Artırılmış Gerçeklik

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Nasıl Kullanılır

Yapılan araştırmalara göre günümüzde 16-24 yaş arası kullanıcıların % 71 ‘inde akıllı telefon olduğu belirlenmiş. Kullanıcılar bu telefonları, özellikle sosyal platformlara girmek, arkadaş ve akrabalarıyla bağlantı kurmak ve oyun oynamak için kullanıyor. Çok azı da ev ödevlerinde yardımcı olması ve konular hakkında bilgi edinmek için kullanıyor. Dünya çapında artırılmış gerçekliğin kullanımı ile alakalı bir çok örneğe rastlayabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik, karma bilgilerin anlaşılmasını kolaylaştırırken gerçeği ve dijital ortamı birleştirmek öğrenciler ve eğitmenler için daha fazla seçenek sunuyor. Eğitimde Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının kullanımı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik
Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik kullanımı öğrencileri daha çok çalışmaya motive etme noktasında yardımcı olabilir. Kısa yazılar, coğrafi yerler hakkında kısa bilgiler veya matematikte formüllerin küçük görselleri ile öğrenciler konuyla ilgili daha farklı anlayış sistemini benimseyebilirler. Normalde öğrenciler ek bir bilgi almak için ya öğretmeni can kulağıyla dinleyecek ya da kitapların sayfaları arasında boğulmak zorunda kalacak. Fakat artırılmış gerçeklik ile metin, ses ve videolar yardımıyla istenilen konularda ipuçları almak oldukça basit.

teknolojisi ile görselleşebilecek olan her şey 3D modellenebilir. Görsel modellerle ders işlemek öğrencilerin konuyla alakalı daha sistemli bir anlayış içerisine girmesine neden olacaktır. Bu 3D modeller ayrıca öğrenme sürecine doğrudan etki ederek öğrencilerin konuya dahil olması, onların motive edilmesi ve dikkatinin tam olarak konuya verilmesini de sağlayabilir.

 

Kanadalı teknoloji şirketi CASE, okul spor salonunun bir duvarını, artırılmış gerçeklik katmanları ekleyerek büyük bir skee-ball oyununa dönüştürdü. Çocuklar projektör tarafından görselleştirilen yüzen şekilleri yok etmek için kauçuk bilyaları duvara fırlatarak oyun oynuyorlar.

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Kullanımı

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

 

Artırılmış gerçeklikte müzeler hakkında ipuçları da vermeniz mümkün. Nesnelerle bağlantılı olarak çeşitli ilave bilgiler ekleyerek o eserle alakalı kısa bilgiler bulunduğu yerdeki fotoğrafları ve kısa videolar dahi ekleyebilirsiniz. Bu şekilde de geçmişe bir tur atmış olacaksınız. Ayrıca müzeler alan kısıtlığı, kaynak yetersizliği ve çok değerli ürünlerin olması sebebiyle de bütün eserleri göstermezler. Artırılmış gerçeklik kullanarak mümkün olandan daha fazla esere ulaşmanız da mümkün oluyor.

çıkmaya başlasa da şu an için en fazla kullanılan mobil araçlar akıllı telefonlar ve tabletlerdir. Bu sayede çevrenizdeki alanla akalı sonsuz içeriğe oluşma şansına da sahip oluyorsunuz.

Artırılmış Gerçeklik ile Eğitimde Modelleme

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik ortamında nesneleri kullanarak AR eğitimi vermek, öğrencilerin daha yakın etkileşimde bulunmalarını sağlayacağı için daha etkili bir yöntem olacaktır. Elden ele dolaşan araçlarla tıp öğrencileri anatomiyi daha kolay kavrayabilir. Vücudun farklı bölümlerini keşfedip benzersiz özeliklerinin farkına varmanız da oldukça kolay olacaktır. keşfetmelerini sağlar.

 

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik kitapları, Artırılmış gerçekliğin ne olduğunu tam olarak anlamanızı sağlayan karmaşık bir yapı içerse de en basit olanıdır. Daha net bilgiler ve görseller oluşacağı için öğrenme sürecine pozitif katkıları da olacaktır. Çocuklara kitap okuma alışkanlıklarını kazandırmak için oldukça farklı yöntemler ve ödevler verilmektedir. Artırılmış Gerçeklik Kitapları kullanarak AR içeriklere erişim sağlanabilir. Animasyon, ses efektleri gibi etkileşimler çocukların daha fazla dikkat çekmesini sağlıyor.

