Resident Evil 4 Remake VR modu incelemesi

Capcom'un 4. nesil yeniden yapımını temel alan ve geliştirilen bu 3A düzeyindeki VR şaheseri Resident Evil 4 Remake VR modu incelemesi ile şimdi nasıl performans gösteriyor inceliyoruz? 

Feyza DURMAZ
7 dakika, Okuma Süresi

Resident Evil 4 Remake VR modu incelemesi. Ekim 2021’de Quest’te piyasaya sürülen “Resident Evil 4 VR”, geliştirme için Armature Studio’ya dış kaynak olarak verildi. Oyun çok beğenildi ve üçüncü şahıs omuz üstü atış oyunlarının VR uyarlamasının uygulanabilirliği doğrulandı. Capcom’un 4. nesil yeniden yapımını temel alan ve geliştirilen bu 3A düzeyindeki VR şaheseri şimdi nasıl performans gösteriyor?

Çeşitli sahne donanımlarından büyük karakterlere ve sahne modellemeye kadar oyundaki her bitki ve ağaç, VR’nin öznel bakış açısıyla yakın mesafeden gözlemlenebiliyor. Oyuncular, silahı ellerinde tutarken bu “güvenilir yoldaşları” her açıdan dikkatle inceleyebilir, hatta dayanıklılığı azaldıkça hançerin ayrıntılarının giderek parçalandığını görebilirsiniz. Bir tüccar donanımı satarken, satılık her nesne masaya yerleştirilecek ve mücevherlerin ayarlanması elle yapılmalıdır, böylece çeşitli donanımların ayrıntıları açıkça görülebilir.

“Resident Evil” serisi, “Jump Scare”ı kötüye kullanan bir korku oyunu değil, bunun yerine düşmanın gücü ve malzeme eksikliği üzerine terör duygusu inşa ediyor ve hayatta kalma ve savaş yoluyla oyunculara baskı uyguluyor. “Resident Evil 4 Remake”, dövüş zevkini artırmak için maddi baskıyı azalttı. Ancak VR açısından bakıldığında düşman ile oyuncu arasındaki mesafe daha yakın ve baskı hissi daha da artıyor.

Oyun direktörü Keisuke Yamakawa’ya göre, VR deneyimini daha dramatik ve etkili kılmak amacıyla, düşmanların daha küçük görünmesini önlemek için, oyuncunun VR modundaki görüş hattı, baş kahraman Leon’un gerçek konumundan biraz daha aşağıda. Güçlü rüzgarlar veya patlamalarla karşılaştığınızda, PS VR2 başlığı hafifçe titreyecek. Düşman tarafından fırlatılan baltalar ve oraklar vızıldadığında sesteki değişiklikleri de net bir şekilde duyabilirsiniz; VR modunun gereğini yapmasını sağlayan da bu ayrıntılardır.

Ana sürecin yanı sıra, oyunun modelleme değerlendirme modunun, kahramanın modellenmesi, yardımcı karakterler, düşmanlar ve sahne donanımları dahil olmak üzere, tümü farklı açılardan dikkatlice görüntülenebilen VR perspektifinden görüntülemeyi de desteklediğini belirtmekte fayda var. Bunlar normal modda yaşanamayacak zevklerdir.

resident evil 4 remake vr modu incelemesi

 VR modu yeni bir oyun deneyimi yaratıyor 

VR ve atış türleri arasındaki yüksek uyumluluğa ve “Resident Evil 4 Remake”in mükemmel dövüş sistemine dayanarak, bu oyundaki ateşli silahların çoğu nişan alırken ve ateş ederken son derece yumuşak bir his veriyor ve makine görüşünün isabet oranı çok yüksek gerçekçi atış yapmada iyi olmayan oyuncuların işini kolaylaştırmak için kızılötesi nişan hattı yardımı eklendi.

Çeşitli silahların mühimmat yükleme işlemleri, simülasyon ve optimizasyonda mümkün olduğunca dengelidir. Örneğin, birden fazla yeniden yükleme gerektiren normal modun aksine bir av tüfeği, mermilerle bir kez doldurulabilir; ancak av tüfeği ve cıvata keskin nişancıları, her atıştan sonra yeniden yüklenecektir. Hepsinin yüklenmesi gerekiyor. Oyuncular işlemin çok hantal olduğunu düşünürlerse, tek tıklamayla yeniden yüklemek için “basit yeniden yükleme” işlevini de açabilirler, ancak bu, sürükleyiciliğin büyük bir kısmını kaybedecektir.

