HABER

Sanal Gerçeklik İle Hepimiz Bran Stark Gibi Olacağız

Baştan söylemem gerekiyor, 6. ve 7. sezonu izlememiş olanlar için spoiler içerir. HBO’nun Game of Thrones dizisi, kişilerin tahtı kazanmak için hakimiyet ve iktidar savaşını anlatan bir dizi. Dizide hepimizin bildiği gibi Stark ailesinin özel üyelerinden birisi olan Bran Stark var. İnsanların, hayvanların vücudunu ve zihnini ele geçirmesini sağlayan bir yeteneğe sahip. Dizide kurdun gözlerinden etrafı izlerken veya kuzgun gözleriyle göklerde süzülürken olan biteni izlemesiyle bu çocuk daha neler görecek sorusunu illa ki siz de kendinize yöneltmişsinizdir. Hodor’a olanları hepimiz biliyoruz.

Bran Stark ile ne alaka diyebilirsiniz. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisinin güncel yaşantımızı ne derece etkileyebileceğini elimizden geldiği kadar sizinle paylaşmaya çalışıyoruz. Alışveriş ortamından sohbet programlarına kadar bir çok alanda gelişmesini sürdüren VR ve AR teknolojileri ile sanal ortamda gezip sanal ziyaretler gerçekleştirebiliyorsunuz. Kendinizi bir kuzgun olarak düşünün ve dünya üzerinde gezindiğinizi düşünün. ortamında sizce bunu yapmak mümkün değil mi? Tabi bu teknolojilerin olumsuz yönleri olması kaçınılmaz. Bunu şimdi açıklamak yerine diziyle orantılı gitmek ve Bran’ın ne şekilde kötülüklerle karşılacağını hep beraber görelim 🙂

Sanal Gerçeklik ile Zaman Yolculuğu Yapacaksınız

Game of Thrones’in 6. Sezonunda Bran’ın, akıl hocası 3 gözlü Raven ile aile tarihindeki olayları görmek için geriye gittiğini görüyoruz. Winterfell’in eski halini, babası Ned Stark’ın yaptığı savaşları geçmişe dönerek canlı olarak gördüğüne şahit olduk. da geçmişi görmemize imkan sağlıyor. Buna ek olarak 360 derece video formatıyla izlediğimiz öğeler de bu gerçekçiliğe artılar katıyor. Bu sayede gelecekte, kendi geçmişlerimize geri dönerek tekrar yaşamamızı sağlayacak imkanlarımız olacak belki de…

Bran Stark
Bran Stark

Dizide de gördüğümüz üzere Bran bu deneyimleri tek başına yapmıyor. 3 gözlü kuzgun da Bran’a eşlik ediyor. Sanal gerçeklik de giderek sosyal hale geliyor. Facebook Spaces gibi VR uygulamalar sanal ortamda yalnız olmadığınızı kanıtlıyor. Biz de arkadaşlarımızla beraber geçmişe giderek kim kimin hakkında ne söylemiş öğrenebileceğiniz belki de. Bunu hayatımıza getireceği zorluklar kısmına not edebilirsiniz 🙂

  Bu Sentetik Cilt Sarotis, Sanal Gerçekliği Daha Çok Hissettiriyor

Sanal Gerçeklik Bran Stark Gibi Uçmanızı Sağlayacak

Görülerinin hepsinde ayakta olmasına rağmen Bran aslında felç. Bu sebeple göremediği ve gidemediği yerleri hayvanların gözünden görerek gitmesine gerek kalmadan deneyimleyebiliyor. Tabi ki bu olağanüstü bir yetenek. Bir kuzgunun vücuduna girip kıtalar boyu uçabilir veya bir kurdun vücuduna girerek düşmanlarıyla savaşabilir.

Droneları göz önüne alırsak Bran Stark ile benzerlik göstermiyorlar mı? Bizim kontrolümüzde olan bir çift göz var ve gidemediğimiz yerleri görüp bilgi sahibi olabiliyoruz. Şu an bu teknoloji askeri ve inşaat sektörlerinde dahi kullanılmaya başlandı.

VR İle Bir Takım Sorunlar Yaşama İhtimalimiz Var

Dizide de gördüğümüz gibi Bran güçlerini henüz tam olarak kullanmıyor. Neler yapabileceğini bilmediği için açıkçası korkuyor. Bu durumu VR ve AR teknolojileri için düşünecek olursak çoğumuz (biz de dahil) bu teknolojinin nereye gideceği konusunda uçsuz bucaksız fikirlere sahibiz. Mesela Bran Night King’i ziyaret ettiğinde Gece Kralı ona dokundu ve istemeden yerini belli etmiş oldu. Bu hareketi Gece Kralının Bran’ın saklandığı yeri bulmasına ve üç gözlü kuzgunun ölmesiyle sonuçlanmıştı.

Bu sorunu VR ve AR uygulamaları yaygınlaştıkça da göreceğiz. İlerleyen zamanlarda sosyal ve gizlilik kaygısıyla karşı karşıya kalacağız. Hackerlar algıladığımız gerçeğin önüne geçebilirler. AR gözlüklerimizle farklı şeyler görmemizi de sağlayacaklar belki. AR gözlüğünüz başınızdayken ATM’den para çektiğinizi düşünün mesela ve AR kameranın da açık olduğunu var sayalım. Senaryoları kendiniz de oluşturabilirsiniz.

VR ve AR endüstrisinde üretimlerin düşünceli, güvenli ve ahlaki bir yaklaşımla inşa etme sorumluluğu içerisinde olduğumuzu unutmamamız gerekir. Kötü senaryoların sadece dizilerde kalması gerekiyor. Şüpheci ve eleştirel konular hakkında önlemi baştan almamız gerekiyor. Sonuçta, denizde karada ve havada edasıyla düşmanlarına saldıran ve o bitmek bilmeyen uzun ünvanlarını saymaya üşendiğim Daenerys Targaryen gibi alev saçan ejderhalara sahip değiliz 🙂

VROTTO, sizi güncel ve gelecek olan WhiteWalkers ve Night King saldırılarından korumaya devam edecektir. Daha fazlası için lütfen Facebook sayfamızı ziyaret ediniz.

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”none” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

Benzer İçerikler

Yeni HTC Vive Pro Tanıtım Videosu

Sony Bağımsız PSVR Kontrol Denetleyicileri Tayvan’da Satışa Sunuldu

Zed, Cyan Studios Tarafından Yayınlanacak Atmosferik Bir VR Macera Oyunu.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
  Abone Ol  
Bildir