Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro Karşılaştırması

 Hem Meta Quest Pro hem de Apple Vision Pro, karma gerçeklik gözlüğüdür. Başka bir deyişle, dijital ve fiziksel dünyanın öğelerini birleştirmek için sanal gerçekliğin ötesine geçmenize olanak tanıyorlar

11 dakika, Okuma Süresi

Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro karşılaştırması. Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro: Hangi “Pro” karma gerçeklik gözlüğü daha iyi? Gerçekçilik hakkındaki düşüncelerimizi sonsuza dek değiştirecek?

Apple Vision Pro ve Meta Quest Pro: Hangi “profesyonel” Gözlük en iyisi?

Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro Karşılaştırması

Apple, yenilikçi uzamsal bilgi işlem gözlüğünü ilk kez duyurduğunda bu bir devrim gibi görünüyordu. Her ne kadar Apple başlangıçta ürünün gerçek özellikleri hakkında pek bir şey paylaşmasa da, başka hiçbir şeye benzemeyen bir deneyim sunacağına söz verdi. Ancak bu, piyasadaki ilk “Pro” gözlük değil.

Meta yıllardır şirketlere kendi yüksek güçlü karma gerçeklik gözlüğünü sunuyor (Vision Pro’dan çok daha uygun bir fiyata bunu da ekleyebiliriz).

Meta Quest 3 gözlüğü bugün Meta’nın portföyünde dikkatleri üzerine çekse de Quest Pro’nun hala bazı hileleri var. Karma gerçeklik için hala güçlü ( nispeten uygun fiyatlı ) gözlük.

Ancak Apple Vision Pro, yeni uygulamalar , özellikler ve işlevler ekleyerek gelişmeye devam ederken, finansal darbeyi göze alıp en yeni Pro gözlüğü almaya değer mi?

Meta ve Apple, son birkaç ayda XR endüstrisine önemli ölçüde katkıda bulundu. Apple, bu yılın Haziran ayında WWDC 2023 konferansı sırasında yıllarca süren spekülasyonlardan sonra nihayet ilk ” uzaysal bilgi işlem ” gözlüğünü duyurdu.

O zamandan beri, giyilebilir yeni karma gerçeklik teknolojisinin gelişi, sektördeki en sıcak konulardan biri haline geldi. Bir dizi heyecan verici yeni özelliği ( yepyeni bir işletim sistemi dahil ) ve yüksek fiyat etiketi ile Apple, yeni gözlükle bir sıçrama yapmaya kararlı görünüyor.

Ancak Vision Pro, piyasadaki ilk veya tek “kurumsal sınıf” XR gözlüğü değil. Metaverse’ün geleceğine giden yolu açmaya kendini adamış dünya lideri Meta, Ekim 2022’de Meta Quest Pro’yu duyurdu. Soru şu ki, iki karma gerçeklik gözlüğü arasında fark ve hangisi daha iyi?

Genel Bakış

Temel bilgilerle başlayalım. Hem Meta Quest Pro hem de Apple Vision Pro, karma gerçeklik gözlüğüdür. Başka bir deyişle, dijital ve fiziksel dünyanın öğelerini birleştirmek için sanal gerçekliğin ötesine geçmenize olanak tanıyorlar. Meta, Quest Pro’yu Meta Quest 2’nin daha gelişmiş bir versiyonu olarak yarattı.

TruTouch dokunuşları, tam renkli geçiş ve sezgisel Snapdragon XR2+ işlemci ile yeni bir çalışma çağını güçlendirmek için tasarlandı. Meta, yeni bir Quest başlığının ( Meta Quest 3 ) yakında geleceğini duyurmuş olsa da, Vision Pro 2024’te piyasaya çıktığında Apple’ın nihai rakibi “Quest Pro” olacak.

