XR Pazarı 1.246,57 Milyar Dolar Değere Ulaşacak

Emerged Research, yeni XR pazar analizini duyurdu.

4 dakika, Okuma Süresi

Emerged Research tarafından hazırlanan bir genişletilmiş gerçeklik XR pazar büyüme raporu, kurumsal çözümler sayesinde ARVR ve MR çözümlerinin küresel ve bölgesel etkisinin önemli ölçüde arttığını ortaya koydu . Gruba göre, XR piyasa değeri 1.246.57 milyar dolara ulaşacak. Ayrıca rapor, XR’nin 2035’te tahmini %24,2’lik bir YBBO kazanacağını söylüyor.

Emerged Research, XR pazarının hızlanmasının ve büyümesinin Endüstri 4.0’ın süregelen gelişiminden kaynaklandığına inanıyor. Örneğin, dijital dönüşüm tüm sektörlerde daha yaygın hale geliyor.

Rapor, özellikle perakende ve eğitim gibi diğer sektörlerin XR’nin mevcut büyümesini beslediğini belirtiyor.

Ayrıca, akıllı telefon üreticilerinin ve telekomünikasyon servis sağlayıcılarının XR alanındaki etkisi ve artan varlığı, pazarın büyümesine katkıda bulunuyor. Akıllı gözlükler gibi birçok XR cihazı, bir akıllı telefona ek bağlantı gerektiriyor. 5G, yüksek kaliteli bir XR çözümü oluşturmada da popüler hale geliyor.

Art arda hareket eden XR ve telekomünikasyon nedeniyle, her bir teknoloji pazarı ortak Ar-Ge sayesinde büyüme ve yenilik yaşıyor.

XR teknolojileri, tüketici uygulamaları ve kurumsal çözümler dahil olmak üzere çeşitli son kullanıcı segmentlerinde inanılmaz bir şekilde benimsenmiştir. XR hizmetinin artan mevcudiyeti, aynı zamanda XR onboarding sağlayıcılarının, sürükleyici geliştirici destek gruplarının ve SDK’ların da büyüdüğü anlamına geliyor.

XR, yenilik ve ilgi açısından olumlu bir büyüme yaşıyor. Meta ve Snap gibi büyük XR firmaları 2022’nin başlarında mali engellerle karşı karşıya kalırken. XR pazarı, katkıda bulunan çeşitli faktörler sayesinde güçleniyor.

XR Pazar Büyümesinin Kökenleri

Geçmişte, XR’nin büyümesi hakkındaki fikir birliği, oyun sektöründeki popülaritesine katkıda bulundu. Her ne kadar son yıllarda birçok faktör, XR’yi kurumsal operasyonlarda ciddi bir araç olarak kurmuş olsa da.

Bununla birlikte, oyun pazarı sağlık, perakende ve endüstri gibi çalışma ortamlarında XR’nin başarısına büyük ölçüde katkıda bulunmaya devam ediyor.

Zengin ekranlar, haptikler ve doğrudan geçişli kameralar gibi oyun donanımının öncülük ettiği yeniliklerden yalnızca AR/VR/MR gözlükleri faydalanmakla kalmaz. XR tasarım yazılımı, kurumsal düzeyde gerçek zamanlı 3D içerik oluşturmaya yönelik bir araç olarak da yeni bir ilgi dalgası yaşıyor.

Ayrıca, Meta, The Sandbox, ENGAGE XR ve diğerleri tarafından yönetilen Metaverse platformlarının yükselişi, oyun geliştiricilerin becerilerini Web3 içerik oluşturma ve dağıtmaya aktarmalarına olanak tanır.

Covid Sonrası Yeni Kullanım Örnekleri

Eğitim sektörü de hızlı bir büyüme yaşıyor. Uzaktan öğrenimin yükselişiyle birlikte eğitim kurumları, uzaktaki öğrencilerle etkileşim kurmak için geleneksel öğretim yöntemlerini dönüştürmek zorunda kaldı.

Artık piyasada birçok sürükleyici eğitim uygulaması bulunmaktadır. Daha önce bahsedilen ENGAGE XR gibi hizmetler, eğitimcilere sürükleyici ve etkileşimli sanal sınıf deneyimleri barındırmak için araçlar sağlar. Firma, sürükleyici öğrenme araçlarını dağıtmak için Stanford Uni gibi etkili gruplarla çalışıyor.

Ayrıca, belirli öğrenme kullanım durumlarına uygun çözümler mevcuttur. Örneğin, GigXR MR sağlık eğitimi sağlıyor, Prisms VR STEM öğrenimi sağlıyor ve Seaberry kapsamlı kaynak eğitimi araçları dağıtıyor.

Kurumsal ortam, XR’yi perakende, sağlık, üretim ve diğer birçok sektörde kullanıyor. IKEA ve Walmart gibi büyük perakendeciler, alıcının yolculuğunu iyileştirmek için AR uygulamalarıyla deneyler yapıyor.

Yüz yüze sürükleyici perakende çözümleri aynı zamanda müşterilere, satın almadan önce önde gelen markalarla ve dijital olarak denenen giyim ürünleriyle etkileşim kurmaları için yeni bir yol sağlar.

Endüstriyel manzara, XR’nin yükselişiyle yeni bir dünyayla karşı karşıya. Endüstri 4.0 çözümleri, ön saflardaki çalışanlara zorlu çalışma ortamlarında hayatta kalabilecek dayanıklı giyilebilir ürünler sağlayarak işin geleceğini değiştirmeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte, bu teknolojiyi erken benimseyenlerin çoğu, üretkenlikte bir artış, azalan gecikmeler ve artan verimlilik not ediyor. Arvizio ve RealWear gibi firmalar, ön saflardaki çalışanları AR/VR/MR araçlarıyla güçlendiren sürükleyici donanım ve yazılım dağıtıyor.

XR Pazar Büyümesini Hızlandırmak

Sürükleyici gerçeklik teknolojileri, Covid-19’un gelişinden itibaren önemli bir artış gördü. Pandemi, daha fazla insanın yüz yüze etkileşimler dışında bağlantı kurmanın yollarını aramaya başlaması anlamına geliyordu. Uygun internet erişimi ve XR teknolojisinin daha uygun fiyatlı hale gelmesiyle birlikte, sayısız insan bu yeni ortama adım atmaya başlıyor.

El AR uygulamaları, sosyal medya ve oyun uygulamalarının yanı sıra, genişletilmiş gerçeklik çözümlerine giriş için daha doğrudan bir yol sunar.

Bununla birlikte, sektörün donanım segmenti 2022 boyunca bazı zorluklarla karşılaştı. Çeşitli XR firmaları, Metaverse platformlarına dayalı olarak düşen hisse senedi fiyatları ve sektör şüpheciliği yaşadı.

Bununla birlikte, pazar perakende, eğitim ve işletme sektörlerinde büyümeye devam ediyor. Bu nedenle, sürükleyici teknoloji satıcılarını sürükleyici bir gelecekte güvence altına almak.

Yorum yazın

TeknoVR