PS VR2 Göz Takibi, Göz Kırpmalarınızı Algılayacak.

Neye baktığınızı, yani bakış noktanızı izlemenin yanı sıra, gözbebeği çapınızı ve göz kırpma durumunuzu da takip edebilir.

1 dakika, Okuma Süresi

PS VR2 göz takibi, kullanıcının gözünün her kırpışını algılayarak VR’da göz kırpmanızı sağlayacak. GDC 2022’de PlayStation VR2 göz izleme yeteneklerinin ayrıntılarını açıkladı. Neye baktığınızı, yani bakış noktanızı izlemenin yanı sıra, gözbebeği çapınızı ve göz kırpma durumunuzu da takip edebilir.

İnsan gözbebeği çapı karanlıkta genişler ve ışıkta daralır, ancak duygusal durumunuza bağlı olarak da değişir. Teoride, geliştiriciler bunu, yaşadıklarınıza karşı güçlü bir duygusal tepkiniz olup olmadığını ölçmek için kullanabilirler. Gözbebeği çapını dijital avatarlara uygulamak, sosyal VR’ın doğasını değiştirebilir ve göz kırpmaları için eylem tanıma, kullanıcıların sanal sosyal alanlarda da göz kırpmalarını sağlayabilir.

PS VR2 Göz Takibi VR’da Bize Ne Katacak1649210637448qq%e6%88%aa%e5%9b%be20220406100328

Ek olarak, korku oyunları geliştiricileri, paniği ne zaman daha hedefli bir şekilde tetikleyeceklerini seçebilirler. Şu anda Sony, göz bebeği çapı ve göz kırpma durumu verilerini toplama yöntemini daha fazla açıklamadı. Ancak şimdi bunun için daha ilginç uygulama senaryoları görüyoruz.

Tabii ki, göz izlemenin ana işlevi foveated rendering. Bu, sistemin yalnızca o anda görüntüyü görüntülediğiniz yerde yüksek çözünürlükte görüntü oluşturması ve geri kalanını VR cihazının performans kaynaklarını en üst düzeye çıkarmak için düşük çözünürlükte bırakması anlamına gelir. Bu ekstra performans, ortamın grafiksel doğruluğunu artırmak veya kaliteyi düşürmeden büyük oyunları VR’a taşımak için kullanılabilir.

Yorum yazın

TeknoVR