Apple Vision Pro, Apple’ın giyilebilir XR dünyasına ilk adımı. Şirkete göre bu, çift M2 Silicon işlemci ve yeni bir işletim sistemi olan Apple Vision OS tarafından desteklenen yepyeni bir uzamsal bilgi işlem cihazı.

screenshot from 2023 06 05 19 29 21 1024x576 1

 

Her iki ürünün teknik özelliklerine hızlı bir genel bakış:

Apple Vision Pro Meta Quest Pro
Fiyat Tahmini: 3.499 Dolar  1.500 $
Yayın tarihi 2024 (Tahmini) 2022
Yonga seti 1 x R1 chip ve 1 x M2 chip Qualcomm Snapdragon XR2
Çözünürlük (Ekran) Göz başına 4K Göz başına 1832 x 1920
Veri deposu Henüz Açıklanmadı 12 GB
Depolamak Henüz Açıklanmadı 256 GB
Yenileme hızı 90Hz 90Hz
Pil ömrü 2 saate kadar Tahmini 2-3 saat
Ağırlık 450 gr 700 gr
Karma Gerçeklik Varsayılan olarak Tam renkli geçiş
İşletim sistemi Android Vision OS

Ekibiniz için Apple Vision Pro ile Meta Quest Pro arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, muhtemelen fiyat önemli bir faktör olacak. Apple ekibi, 3.499 dolara mal olması beklenen gözlüğüyle bütçe bilincine sahip alıcıları hedefliyor gibi görünmüyor.

Özellikle, bu fiyata harici pilin maliyeti veya satın almak isteyebileceğiniz herhangi bir ekstra aksesuar dahil olmayabilir. Gözlüğe ihtiyaç duyan kişiler için hafif kalkanlar, kafa bantları ve özel Zeiss optik ekleri muhtemelen ekstra olacaktır.

Quest çok daha uygun fiyatlı. 2022’de cihazla birlikte sunulan 1.499$’lık ilk fiyat etiketi biraz yüksek olsa da yine de Microsoft HoloLens 2 gibi seçeneklerden çok daha ucuz. 2022’den bu yana bu fiyat daha da düşerek 999$ civarına indi. Bu fiyatla ayrıca 256 GB depolama alanı, bir şarj kablosu ve bir dizi TouchPro denetleyici elde edebilirsiniz.

Tasarım

Her iki gözlük de görünüşte benzer, bir çift standart akıllı gözlükten çok “kayak gözlüğüne” daha yakın. Bununla birlikte, tasarım ve ergonomi açısından dikkate alınması gereken bazı önemli farklılıklar var.

Her cihaz ergonomik olarak tasarlanmış, ancak farklı şekillerde rahatlık sağlıyor. Vision Pro, çeşitli “hafif contalar” ve kafa bandı seçenekleriyle kullanıcılara özelleştirilebilir bir uyum vaat ediyor. Kulaklık, yüzünüze mükemmel şekilde uyacak şekilde kavislidir ve oturması için mikro ayarlamalar yapmak için bir düğme ile birlikte gelir.

Meta Quest Pro, çoğu Quest cihazı gibi, herkese uyan tek bir yapıya sahiptir. Kafa bandını ayarlayabilirsiniz ve bir kadran ekran mesafesini ayarlar. Ayrıca, kısmi veya tam ışık engelleyicileri (Vision Pro Light contaları gibi) kullanma seçeneği de vardır.

İki çözüm arasındaki en büyük fark, Quest Pro’nun pilinin denge için kulaklığın arkasına takılı olmasıdır. Vision Pro ise, cihazı olabildiğince hafif hale getirmeyi amaçlayan harici bir pile sahip olacak. Apple, pilin olmaması sayesinde kulaklığın yaklaşık 1 pound ağırlığında olacağını tahmin ediyor. Ancak, bu yine de onu Quest Pro’dan biraz daha hafif yapar.

Meta Quest Pro ile Apple Vision Pro arasındaki bir diğer önemli fark da vizördür. Vision Pro, kamera sistemi için mercek görevi gören 3D lamine cam vizörle gelecek. Aynı zamanda “Görme” adı verilen benzersiz bir yeni özellik içeriyor. Bu, karma gerçeklik gözlüğünü kullanırken diğer kullanıcılara gözlerinizi göstermenize olanak tanır, böylece insanlarla yüz yüze etkileşimde bulunmaya devam edebilirsiniz. Meta Quest Pro’nun benzer bir özelliği yok, ancak gözlüğün önüne yerleştirilmiş iki öne bakan kamerası var. Bu, Quest’in tam renkli geçiş yeteneklerini etkinleştiriyor.

Ekranlar

Tahmin edebileceğiniz gibi, Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro, kullanıcılara olağanüstü bir görsel deneyim vaat ediyor. Ancak Vision Pro’nun bu alanda bir avantajı var.