  Asad & Assad AR Kickstarter'da Finansman Desteği Arıyor

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Becerileri

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

Çoğu durumda, teorik bilgi, geniş çaplı meslek dallarında iyi bir uzman olmak için pek yeterli değildir. Önlem olarak öğrencilere uygulamada ihtiyaç duydukları becerileri kazandırmak için eğitim sistemi değiştirilmelidir. Bu nedenle, bugün öğretim kavramları daha aktif bir konuma doğru ilerlemelidir. Son olarak, daha az pratik öğrenme yöntemi öğrenme sürecine dahil edileceğinden, daha az öğrenci pasif gözlemci olarak kalacaktır.

Teknik öğrencilerin, mesleklerine uygun bakım ve montaj becerilerini kazanmaları için pratik ve elle deneyim sahibi olmaları gerekir. Fakat sınıflarda bu beceriler genellikle uygulanmaz. Buna ek olarak, AR özelliklerini kullanmak, tam dijital içerik veya gerçek parçalara bağlı ek 3D modellerle sanal çalışma ve uygulama yoluyla onlara yardımcı olabilir. AR öğretici animasyonları ve grafik içeriği de yeni yöntemler ve yenilik kavramları hakkında ek bilgi verebilir. Bu arada AR teknolojisi, öğrencilerin bazı deneyimler kazanabileceği pratik sürece uygun farklı durumlar ve simülasyonlar oluşturabilir.

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

 

Artırılmış gerçeklik insanlara basılı materyal, coğrafi yer ve nesnelere dijital içerik eklemelerine olanak tanır. Ardından, akıllı bir cihaz veya tablet kullanarak görüntüleyen kişiler bir nesneyi tarayabilir ve dijital içerik görüntülenir. Dijital bilgi, bir web sitesinden bir bağlantıya, bir telefon görüşmesi yapmak için davetiye, bir video, bir 3D model veya herhangi bir desteklenen diğer dijital bilgiye kadar değişebilir. Örneğin, University of Manchester’dan Scarlett projesi nadir bulunan kitaplara ve el yazmalarına ulaşmak için kullanılmıştır.

Geçmiş öğretim yıllarına bakacak olursak özellikle yurt dışında bir çok Artırılmış Gerçekliği eğitimde kullandığını görüyoruz.  Öğrenciler AR içeriğe ulaşmak için QR kodu benzeri AR kod ile görüntüyü tarayıcı yöntemiyle taratmak yeterlidir. İçeriğin tetiklenmesi için özel bir destek gerekmiyor.

ARKit ve ‘un çıkmasıyla yakında çıkacak olan akıllı telefonların hepsi AR destekli olacak. Bu da demek oluyor ki öğrencilerin AR içeriklerine ulaşması sadece bir kaç tıklamaya bakıyor.

South Staffordshire College, teknolojiyi yakaladı ve müfredatlarında kullanmasını sağladı. Kolejdeki ekip kendi videolarını üretti; bu videolar, tuğla kesen kursiyerlerin sayısını ilk kez yaklaşık% 40’dan % 90’a yükseltti. Böylelikle Artırılmış Gerçeklik kullanılarak ürünlerden ne kadar tasarruf edilebildiğini bir düşünün. Bu teknoloji neden bir anda yükselişe geçti diye soracak olursanız da bu teknoloji hala gelişmekte olan bir teknoloji. Bir çok platform AR uygulamalarını desteklemek için düşük bütçeli erişim izinleri veriyor. Son yıllarda özellikle AR arayüzlerde oldukça fazla iyileştirmeler yapıldı.

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik nasıl kullanılır sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Merak ettiklerinizi ve sorularını yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

VROTTO, güncel ve gelecek Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Kullanımı hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edecektir. Daha fazlası için lütfen Facebook sayfamızı ziyaret ediniz.

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”none” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

Benzer İçerikler

ARCore ve GearVR, FusedVR Tarafından Beraber Test Edildi

HTC Vive ve Nobel Media Nobel Ödülü için VR Deneyimi Duyurdu

CES 2019: Nvidia’dan 4 Miliyon VR Headset Satıldı İddası

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
  Abone Ol  
Bildir