Apple Vision Pro İşletmeler İçin Muazzam Bir Fırsat mı?

5 dakika, Okuma Süresi

Vision Pro işletmeler için bir fırsat olabilir mi? Apple, endüstriyel ve ticari müşteriler için Vision Pro ve mekansal bilgi işlem hizmetleri tasarlama konusundaki kararlılığını özetledi.

Apple, Vision Pro’yu bu yılın başlarında ABD pazarlarında üretkenlik ve iş yeri odaklı bir yaklaşımla ve buna uygun bir fiyatla piyasaya sürdü.

Cihaz henüz ilk dönemlerinde; ancak Apple, tanınmaya çalışırken, iş için mekansal verilerin değerini dönüştürmek üzere Vision Pro’yu dikkate değer işyeri durumlarına sıkı bir şekilde yerleştiriyor.

Yakın zamanda Apple, işyerinde sürükleyici işbirliği ve tasarım paketi Omniverse’i CloudXR destekli Vision Pro’ya sunmak için NVIDIA ile ortaklık kurarak cihazı iş pazarlarına yeniden sürdü.

NVIDIA’nın Omniverse ve Simülasyon Teknolojisinden sorumlu başkan yardımcısı Rev Lebaredian, Apple’ın gönderisinde şunları söyledi:

Dünyanın endüstrileri, tasarımları fiziksel dünyada oluşturmadan önce daha iyi test etmek ve optimize etmek için dijital ürün, tesis ve süreç ikizleri oluşturmak için yarışıyor. Kuruluşlar artık Apple Vision Pro’nun gücünü ve yeteneklerini ve OpenUSD içeriğinin fiziksel olarak doğru şekilde işlenmesini NVIDIA hızlandırılmış bilgi işlemle birleştirerek yeni nesil sürükleyici dijital deneyimleri güçlendirebilir.

Bu gidişat, Apple’ın akıllı telefonları ve tabletleri kurumsal ortamlara entegre etme başarısını takip ediyor ve mevcut hedefler 3D verileri ticarileştirmeyi ve ölçeklendirmeyi hedefliyor.

Apple bu yönde ilerleyen tek akıllı telefon satıcısı değil; Samsung, Qualcomm ve Nokia, yatırımlarını XR pazarına doğru kaydırıyor.

Apple Vision Pro İşletmeler İçin Muazzam Bir Fırsat

Blog yazısında, Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici İlişkileri ve Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Prescott , Vision Pro’nun işletmelerin işyerinde neyin mümkün olduğunu yeniden hayal etmeleri için muazzam bir fırsat temsil ettiğini belirtti.

Prescott şunları da ekledi:

Yangına müdahale operasyonlarının planlanmasından motor tasarımının en karmaşık ayrıntılarının yinelenmesine kadar kuruluşların Apple Vision Pro’yu halihazırda kullandığı yenilikçi yöntemleri görmekten heyecan duyuyoruz ve bu sadece başlangıç. VisionOS’ta yerleşik mobil cihaz yönetimi gibi kurumsal düzeydeki yeteneklerle birleştiğinde, mekansal bilişimin dünya çapındaki endüstrilerde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.

VisionOS, Apple’ın 2D’den 3D bilişime geçişini destekleyen çerçevedir. Firmanın “sonsuz tuval” olarak tanımladığı şekilde, kullanıcı, kullanıcıyı çevreleyen XR uygulamalarıyla 3 boyutlu görselleştirmeler halinde etkileşime girebiliyor.

Üstelik cihazın çalışması için kontrolörlere ihtiyacı yok. Bunun yerine kullanıcı göz, takip ve ses kontrolü aracılığıyla kontrolü ele alabilir.

Vision Pro’nun üretkenlik desteğini sürdüren cihaz, aynı zamanda kullanıcıların klasik üretkenlik uygulamalarına alışmasına olanak tanıyan Magic Keyboard ve Magic Trackpad’i de ayarlayabiliyor.

Apple, SAP Analytics Cloud’dan Yararlanıyor

Apple’ın SAP Analitik Bulutu’ndan yararlanması, veriye dayalı içgörülerin toplanması, entegre edilmesi, analiz edilmesi ve sunulması için kolaylaştırılmış bir süreç sağlayarak mükemmel iş kararları alınmasına olanak tanır.

SAP SE’nin Yapay Zeka Direktörü Philipp Herzig, Apple Vision Pro’nun “devrim niteliğinde bir cihaz” olduğunu belirtti ve firmaların SAP Analytics Cloud ve SAP Mobile Start ile karıştırılmış uzamsal bilgi işlem yeteneklerinden nasıl yararlandıklarını açıkladı.

SAP’nin Vision Pro hizmeti, kuruluşların 3D haritalar, grafikler ve verilerle iş akışlarını geliştirmek için mekansal bir kontrol panelinden yararlanmasına olanak tanır.