Apple’ın yeni karma gerçeklik gözlüğü, yaklaşık 23 milyon piksel gösterecek kadar güçlü iki Mikro OLED ekran vaat ediyor. Bu, her bir göz için 4K deneyimi sunan 3800 x 3000 ekran çözünürlüğü oluşturmalıdır. Bazı raporlara göre, ekranın gücü Samsung’un XR ekibini tekrar her şeyi baştan planlamalarına bile yetti.

Quest Pro, başlangıçta iki LCD panelde göz başına 1832 x 1920 piksel sunan yassı optikleriyle kullanıcıları etkiledi. Ne yazık ki, Apple vaatlerini yerine getirirse Quest Pro, Apple’ın cihazlarıyla rekabet etmek için mücadele edecek.

İki ekranın eşit şekilde eşleştiği tek alan yenileme hızıdır. Her ikisi de ikiz ekranlarında yaklaşık 90Hz sunabilir. Ancak Apple, belirli modlarda (24 FPS) 96Hz’e yükseltme seçeneği içerebilir.

Artı tarafta, Meta Quest Pro biraz daha yüksek bir görüş alanına sahip olabilir (yaklaşık 106 derece). Şu anda, Apple Vision Pro’nun ne tür bir FOV sunacağını tam olarak bilmiyoruz, bu nedenle Apple’ın burada da tüm engelleri kaldırıp kaldırmadığını göreceğiz.

Genişletilmiş Gerçeklik

Meta Quest Pro ile Apple Vision Pro’yu karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken bir nokta, her ikisinin de ” karma gerçeklik ” gözlüğü olmasıdır. Bu, her iki aracın da sanal ve gerçek dünyalarda farklı şekillerde gezinmenize izin verdiği anlamına gelir. Ancak Apple ve Meta’nın “MR” kavramına yaklaşımında bir fark var.

Her iki cihaz da gözlüğün ön tarafındaki kameralardan güç alan tam renkli geçiş özelliklerine sahipken, Apple MR deneyimini optimize etmek için çok ileri gitti. Fiziksel dünyadaki insanlarla etkileşim kurarken gözlerinizi bir ön ekrana kopyalayan Görme özelliği var. Ayrıca, Facetime MR etkileşimlerinde kullanmak için dijital karakterler oluşturabilirsiniz.

Apple ayrıca varsayılan olarak karma gerçekliği etkinleştiriyor. Temel olarak, gözlüğü taktığınız anda, dijital içerik ile doğal çevrenizin bir kombinasyonunu göreceksiniz. Kullanıcılar daha sonra daldırma seviyelerini ayarlamak için gözlüğün üst kısmındaki “taç” özelliğini kullanabilirler.

Alternatif olarak, Meta Quest Pro, karma gerçeklik seçenekleriyle daha çok VR öncelikli bir deneyimdir. Ayarlarınızda “tam renkli geçiş” seçeneğini açıp kapatabilir veya bir denetleyici kısayolu kullanabilirsiniz. Ayrıca, VR’deyken kendinizi tamamen kaptırmak için tam veya kısmi ışık engelleyiciler arasında seçim yapma olanağına da sahip olacaksınız.

Bu, Meta Quest Pro’nun karma gerçeklikle uğraşmak isteyen VR hayranları için daha iyi bir seçenek olduğu anlamına gelebilir. Öte yandan, karma gerçekliğin işinizde neler yapabileceğini keşfetmek istiyorsanız Vision Pro muhtemelen ideal bir seçimdir.

Performans

Apple Vision Pro henüz piyasaya çıkmadığı için performans açısından Meta Quest Pro ile nasıl rekabet edeceğini bilmek zor. Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü M2 ve R1 işlemci çipiyle yepyeni bir uzamsal bilgi işlem sistemi getirdiğini biliyoruz.

Apple, R1 işleme çipinin cihazdaki giriş gecikmesini yaklaşık 12 ms’ye indirmeye yardımcı olacağını söylüyor. M2 işlemci ise sensör girişlerine odaklanacak. Ultra hızlı içerik dağıtımına izin vererek, mekansal bilgi işlem deneyimi için ağır yüklerin çoğunu yapmalıdır.

Birçok bağımsız gözlük gibi, Meta Quest Pro da performans için Qualcomm işlemci yongalarına güvenir. Pro içindeki çözüm, olağanüstü güç ve termal performans sunan Qualcomm Snapdragon XR2+ yonga setidir. Bu, Meta’nın kurumsal sınıf giyilebilirliği ile sanal gerçekliğin temellerinin ötesine geçmesine izin veren yonga setidir.

