Apple Vision Pro Sürüm 1.1: Yenilikler Neler?

Beta sürümünün ardından en son Apple Vision Pro Sürüm 1.1 güncellemesi genel kullanıma sunuldu

3 dakika, Okuma Süresi

Apple Vision Pro sürüm 1.1 ile gelen yenilikler neler? Geçen hafta Apple, ilk XR cihazına yönelik ilk halka açık güncellemesini tanıttı ve firma uzaysal hesaplama yolculuğuna başlarken birçok temel özelliği iyileştirdi.

Apple Vision Pro daha geçen ay piyasaya sürüldü ve Apple şimdiden ürünü erken benimseyenler için optimize etme yolunda ilerliyor.

Apple ayrıca 1.1 sürümünü 8 Şubat’ta beta olarak yayınladı; bu, firmanın geliştiricilere yönelik güncellemelerinin gelecekteki Vision Pro yinelemeleri hakkında harika bir fikir olduğu anlamına geliyor. Beta aşamasının ardından sürüm 1.1 güncellemesi artık genel kullanıma sunuldu.

Sürüm 1.1: Yenilikler Neler?

Sürüm 1.1’de Apple, performansı, uygulama kullanımını ve cihazın kişisel sistemini önemli ölçüde iyileştirdi.

Şirketler için Apple, uygulama erişimine yönelik kaydı iyileştiriyor. Raporlara göre Apple, hesap odaklı kayıttan geçen çalışanları destekliyor.

Çalışanlar, kurulum, Apple kimliklerini yönetme, ağ oluşturma ve Exchange ile Google Workspace gibi hizmetler için destek sağlama gibi yeni Vision Pro prosedürlerini kullanabilir.

Vision Pro kullanıcılarına yönelik en son güncelleme aynı zamanda 3D varlık etkileşimi üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak, mekansal nesnelerin daha kolay manipülasyonuna ve 3D varlıklarla daha yakın etkileşime olanak tanır; küçük ofis/evden çalışma ortamları ve diğer hareket halindeki kullanım durumları için gereklidir.

1.1 güncellemesi, hacimsel sahneler için güncellenmiş bir yakın kullanıcı sınırı sunarak bu özelliği geliştirir. Bu güncelleme, kullanıcıların hacimsel sahneleri önceki sürüme göre çok daha yakına taşımasına olanak tanıyarak hacimsel sahne içeriğiyle daha kolay doğrudan etkileşime olanak sağlar.

Vision Pro ayrıca, Persona olarak bilinen dijital bir ikiz oluşturmak için kullanıcının yüz hareketlerini ve gözlerini izleyen bir kişilik özelliğine de sahiptir. Ancak bu özelliğin ilk aşamaları, esrarengiz vadi nitelikleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Son olarak, yeni SwiftUI çerçeveleri, koordineli bir mekansal ortama ve 360 ​​derece sürükleyici uygulamaların yerleştirilmesine olanak tanıyor. Vision Pro 1.1 güncellemesi, uygulama yerleşimini ve çevresel değişikliklerin takibini iyileştiriyor.

Vision Pro henüz daha yolun çok başında. Cihaz henüz ABD dışındaki pazarlara ulaşmadı, bu nedenle Apple’ın ölçeklendirmeden önce Vision Pro deneyimini optimize ettiğini söylemek doğru olur.

Apple’ın XR’deki Atılımı

Vision Pro ilk ayını ateşle geçirdi. Cihazın yüksek fiyatı ve bölge kilidi pek çok kişinin ürüne erişimini engellese de, Vision Pro haberleri manşetleri dolduruyor; Apple bu kapsamlı alanı ele geçirmeye çalışıyor.

Apple’ın girişi, pek çok sektör liderinin Apple’ın sektöre getirdiği yeni bakış açılarına dikkat çekmesine ve iyimserlik ifade etmesine neden oldu.

Geçtiğimiz ay MWC’de, HTC VIVE Global Ürün Başkanı Shen Ye , Apple’ın, firmanın donanımı, platformu ve altyapısı da dahil olmak üzere HTC VIVE’ın yatırım yaptığı “her şeyi doğruladığını” açıkladı.

Siz ekledi, “Bu alana ve hatta bu fuara (MDC 2024) çok daha fazla ilgi gördük. Bir ton insanın gelip demolar yaptığını gördük ve Apple gibi büyük birinin oyuna girmesi sayesinde insanların VR alanına gerçekten girdiğini görmek gerçekten ödüllendirici oldu.”

Ayrıca Vision Pro’nun baş rakibi Meta, Apple’ın ürününü not etti. CEO Mark Zuckerberg, farklı şirketlerin tasarladıkları kulaklıklar için farklı tasarım kararları aldığını söyledi : “Farklı güçlere sahipler ancak genel olarak Quest, insanların karma gerçekliği kullandığı şeylerin büyük çoğunluğu için daha iyi.”

Geliştirici tarafında ise dijital çözüm sağlayıcısı AWS, uzamsal bilgi işlem uygulaması oluşturma ve dağıtımını destekleyecek bir platform oluşturuyor . AWS, geliştiricilerin oturum açma hizmetleri, 3D varlıklar için bulut depolama ve sorguyla ilişkili meta veriler gibi AWS API hizmetlerine erişmek için Amplify’dan yararlanarak XR uygulamalarını nasıl verimli bir şekilde geliştirebileceklerini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Görünüşe göre Apple, XR’yi ana akım anına doğru çalışıyor olabilir; Cihazın dijital vitrininde bulunan kapsamlı uygulama seçenekleri ile uçak içi eğlence gibi yeni ve heyecan verici kullanım senaryolarında mevcut olan cihaz arasında domino taşları ilginç bir geleceğe doğru düşebilir.

Ancak, Apple’ın en son güncellemesi gibi donanımı optimize etmedeki başarı, olumlu bir kullanıcı deneyimi ve dolayısıyla benimseme sağlamak için çok önemlidir.

Yorum yazın

TeknoVR