Apple’ın VR Sektörüne Girişi – Apple Yeni HMD Patenti Aldı

Apple, Kafa Ayar Sistemi, Göz İzleme Kalibrasyonu ve Ayarlanabilir Optik Lensi Kapsayan Yeni HMD Patenti Aldı

4 dakika, Okuma Süresi

Apple’ın VR sektörüne girişi ile ilgili bir çok dedikodu dolanıyordu, Apple HMD patenti alarak bunları doğrular oldu. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisinden, biri başa takılan ekran (HMD) cihazının kafa ayarlama sistemi ile ilgili olan bir dizi patenti aldı. Sistem, kullanıcıların kafalarına takılan HMD’yi uygun bir uyum elde etmek için ayarlamalarını sağlayabilecek. İkinci patent, ayarlanabilir lenslere sahip bir optik sistem ile ilgili ve üçüncü patent, cihaz üzerinde göz izleme sisteminin geliştirilmiş kalibrasyonu ile ilgili.

Apple’ın VR Sektörüne Girişi

HMD Kafa Ayar Sistemi

Mevcut başa takılan ekranlar, elastik malzemelerden yapılmış bir kafa bandı ve cihaz gövdesinin oturmasını ayarlamak için sapta bulunan bir ayar yapısı gibi işlevleri kullanabiliyor. Bu ayarlama yapıları, elastik olmayan kafa bandını önceden belirlenmiş çeşitli uzunluklar arasında değiştirebiliyor.

Ancak, bu ayarlama seçenekleri, kullanıcılar arasındaki farklı göz yapılarına göre, iki gözbebeği arası mesafeler (IPD) gibi kullanıcı yüz özelliklerindeki farklılıklar sorununu çözmez.

Apple‘ın buluşu başa takılan ekranlardaki optik bileşenlerin ayar yapıları ile ilgilidir.

İlginizi Çekebilir

Başa takılan bir ekran, bir optik düzenek ve bir aktüatör içerir. Aktüatör, optik tertibattaki bileşenin konumunu ayarlamak için yapılandırılmış bir hareketli yapı; dinamik bir olay algılandığında hareketli yapının çalışmasını değiştirmek için yapılandırılmış bir kilit açma yapısı ve konumuna yapılandırılmış bir sönümleme yapısı içerir. dinamik olaylar sırasında optik bileşen değişir.

Bir yöntem, dinamik bir olayın başlangıcını algılamak için başa takılan ekranda sensörlerin kullanılmasını içerir. Dinamik bir olayın başlangıcının saptanmasına ve bir kilit açma yapısının kullanılmasına dayanan yöntem, hareket yapısını değiştirmeye yönelik bir işlem içerir.

Şekil 1 de, Apple patentinin başa takılan bir ekranın üstten görünümüdür; Şekil 6A, bir aktüatörün mekanik sönümleme yapısının ayrıntılı bir görünümüdür; Apple patentinin Şekil 6B, başka bir cihazın mekanik sönümleme yapısının ayrıntılı bir görünümüdür.

Daha spesifik olarak, Apple patenti Şekil 6A, mekanik sönümleme yapısının, kılavuz vidaya (#604) ve kılavuz raya (#) yakın olan bir veya daha fazla kablo 626 ve 628 (ikisi düz ve kesikli çizgilerle gösterilmiştir) içerebileceğini göstermektedir. 606). ) Sonunda. Bu düzenlemede, somun tertibatının kılavuz vidanın ve kılavuz rayın (#606) ucunu çarpmasını önlemek için somun tertibatının (#608) hareketini yavaşlatmak veya dengelemek için kablo dinamik bir olayda sarılabilir veya gevşetilebilir.

Apple’ın patentinin Şekil 7’si, bir aktüatörün çalışma sürecini açıklayan bir akış şemasıdır.

Ayarlanabilir lensli optik sistem

Apple’ın ikinci HMD patenti, optik sistemlerle ve daha özel olarak ayarlanabilir lensli optik sistemlerle ilgilidir.

Kameralar, ekran projektörleri ve diğer optik sistemlerin hepsinin lens yapıları vardır ve bazen kullanıcılar lensi ayarlamak isteyebilir. Örneğin, bir yakınlaştırma merceğinin odak uzunluğunu ayarlamanız veya merceğin odağını ayarlamanız gerekebilir. Birçok optik sistem, odak ayarı gibi lens ayarlarına izin veren manuel olarak ayarlanabilen lens tutuculara sahiptir. Aynı zamanda, lensi ayarlamak için motorlar ve diğer elektronik kontrol bileşenleri de kullanılabilir.

Bunun gibi ayarlanabilir lensli bir optik sistem hantal olabilir ve kontrol komutlarına beklenenden daha yavaş yanıt verebilir. Apple’ın yetkili patenti 11.105.963, odak uzaklığı bir kontrol devresi tarafından ayarlanan ayarlanabilir lensli bir çözüm sunuyor.

Yukarıdaki patentte olduğu gibi, Şekil 2’deki merceğin #14 nitelikleri sanal görüntünün görünümünü ayarlamak için ayarlanabilir, örneğin merceğin odak uzaklığı ayarlanabilir. Head-up ekranlar (örneğin, artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik ekranları) gibi sistemlerde, yakınsama uyumsuzluğunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için merceğin odak uzaklığı ayarlanabilir. Daha fazla ayrıntı için için buradan Apple’ın patentlerine bakabilirsiniz.

Cihazda göz takibinin gerçek zamanlı kalibrasyonunu iyileştirme

Apple’ın üçüncü HMD yetkili patenti, özellikle cihazdaki göz izlemenin gerçek zamanlı kalibrasyonunu iyileştirmek için göz izleme alanıyla ilgilidir.

Mobil cihazlarda göz izleme ve bakış tahmini yapmak, kullanıcılara başka bir girdi boyutu sağlayabilir. Göz izleme, eller serbest etkileşimi de sağlayabilir. Bazı durumlarda, bakış noktası girişi, dokunma (yemek pişirme veya araba kullanma gibi kısıtlı olabilir) ve ses (gürültülü/kalabalık ortamlarda kullanım için uygun değildir) gibi diğer yöntemlerden daha çekicidir.

Apple’ın patentinin Şekil 2’si, elektronik cihazlarda göz takibi için bir akış şeması biçiminde gerçek zamanlı bir kalibrasyon yöntemini gösterir; Şekil 4, gerçek zamanlı kalibrasyon için bir kullanıcı arayüzü örneğini gösterir.

Apple’ın VR Sektörüne Girişi ile birlikte VR pazarı daha da kızışacak gibi görünüyor, büyük oyuncuların sektöre dahil olması rekabeti arttırdığı VR pazarının büyük payını alan Oculus gibi firmalara büyük bir baskı uygulatacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR