Apple, Vision Pro ile Karma Gerçeklik Alanına Giriyor

Yeni bir bilgi işlem cihazı olan Vision Pro, kullanıcıların "doğal ve sezgisel araçlar" kullanarak dijital içerikle etkileşim kurmasına olanak tanıyor. Genç oyuncuların ve hikaye anlatıcılarının AR'deki deneyimler ve dünyalar için yeni nesil kurucular olmasını bekleyin.

9 dakika, Okuma Süresi

Apple, uzun zamandır sanal gerçeklik sektörüne girişini bekliyorduk ve beklenen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’yu WWDC’de piyasaya sürdü. Daha önce Apple sanal gerçeklik için çıkaracağı ürün ile ilgili bir çok haber paylaştık sizinle.

Denetleyicisiz gözlük, ABD’de 3499 gelecek yılın başında piyasaya sürülecek. Türkiye’de ise bu vergisiz 70.000 TL gibi bir rakama tekabül edecek. Tabi vergiler işin içine girince nasıl bir rakama ulaşacak, düşünmek bile istemiyoruz.

Teknoloji devinin sürükleyici teknolojilere yönelik ilk girişimi, cihazı geliştirirken yaşanan iki yıllık gecikmeler ve aksiliklerin ardından geldi. Aynı zamanda, 2015 yılında Apple Watch’un piyasaya sürülmesinden bu yana sunulan ilk cihaz.

Vision Pro ile tanışın

Apple’ın İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, bir açılış konuşmasında büyük açıklamayı açarken, artırılmış gerçekliğin “dijital içeriği gerçek dünyayla harmanlayan ve şimdiye kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen deneyimlerden farklı derin bir teknoloji” olduğunu açıkladı.

Yeni bir bilgi işlem cihazı olan Vision Pro, kullanıcıların “doğal ve sezgisel araçlar” kullanarak dijital içerikle etkileşim kurmasına olanak tanıyor. Cook, izleyicilere gözlük takanların cihazı artık öncelikle ahize cihazlarıyla değil, bakışları, sesleri ve el hareketleriyle kontrol ettiğini söyledi.

Kullanıcıların uygulamalarını çevrelerine yerleştirerek kullanıcı için “sonsuz bir tuval” haline gelebileceğini de sözlerine ekledi. Bu, insanların 3D videolar ve fotoğraflar çekmelerine ve en sevdikleri programları ve filmleri izlemelerine olanak tanıyor.

Cihazın uzamsal sesine dokunarak, insanların sanal ve fiziksel dünyayı sorunsuz bir şekilde harmanlayabildiğini açıkladı.

Cook şöyle devam etti:

Yani, Mac’in bizi kişisel bilgi işlemle tanıştırması ve iPhone’un bizi mobil bilgi işlemle tanıştırması gibi, Apple vision Pro da bizi uzamsal bilgi işlemle tanıştıracak. Bu, güçlü kişisel teknolojiye yeni bir boyut kazandıracak bir yolculuğun başlangıcını işaret ediyor

screenshot from 2023 06 05 19 29 21 1024x576 1

Vision Pro Özellikleri

Apple’a göre, yeni cihaz, visionOS işletim sistemi gibi bir dizi üst düzey özellik taşıyacaktır. Dünyanın ilk uzamsal işletim sistemi, iki büyük mikro-OLED ekranda 23 milyon piksellik muazzam bir çözünürlükle tamamlanan dijital içerikle doğal etkileşimlere izin verecek. 

Ayrıca cihaz, rakipsiz doğruluk için son teknoloji, katadioptrik lensler ve ZEISS optik eklerinden yararlanır. Bu özellikler, gözlükle tam etkileşim için göz izleme özelliklerini de geliştirir. 

Apple’ın macOS, iOS ve iPadOS’un deneyimsel verileriyle tasarlanan yeni işletim sistemi, performansı artırmayı ve mekansal deneyimler için gecikmeyi azaltmayı hedefliyor.

İçeriği üst üste bindirmek, çevreyi aydınlatmak ve karartmak ve el, ses ve göz-bakış girdileri gibi insan-bilgisayar arayüzü (HCI) biyometrisini işlemek için fiziksel dünyayla sorunsuz bir şekilde etkileşime girer. 