Herzig şunları da ekledi:

İleriye dönük olarak, VisionOS’un gücünün üretken yapay zeka ile birleştiğinde işletmeler için bir güç çarpanı olduğunu görüyoruz. Apple Vision Pro üzerinde çalışan SAP Analytics Cloud, müşterilerimizin iş planlamalarını güçlendiren güçlü ve sezgisel süreçlerle karmaşık verilerden yepyeni içgörüler keşfetmelerine yardımcı olacak. SAP Mobile Start ile SAP’nin tüm iş uygulamalarına ve iş akışlarına hayal edilemeyecek şekillerde erişim sağlıyoruz.

Üstelik cihaz, iPhone, iPad ve Apple Watch’un yanı sıra Vision Pro ile de uyumlu; görünüşe göre Apple odaklı bir kurumsal çözümler ekosistemi üzerine kurulu.

Apple Microsoft’u Destekliyor

Apple’ın işyerine yönelik kayda değer odağının bir diğer yönü, sıradan işyeri uygulamalarını desteklemek ve 3D iş akışında çalışırken hem servis sağlayıcıya hem de müşterilerine yardımcı olmaktır.

Cihazın bu yılın başlarında piyasaya sürülmesinden önce Microsoft gibi büyük firmalar, geleneksel 2D işyeri hizmetlerinin XR versiyonu üzerinde çalışıyorlardı; firma, 365 paketinin sürükleyici bir versiyonunu destekliyordu.

Vision Pro piyasaya sürüldüğünde Microsoft, cihazı hızla desteklenen uç cihazların uzun listesine ekledi.

Microsoft 365 ve Teams başkan yardımcısı Nicole Herskowitz şunları kaydetti:

Uzamsal bilgi işlem, profesyonellerin yapay zekanın gücüyle nasıl üretken olabileceklerini ve akıllıca çalışabileceklerini yeniden düşünmemizi sağladı,” dedi Microsoft 365 ve Teams başkan yardımcısı Nicole Herskowitz. “Apple Vision Pro’daki Microsoft 365 ve Teams ile ofisiniz sizinle birlikte hareket ediyor ve kullanıcıların inanılmaz çoklu görev ve işbirliği için uzamsal bilgi işlemle uygulamaları sonsuz bir tuval üzerinde yan yana görüntülemesine olanak tanıyor.

Kullanıcılar Vision Pro’da Word, PowerPoint, Excel ve Teams dahil olmak üzere Microsoft 365 üretkenlik uygulamalarına erişebilir. Üstelik Co-Pilot, Vision Pro’da bulunuyor ve kullanıcıların 365 uygulamada çoklu görev yaparken yeni ortaya çıkan genAI çözümünden yararlanmasına olanak tanıyor. Öte yandan ChatGPT, Vision Pro için alternatif bir genAI çözümüdür.

Vision Pro hakkında daha fazlası

Apple kısa süre önce ilk XR cihazı için temel özelliklerinde çeşitli iyileştirmeler içeren yeni bir güncelleme yayınladı. En son sürüm olan 1.1, cihazın performansını, uygulama kullanımını ve kişisel sistemi geliştiriyor.

Apple, işletmeler için hesap odaklı kayıt desteğiyle uygulama kaydını daha erişilebilir hale getirdi. Bu, çalışanların Apple kimliklerini ve ağlarını yönetmek ve Exchange ve Google Workspace gibi hizmetlere destek sağlamak için yeni Vision Pro prosedürlerini kullanabileceği anlamına geliyor.

Güncellenen Vision Pro, küçük ofis/evden çalışma ortamları ve diğer hareket halindeki kullanım durumları için gerekli olan 3D varlık etkileşimi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. En son güncellemeyle kullanıcılar hacimsel sahneleri önceki sürüme göre çok daha yakına taşıyarak hacimsel sahne içeriğiyle daha kolay doğrudan etkileşime geçebiliyor.

Vision Pro ayrıca, Persona olarak bilinen dijital bir ikiz oluşturmak için kullanıcının yüz hareketlerini ve gözlerini izleyen bir kişilik özelliğine de sahiptir. Ancak bu özelliğin ilk aşamaları, esrarengiz vadi nitelikleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Son olarak, yeni SwiftUI çerçeveleri, koordineli bir mekansal ortam ve 360 ​​derece sürükleyici uygulamaların yerleştirilmesini sağlıyor ve Vision Pro için 1.1 güncellemesi, uygulama yerleştirmeyi ve çevresel değişikliklerin takibini geliştiriyor.

Vision Pro’nun henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu ve ABD dışındaki pazarlara henüz sürülmediğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle Apple, ölçeklendirmeden önce Vision Pro deneyimini optimize ediyor.

TeknoVR