Ayrıca birçok silahta interaktif tasarım detayları bulunuyor. Örneğin, bir tabancayı yeniden doldururken tekerlek kısmı doğrudan namluya geri atılabilir; kısa namlulu av tüfeği “Skull Crusher”, bileği sallayarak parmaklar üzerinde döndürülebilir. Arnold Schwarzenegger’in “Terminatör 2″deki klasik hareketi.

Oyuncuya serbestçe atanabilen 5 adet ekipman yuvası, 1 adet hançer yuvası, 1 adet fırlatma eşyası yuvası ve 1 adet mühimmat yuvası bulunmaktadır. Silah yanlışlıkla yere düşerse bir süre sonra otomatik olarak yerine geri dönecektir. Operasyonda ustalaştıktan sonra “Resident Evil”i “John Wick” olarak oynayabilir ve John Wick gibi herkesi öldürebilirsiniz. El fenerinin otomatik fonksiyonunun tasarımı, artık “Resident 8″in VR modunda olduğu gibi el fenerini tutmak için serbest bir el gerektirmiyor ve oyuncunun ellerinin karanlık sahnelerde hala tüm potansiyelleriyle kullanılabilmesini sağlıyor.

Silahlardan sadece keskin nişancı tüfeği gibi dürbünle donatılmış ateşli silahların bazı operasyonel sorunları var. Silahı başınıza yakın tuttuğunuzda, dürbün otomatik olarak sol veya sağ göze takılacaktır ancak sabit değildir, bu da her nişan aldığınızda yeniden ayarlama yapmak zorunda kalmanıza neden olur. Ayrıca oyun keskin nişancı tüfeği için titreşim azaltıcı bir mekanizma tasarlamıyor. Daha gerçekçi olmasına rağmen pratikliği de büyük ölçüde azaltılmış. Umarım ileride yamalar yoluyla optimize edilebilir.

VR modu aynı zamanda normal modda gerçekleştirilemeyen bazı işlemleri de gerçekleştirebilir: Oyuncular artık VR’da nişan almak için bir joystick’e ihtiyaç duymadığından, silahı kaldırıp aynı anda hareket edebilirler ve ateş ederken hızlı bir şekilde pan/geri çekilebilirler. Esneklik Normal moda göre büyük ölçüde geliştirilmiş olup, çift el silah tasarımı herhangi bir zamanda bloke etmek için bir elinde silahı, diğer elinde bıçağı tutmakla kalmaz, aynı zamanda bir elinde av tüfeğini ve diğer elinde de bir av tüfeğini tutabilirsin.

“Resident Evil 4 Remake”de hançerlerin önemi büyük ölçüde artırıldı ve yakın dövüşte, suikastta, engellemede, kaçmada vb. kullanılabilirsiniz. VR modunda hançer destansı bir seviyeye yükseltildi. Sadece “Resident Evil 8″in VR modu gibi fırlatılmakla kalmıyor, aynı zamanda “Xiao Li Uçan Bıçak” hareketini de kullanabiliyor. Üstelik kılıcın çekilme hızı tamamen oyuncunun hareket hızına bağlı, bu nedenle el hızı yeterince hızlı olduğu sürece birçok güçlü düşman, elinde iki kılıç bulunan oyuncular tarafından bile bastırılacaktır.

Quest’te 2021 yılında piyasaya sürülecek olan “Resident 4 VR”, hızlı atak alanında geleneksel moddan farklı birçok heyecan verici sahne sunmuş olsa da ne yazık ki buna pek fazla oyuncu dahil olmadı. Ayrıca gelecekte uzmanların “Resident Evil 4 Remake”in VR modunda çalışmaya devam edeceğini ve Speed ​​Run parkurunda daha fazla etkileşim ekleyeceğini umuyoruz.

resident evil 4 remake vr modu incelemesi

VR ile ilgili sorunlar 

Capcom’un “Resident Evil” serisinin “RE Engine”i kullanan VR uyarlaması, halihazırda “Resident Evil 4 Remake”in üçüncü çalışması. Daha önce, “Resident 7” ve “Resident 8” oyunlarının tümü birinci şahıs bakış açısını benimsemişti. Sıradan bir insan olan kahraman Ethan’ın savunmayı engellemek için ellerini kaldırmak gibi eylemleri de nispeten gelenekseldi. Bunların tamamı görüş alanı içerisinde meydana geldiği için VR’ye dönüştürülmesi de nispeten kolaydır. “Resident 8″de olay örgüsünün ara sahneleri bile tamamen VR’dir. Animasyon oynatılırken başınızı yüksek derecede bir özgürce başka yönlere bakmak için çevirebilirsiniz.

“Resident Evil 4 Remake”in kendisi de üçüncü şahıs bakış açısını kullanıyor ve baş kahraman Leon, bir ajan olarak, yakından vuruşlar ve geri atışlar gibi çok sayıda eyleme sahip. Bozulmamış bir VR perspektifi, oyuncunun baş dönmesini kesinlikle bunaltıcı hale getirecek. Bu nedenle, “Resident Evil 4 Remake”, iki yıl önce “Resident Evil 4 VR”nin geliştirme deneyiminden ders aldı.

Leon yürüyen merdivenlere tırmanmak, ağır nesneleri itmek, yakın dövüş, tuzaklardan kaçmak, yere düştükten sonra ayağa kalkmak gibi eylemleri gerçekleştirirken, oyuncunun bakış açısı baş dönmesini önlemek için bu performansları kahramanın arkasından izlemek üzere otomatik olarak geri çekilecektir. Bıçaklı suikastlar gibi bazı eylemler, içine dalma hissini sürdürmek için öznel bir bakış açısı kullanmaya devam ediyor.

resident evil 4 remake vr modu incelemesi

Bu oyunun hikaye performansına gelince, 2D animasyonu oynatmak için askıya alınmış geniş bir ekran kullanan “ekran projeksiyonu” yöntemini tamamen benimsiyor ve oyuncular kendilerini işin içinde değilmiş gibi hissediyorlar. Üçüncü şahıs bakış açısından VR’a geçişte bunların kaçınılmaz sorunlar olduğu söylenebilir.

Öznel bakış açısı ile üçüncü şahıs bakış açısı arasında geçiş yapmanın, VR’nin hareket hastalığını önlemek için yapılması gereken bir önlem olduğu söylenebilir, ancak “Resident Evil 4 Remake”in VR modunun etkileşimli tasarımı diğer yerli modlardan çok daha düşük.

Oyundaki yalnızca birkaç mekanizma sezgisel etkileşimli işlemlerle tasarlanmış. Kapıları açmak için tuşları kullanmak gibi diğerleri için, bulmaca malzemelerini seçtiğiniz sürece sistem otomatik olarak yerleştirilecek ve dönecektir. Anahtarların çoğu düğmelerle etkileşime girer ve asansöre basmak gibi son derece basit işlemler bile uzanarak tetiklenemez.

Oldukça etkileşimli silah kullanımı ve çok az sayıdaki etkileşimli donanım, keskin bir tezat oluşturuyor ve sık sık perspektif değişiminin neden olduğu “drama” ile birleşerek bu oyunun her zaman sürükleyicilikten yoksun olmasına neden oluyor. Bu tür bir sorun aynı zamanda native olmayan birçok VR oyununun VR sürecinde de sık sık karşılaştığı bir sorundur.

“Resident 4 Remake”in VR modunun “devlerin omuzlarında durduğu” söylenebilir. Hem “Resident 7” ve “Resident 8″in VR uygulamasında edinilen deneyime hem de oyunun mükemmel temeline sahiptir. PS VR2’nin benzersiz bir şaheseri olan kafa ekranının titreşim geri bildirimi ve Sense kontrol cihazının uyarlanabilir tetikleyicisi, bu oyunun sürükleyiciliğine katkıda bulunuyor.

Bununla birlikte, bakış açılarının sık sık değişmesi, oyuncuları tekrar tekrar kahramanın bedeninden uzaklaştıracaktır ve etkileşimli tasarımın olmayışı, onun içine dalmayı daha da zorlaştıracaktır. Ayrıca VR modunun DLC’nin Ada süreci ve paralı asker moduna karşılık gelmemesi de üzücü.

Bu oyunun VR versiyonu mükemmel değil ama kesinlikle eğlenceli ve oyunun avantajlarını daha da güçlendiriyor. Tamamen Çince ses aynı zamanda kapalı altyazı deneyimini de destekliyor. Tam VR oyunu olmasa bile, deneyim tavanını yükseltmek ve daha fazla yeni oyuncu çekmek için VR alanının hala acilen bu tür 3A seviyesi oyunlara ihtiyacı var. Capcom’un desteği ve “Resident Evil 4 Remake VR modunun yüksek kalitesi takdire değer.

You may also like

TeknoVR