Apple’ın yeni patenti: gelecekteki HMD veya bir 3D sanal görüntü projektörü ile donatılacak

2 dakika, Okuma Süresi

Apple’ın yeni patenti, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi, resmi olarak Apple’a, kullanıcının ortamının üç boyutlu sanal görünümünü sağlayan ve gerçekliği karşılaştırmak için sanal içerik kullanan başa takılan bir ekran (HMD) içeren gelecekteki bir karma gerçeklik sistemi ile ilgili bir patent verdi.

Apple’ın HMD ile ilgili yetkili patenti, kulaklık, gözlük gibi bir karma gerçeklik aygıtını (burada başa takılan ekran HMD olarak anılacaktır) içerebilen bir karma gerçeklik sisteminin uygulanmasını kapsar. kullanıcının gözlerine sol ve sağ görüntüleri içeren çerçeveleri yansıtmak veya görüntülemek için, böylece kullanıcıya bir 3D sanal görünüm sağlar.

3D sanal görünüm, sanal içerikle (örneğin, sanal nesneler, sanal etiketler, vb.) geliştirilmiş kullanıcı ortamının bir görünümünü içerebilir. Karma gerçeklik sistemleri, gerçek dünya sensörlerini ve kullanıcı odaklı sensörleri içerebilir.  İlki, kullanıcının ortamı hakkında bilgi toplar (örneğin, video, derinlik bilgisi, aydınlatma bilgisi vb.), ikincisi ise kullanıcı hakkında bilgi toplar (örneğin, , kullanıcının yüz ifadeleri, Göz hareketleri, jestleri vb.).

Sensör, bu bilgiyi karma gerçeklik sisteminin denetleyicisine girdi verileri olarak sağlar. Kontrolör, en azından kısmen gerçek dünyadan ve kullanıcı sensörlerinden gelen girdiye dayalı olarak sanal içerik içeren bir çerçeve oluşturabilir. Kontrolör, HMD’ye entegre edilebilir veya en azından kısmen HMD’ye harici bir cihaz tarafından uygulanabilir.

HMD, sanal içerik ve kullanıcının izlemesi için kullanıcı ortamının bir görünümünü içeren bir 3D sanal görünüm sağlamak için kontrolör tarafından oluşturulan çerçeveleri görüntüleyebilir.

Bazı düzenlemelerde sensör, kullanıcının ortamının yüksek kaliteli bir görünümünü yakalayan ve kullanıcıya gerçek ortamının sanal bir görünümünü sağlamak için kullanılabilen bir veya daha fazla kamera içerebilir.

Bazı düzenlemelerde, kullanıcının ortamının derinlik veya menzil bilgilerini yakalayan bir veya daha fazla sensör dahil edilebilir. Bazı düzenlemelerde, bu sensörler, kullanıcının ortamdaki konumu, yönü ve hareketi hakkında bilgi yakalayabilir.

Bazı düzenlemelerde sensör, kullanıcının ortamında aydınlatma bilgilerini (ör. yön, renk, yoğunluk) yakalayabilen bir veya daha fazla kamera içerebilir ve sanal bir görünümde (ör., gölgeleme ve/veya Aydınlatma) oluşturmak için kullanılabilir. içerik.

Bazı düzenlemelerde sensörler, kullanıcının gözlerinin konumunu ve hareketini izleyen bir veya daha fazla sensör içerebilir. Bazı düzenlemelerde sensörler, kullanıcının ellerinin, parmaklarının ve/veya kollarının konumunu, hareketini ve hareketlerini izleyen bir veya daha fazla sensör içerebilir.

Bazı düzenlemelerde sensörler, kullanıcının kaş/alın ifadelerini izleyen bir veya daha fazla sensör içerebilir. Bazı düzenlemelerde sensörler, kullanıcının ağız/çene ifadesini izleyen bir veya daha fazla sensör içerebilir.

16413563234186a0120a5580826970c027880646fd4200d 800wi scaledApple’ın patenti Şekil 1, bir karma gerçeklik sistemini göstermektedir; Şekil 2A – 2C, gerçek dünyaya bakan başa takılan ekranları (HMD) ve kullanıcıya dönük sensörleri göstermektedir.

Kaynak: patentlyapple

Yorum yazın

TeknoVR