Karma gerçeklik gözlüğün EyeSight platformu, kullanıcıların kendi fiziksel ortamlarında başkalarıyla etkileşim kurmasına da olanak tanıyor. Cihazla kullanıcılara yaklaşanlar, ekranın şeffaf hale gelmesiyle kullanıcının gözlerini görebilir ve insanların kullanıcının nereye odaklandığını görmesine olanak tanıyor. 

Ayrıca cihaz, tüm Apple ekosistemini gözlüğe entegre eder. Bu, kulaklığı kullanırken iPhone’lar, MacBook’lar, Saatler ve diğer giyilebilir cihazların sorunsuz kullanımına olanak tanıyor.

Hafif, kompakt form faktörü, maksimum işlevsellik için 3D öğütülmüş lamine cam ve ısmarlama alüminyum çerçeveye sahip. 

Ek olarak, gözlüğün hafif contası köpük veya kauçuktan ziyade kumaştan üretilirken, kafa bandı çeşitli boyutlarda 3D örülmüş bir bileşen sunuyor. 

Vizyoner Bilgi İşlem Gücü

gözlüğün içinde, cihaz ısmarlama, çift çipli bir işlemci ile birlikte gelir. Vision Pro, son teknoloji, düşük gecikmeli bilgi işlem gücü sağlamak için bir M2 Silicon yongası ve bir R1 grafik işlemcisine sahip olacaktı. 

Devasa işleme yükseltmesine ek olarak cihaz, HCI etkileşimlerini sezgisel olarak işlemek için bir dizi on iki göz izleme kamerası, beş sensör, altı mikrofon ve LED’e sahiptir. Yeni R1 çipinden yararlanan başlık, etkileyici görselleştirme yetenekleri için görüntüleri 12 milisaniyede yayınlayabilir.

screenshot from 2023 06 05 19 23 53 1024x576 1

Ek özellikler

Üretkenlik : visionOS, uygulamalara erişmek ve başlıktaki programlar arasında çoklu görev yapmak için ekranların aynı anda ölçekte görünmesine olanak tanır. Ayrıca, 4K’da sürükleyici, uzaktan çalışma deneyimleri için Apple’ın Magic Keyboard ve Magic Trackpad ile eşleştirmeye izin verecek. 

Eğlence : Üstün özellikli gözlük, kullanıcıları çevreleri ne olursa olsun sanal bir tiyatro ortamına da çekebilir. 100 fit genişliğinde bir sinema ekranını taklit eden bir ekran ve 180 derecelik uzamsal ses ile kullanıcılar, gittikleri her yere filmlere gidebilirler. bağlığı takanlar, aygıtı belirli denetleyicilere bağlarken Apple’ın artan sayıdaki Apple Arcade oyunlarına da erişebilirler. 

Uzamsal FaceTime : FaceTime kullanıcıları, hacimsel olarak yakalanan bir ‘Persona’ aracılığıyla diğer kullanıcılarla doğrudan konuşmak için cihazı kullanabilir. 

Ortamlar : Vision Pro’nun Ortamlar özelliği, kullanıcıların fiziksel odalarını tam olarak sarmalamak için devasa, 360 derecelik manzaralara dönüştürmelerine olanak tanır. Cihazın Digital Crown’unu kullanan kişiler, kulaklığı kullanırken daldırma düzeyini seçebilir ve kontrol edebilir.   

3D Film Yapımcılığı : Apple’ın 3D kamerası, Vision Pro’nun uzamsal sesle tamamlanmış sürükleyici resimler ve videolar çekmesine de olanak tanıyacak. Ayrıca, kullanıcının etrafını saran panoramik görünümlerle tüm kitaplıklarına iCloud üzerinden erişebilirler. 

App Store : Apple’a göre App Store, kullanıcıların geliştirici uygulamalarına ve içeriğine erişebileceği önemli güncellemeler alacak. Ayrıca doğrudan Vision Pro için taşınan çok sayıda popüler uygulamayla birlikte çalışabilirliği artırdı. 

Apple Oyun Öncesi Hisse Senetlerini Yükseltti

Etkinlik öncesinde raporlar, WWDC duyurusunun Apple hisselerini geçen yılın Ocak ayına göre 182,94 dolarlık rekorunu aşarak tarihi zirvelere çıkardığını gösteriyor.

Pazartesi günü, sabah işlem saatlerinde hisse senetleri yüzde 1,80 artışla 184,13 dolardan 184,73 doları gördü.

Apple Insider’a konuşan yatırımcılar, yayına uzun vadede XR piyasasının “teknolojik gelişmeler, yeni kullanım durumları ve daha düşük fiyat noktaları” ile şüpheciliği yeneceğini söyledi.

