesifik olarak, bu, AR/MR/VR oyunları tasarlayan geliştiriciler için bir “ses motoru”.

Apple, 75 No’lu Patentte özellikle şunları belirtmiştir: “Bir veya daha fazla düzenlemede, grafik oluşturma modülü, üst düzey uygulamaların (oyunlar gibi) geliştiricilerinin, nesnenin uzamsal temsilini, üst uygulamada çağrılan ve görüntülenen (yansıtılan) sanal ortamda 3D veya 2D grafik nesnesinin görsel temsilini oluşturmaktan veya çizmekten sorumlu olan grafik sahnesinde tanımlanır.

Bir veya daha fazla düzenlemede, böyle bir çerçeve, sahnedeki bir geometri parçasını temsil eden bir geometrik nesneyi, bir bakış açısını temsil eden bir kamera nesnesini ve bir ışık kaynağını temsil eden bir ışık nesnesini içerebilir. Grafik işleme modülü, Direct3D, OpenGL veya GPU yazılım soyutlama katmanına sahip diğer işleme API’lerini içerebilir.

Apple ayrıca sağladığı ses motorunun üç boyutlu bir sanal ortamın akustik olarak işlenmesi için kullanıldığına dikkat çekti. Ses motoru, ses kaynağını ve ses engellerini temsil etmek için geometrik hacimler kullanır. Ses düzeyi ses kaynağından dinleyiciye yansıtılan sese dayalı olarak ve ikisi arasındaki ses düzeyi engelleri dikkate alınarak bir ses düzeyi yanıtı oluşturulur. Ses motoru ayrıca, dinleyici ile ses kaynağı arasındaki mesafeye bağlı olarak zaman içinde sesin ayrıntı düzeyinin değiştirilmesini sağlar.

Apple’ın patentindeki Şekil 2, üç boyutlu sanal ses ortamının bir açıklamasını göstermektedir. Temsili görünümler; Şekil 3A, geometrik bir hacme sahip bir örnek nesneyi açıklamaya yönelik temsili bir görünümü gösterir; Şekil 3B, basitleştirilmiş bir sınır hacmine sahip bir örnek nesneyi açıklamaya yönelik temsili bir görünümü gösterir.

16345297824426a0120a5580826970c027880500b89200d 800wi

Apple‘ın patenti Şekil 2 örneğinde, oyundaki sanal sahne iki dinleyici (örneğin, dinleyici#212A, dinleyici#212B) ve iki görüntülenebilir nesne, yani bir nehir (#210) ve bir ev (#215) içerir.

Bir nehir, üç boyutlu sanal bir ortamda hacimsel bir şekilde ifade edilen, ses kaynağı olarak bir nesnedir. Bu nedenle nehir, bir nesneyi oluşturan bir veya daha fazla ayrı noktadan (Şekil 1’de gösterildiği gibi) ses üretecek şekilde değil, şeklinin tüm hacmini temsil eden bir yüzeyden ses üretecek şekilde yapılandırılır. Ev bir ses engelleme nesnesidir, nehirden seyirciye gelen sesi gizler (#212A). Ev ayrıca üç boyutlu sanal ortamda hacimle temsil edilir.

Ancak nehirler gibi ses üreten nesneler de daha karmaşık şekillere sahip olabilir. Şekil 3B, sarma yolu olan bir nehir örneğini göstermektedir. Bir açıdan, birkaç basitleştirilmiş sınır hacmi belirleyin ve bunları nehrin geometrik hacmini temsil etmek için bir bütün olarak veya birlikte kullanın. Şekil 2’deki 36-39 hacimleri örtüşen olarak gösterilmese de, bazı durumlarda bu hacimler örtüşebilir.

AirPods Pro’nun yerleşik uzamsal sesi ile gelecekteki oyun ses efektleri hayal edilenden daha gerçekçi olacak ve yakın gelecekte Apple VR gözlükleri piyasaya sürdüğünde durum daha iyi hale gelebilir.

 

 

Yorum yazın

TeknoVR