Half Life Quake Motoru ile Oculus’a Geliyor

Açık kaynaklı geliştiricilerin ve modderlerin çabaları sayesinde artık Oculus Go’da Half Life VR olarak oynanabilir. Aslında bu olay oyun dosyalarının Quake motoruna aktarımıyla başarılmış.

Half Life’ın motoru GoldSrc, Quake motorunun sadece değiştirilmiş bir versiyonuydu. Bu motor 1996 yılında John Carmack ve Michael Abrash tarafından Quake adına yazılmıştır. Tesadüfen, her ikisi de şimdi Facebook’ta VR üzerinde çalışıyor. Özellikle Carmack, Oculus Go gözlüklerin oluşturulmasında büyük rol aldı.

Açık kaynak projesi QuakeGVR, Oculus SDK’yı orijinal motorun 2002 tarihli bir modifikasyonu.

Böylece modderler, kaynaklarını Half Life’tan VR Quake uygulamasının dizinine aktarabilineceğini ve Half-Life oynanabilineceğini keşfettiler. Mükemmel değil, ancak motor çoğunlukla çalışır durumda.

Half Life VR Oculus Go

Go’nun dokunmatik yüzeyinde dolaşmak biraz garip, ancak bu sadece platformun sınırlaması. Test ederken gamepad ile oynamaya çalışmadık.

QuakeGVR geliştiricisi, projeyi Oculus Quest’e getirmeyi planladıklarını belirtti; bu nedenle, yayımlandığında 6DOF’lık tam kafa takibi ile Half-Life Quest’te oynayabileceğinizi umuyoruz.

1998’de 1996’dan itibaren değiştirilmiş bir motor kullanılarak yayınlanan bir oyunun 2018’den bağımsız bir VR kulaklığı ile oynanabileceği gerçeği, açık kaynaklı yazılımın ne kadar değerli bir şey olduğunu gösteriyor. Umarım VR geliştirme topluluğu daha da açık kaynak prensipleri benimsemiştir, bundan 20 yıl sonra Half Life VR gibi Holodeck’te Superhot VR oynayabiliriz.

[related-post id=”11277″]

Kurulum

Oculus Go’nuzda Half Life oynamak ister misiniz? QuakeGVR, Oculus Mağazasında bulunmadığından (muhtemelen telif hakkı nedeniyle) dışardan yüklemeniz gerekmekte.

Bunu nasıl yapacağınızı göstermek için sizlere bir rehber hazırladık: Oculus Go ile nasıl sideload yapılır?

 1. Bilgisayarınıza QuakeGVR’nin son sürümünü indirin.
 2. Oculus’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve kopyalamak için ADB komutunu kullanın.
 3. Oculus Go kütüphanenizin Bilinmeyen Kaynaklar bölümünde Quake’i başlatın. Düzgün çalıştığından emin olduktan sonra kapatın.
 4. Gözlüğünüzde zaten bir dosya yöneticisi yoksa, Amaze Dosya Yöneticisi’ni yükleyin.
 5. Half-Life 1 oyun dosyalarını gözlükteki Oculus Browser’dan indirin. Alternatif olarak, bunları PC’nize indirin ve ardından Go (İndirilen) klasörüne kopyalayın (ancak USB aktarımı biraz zaman alabilir).
 6. Gözlüğünüzü takın ve Oculus TV uygulamasını başlatın ve Amaze Dosya Yöneticisi’ni açın.
 7. QGVR klasöründe id1 adlı klasörü silin.
 8. İndirdiğiniz Half Life dosyasına gidin ve zip’ten çıkartın.
 9. İd1 ve hl klasörlerini QGVR klasörüne (eski id1 klasörünü sildiğiniz) taşıyın.
 10. hl1 klasöründen id1folder’a progs.dat dosyasını kopyalayın.
 11. QuakeGVR’yi açtığınızda, şimdi Half-Life olmalı. Menünün farklı olmayacağını ve yüklenmenin çok uzun sürebileceğini söylesek yalan olmaz. Ama denedik ve işe yaradı, sizde de çalışacaktır.

YASAL UYARI: Sideloaded uygulamalar, Oculus tarafından onaylanmamaktadır. Gözlüğünüzün güvenliğini veya dengesini etkileyebileceğinden, bunları “kendi sorumluluğunuzda” olarak yüklemelisiniz.

0 0 votes
Reting

Benzer İçerikler

Green Hell VR Oyunu İçin İlk Resmi Tanıtım Fragmanı Yayınlandı

Mina

VR Skater Erken Erişim Tarihi 30 Nisan

Mina

Ücretsiz Oculus Quest 2 Oyunları ve VR Uygulamaları 2021

Bilal TEMIZ

VR Shooter Oyunu, Vail VR Alfa Testi için Katılımcı Arıyor.

Beren BULUT

Hitman 3: Seven Deadly Sins Yeni DLC Sezonu 30 Mart’ta Başlıyor

Mina

Half-Life: Alyx Bir Yıla Özel %40 indirim

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More