Analistler, AR/VR gözlük pazarının 2030’da 100 milyar doları ve 2037’de 500 milyar doları aşabileceğini belirtiyor.

Genies, Apple Sanal Gerçeklik Gözlüğü İçin Yorumlar

Bugün XR tarafından görülen bir açıklamada, Genies CEO’su Akash Nigam, Apple’ın Vision Pro kulaklığı hakkında yorum yaptı ve insanların “geniş bir şüphecilik” beklemesi gerektiğini ekledi.

Genies ; perakende, oyun, alışveriş ve diğer dijital varlıklarla bağlantılı yaratıcı içerik ve dijital varlıklar konusunda uzmanlaşmış bir XR şirketidir .

Tarihsel Tasarım Becerileri

Apple’ın donanım tasarlama geçmişi hakkında yorum yapan yönetici, şunları söyledi:

Apple ne zaman yeni bir şey çıkarsa, hem pazarlardan hem de tüketicilerden bir tür tepkiyle karşılaşıyor. Ancak zamanın gösterdiği gibi, Apple, insanların şu anda ne istediklerini değil, ne isteyeceklerini başarılı bir şekilde tahmin etti ve bu, birden fazla cihazda kitlesel benimsemeye yol açarak onları donanım endüstrisinin trend belirleyicileri haline getirdi.

Apple Vision Pro ayrıca XR endüstrisinin “yeni bir katılım ve iletişim biçimine doğru ilerlediğini” gösterdi.

screenshot from 2023 06 05 19 46 56 1024x576 1

Nigam’a göre şirket “kasıtlı olarak hiçbir zaman bilgi işlem cihazlarını piyasaya süren ilk şirket olmadı.” Ancak, Apple’ın tüketicilerin benimsemesini sağlamak için trend belirleyen teknolojisine öncülük ettiğini de sözlerine ekledi.

“Sabırlılar, düşünceliler ve en önemli temel unsurlara öncelik veriyorlar” diye ekledi.

Girişim Sermayesi Kapılarını Açmak

Artırılmış gerçeklik yatırımlarıyla bağlantılı risk sermayesi hakkında daha fazla konuşan Nigam, XR Today’e yatırımlarda “önemli bir artış beklemesini” söyledi. Pazarın, risk sermayesi şirketlerinin AR ile karıştırılmış yapay zekaya (AI) yatırımlarını artırmasını beklemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bunu yapmak, “gerçek dünyanın üzerinde bir fantezi deneyim katmanı yaratacaktır.” En son yapay zeka asistanı entegrasyonları ile geliştiriciler, yapay zeka destekli “AR’da mini uygulamalar da oluşturabilir”.

Bu da insanların kendilerini düşünce hızında ifade etmelerini sağlayacak. AR entegrasyonundan hemen etkilenecek alanlar alışveriş, eğlence ve konum tabanlı deneyimlerdir.”

İnsan-Denetleyici Arayüzüne ‘İnsan’ koymak

Apple’ın en son donanım teklifi “insanların daha fazla etkileşimde bulunmasına izin verecek” dedi. Nigam, yeni insan-bilgisayar arabirimi (HCI) biçimlerine olan ihtiyacı daha da açıkladı.

Ekledi,

Yapay zekanın insanların ve insan etkileşiminin yerini alacağına dair tüm konuşmalarla, Apple’ın yeni donanımı ekran süresini kısaltacak ve insanların normal insan faaliyetlerini daha iyi taklit eden kişilerarası faaliyetlerde bulunmalarına olanak tanıyacak. Ne kadar çılgınca görünse de AR donanımının akıl sağlığı için cep telefonlarından daha iyi olacağına inanıyorum. Deneyimleri akılsızca tüketmek yerine, deneyimler etrafında daha fazla etkileşim olması gerekiyor. Donanım, insan aktivitelerini daha iyi taklit etmeli ve insanların boşta oturup gezinmek yerine katılmasına ve mevcut kalmasına izin vermelidir.

Son olarak, mevcut bilgi işlem cihazlarının “yeni bir geliştirici türü sunduğunu ve giriş engelinin tipik olarak birkaç yıl azaldığını” belirtti.

Sözlerini şöyle bitirdi: “Genç oyuncuların ve hikaye anlatıcılarının AR’deki deneyimler ve dünyalar için yeni nesil kurucular olmasını bekleyin.”

Yorum yazın

TeknoVR