Bununla birlikte, Qualcomm’un sezgisel teknolojisiyle bile, Apple’ın gözlüğü Quest Pro’dan daha iyi performans gösterme olasılığı yüksek. Şirketin yeni cihazı için bu kadar önemli bir fiyat etiketi seçmesinin bir nedeni de bu olabilir.

Meta vs Apple

İyi haber şu ki, Meta ve Apple, karma gerçeklik başlıklarını “kurumsal kullanıma hazır” olacak şekilde tasarladılar. Bu, gözlüğü ister metaverse’de sürükleyici işbirliği için ister eğlence için kullanıyor olun, harika bir deneyim bekleyebileceğiniz anlamına gelir.

En önemlisi, her iki cihaz da çeşitli uygulamalara ve içeriğe erişim sağlıyor. Meta Quest Pro, Quest 2 uygulama mağazasında bulunan tüm oyunlara ve uygulamalara erişime sahip. Meta Horizon Workrooms uygulaması gibi bazı kullanışlı uygulamalar ekipler için özel olarak tasarlanmıştır .

Apple Vision Pro, kendi yeni işletim sistemi VisionOS’u içerecek. Bu, Apple’ın benzersiz Uzamsal bilgi işlem deneyiminin temel katmanıdır. Apple piyasaya sürüldüğünde, cihazın iOS ve iPad OS uygulamalarına erişim içereceğini ve size keşfedilecek binlerce deneyim sunacağını söylüyor.

Ayrıca, oyuncular için Apple Arcade’den 100’den fazla oyun da mevcut olacak. Bonus olarak Apple, uygulama mağazasına özel içerik getirmek için bir dizi şirketle birlikte çalışacak. Disney+ zaten kadroda. MacBook’unuzu, cihazlarını bağlamak isteyen kurumsal kullanıcılar için kullanışlı olabilecek Vision Pro’ya da bağlayabilirsiniz.

Pil Ömrü

Son olarak, Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro’yu incelerken, pil ömrüne bakmaya değer. Apple henüz kulaklığının tüm ayrıntılarını açıklamadığı için burada bilgiyle sınırlıyız. Görünüşe göre Apple, gözlüğüyle birlikte dahili bir pil içermeyecek.

Bu, tüm gün kullanım için gözlüğü harici bir pil paketine veya duvar prizine takmanız gerekeceği anlamına gelir. Harici bir pil, muhtemelen 2 saatlik güç civarında bir şey sağlayacaktır. Bu, Apple Vision Pro’yu güç kullanımı için Quest Pro ile dengeler.

Meta Quest Pro, 2,5 saatlik performans için derecelendirilse de, bazı gözden geçirenler, bazı uygulamalarda en fazla 1-2 saati yönetebileceğini öne sürüyor. Artı tarafta, en azından Meta Quest Pro ile harici bir pili şarjlı tutma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Apple Vision Pro ve Meta Quest Pro Hangisi Daha İyi

Öyleyse, Meta Quest Pro ve Apple Vision Pro: hangisini seçmelisiniz?

Yüzeyde, cihazların pek çok ortak noktası var. Her ikisi de profesyonel ve kurumsal kullanıcıları hedefliyor ve her ikisxrxri de karma gerçeklik deneyimleri sunuyor. Bununla birlikte, bazı önemli farklılıklar da vardır. Apple’ın VR gözlüğü, gerçek karma gerçeklik etkileşimleri için muhtemelen iyi bir seçim olacaktır.

Daha kaliteli bir ekran, daha sezgisel karma gerçeklik özellikleri ve yepyeni bir uzamsal işletim sistemi vaat ediyor. Alternatif olarak, Meta Quest Pro, mükemmel ergonomi ve daha güvenilir bir bağımsız pil ile daha bütçe dostu bir seçenektir.

Profesyonel düzeyde bir genişletilmiş gerçeklik deneyimi arıyorsanız, her iki çözüm de bu kutuyu işaretleyecektir. Bununla birlikte, Apple Vision Pro, özellikler, özellikler ve yenilik açısından Meta tarafından üretilen her şeyin ötesine geçecek gibi görünüyor.

Yorum yazın

TeknoVR