En İyi Artırılmış Gerçeklik Aksesuarları

Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için inanılmaz artırılmış gerçeklik aksesuarları

7 dakika, Okuma Süresi

Artırılmış gerçeklik aksesuarları, akıllı gözlükleri ve AR gözlüklerini benimserken kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için tasarlanmış sezgisel araçlar, eklentiler ve ekstralardır.

Artırılmış gerçeklik pazarı büyümeye devam ettikçe bu çözümlere olan talep de artıyor; 2030 yılına kadar 1.109,71 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor. AR aksesuarları, AR hayranlarına yalnızca deneyimlerini kişiselleştirme fırsatı vermiyor. Ayrıca yenilikçi AR çözümlerinin işlevselliğini, konforunu ve performansını da geliştirebilirler.

Keşfedilecek 8 Harika Artırılmış Gerçeklik Aksesuarı

Artırılmış gerçeklik aksesuarları çeşitli şekillerde bulunuyor.

Bazı çözümler basittir ve cihazları şarjlı ve kullanıma hazır tutmak gibi yaygın sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Örneğin Microsoft, HoloLens 2 için özel USB şarj cihazları sunarken diğer satıcılar kapsamlı şarj istasyonları sunuyor.

Diğerleri daha gelişmiştir.  Örneğin söylentiler, Apple’ın Vision Pro ve VisionOS ile XR dünyasına yatırım yaparken AR çözümlerini Airtag ürünlerine yerleştirmeye başlayabileceğini öne sürüyor.

İşte bugün değerlendirmenizi önerdiğimiz artırılmış gerçeklik aksesuarlarından sadece birkaçı.

1. Sesle Artırılmış Gerçeklik Aksesuarları

Uzamsal hesaplama ve artırılmış gerçeklik çoğu zaman el ele gider. Apple gibi yenilikçilerin, gözlüklerini geliştirmek için mekansal sistemlerin geniş yeteneklerini benimsedikleri günümüzde bu özellikle doğru. Uzamsal hesaplamanın gelişen yönlerinden biri de uzamsal sestir.

Birçok AR gözlük ve akıllı gözlüğün zaten kendi uzamsal ses sistemleri var. Bu araçlar, XR’nin etkisini artırmak ve sesin kullanıcının etrafında en anlamlı olduğu yere konumlandırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Ancak en sezgisel uzamsal ses özelliklerine sahip olmayan gözlükler için aksesuarlar mükemmel bir alternatiftir. Örneğin, Rokid AR Studio uzamsal bilgi işlem platformu, sinematik ses için çok yönlü hoparlörlerle geliştirilebilir.

Apple’ın AirPod Pro’ları ve AirPod Max kulaklıkları da çeşitli ortamlara mekansal ses getirebilir. Ses dalgalarını yeniden konumlandırmak ve optimize etmek için Dolby Atmos teknolojilerini, dahili jiroskopları ve ivmeölçerleri kullanıyorlar.

2. Dokunsal Eldivenler ve Giyilebilir Ürünler

XR kullanıcıları için fiziksel hisleri simüle edebilen dokunsal teknolojiler hakkındaki heyecan son yıllarda bir miktar azaldı. Ancak bu aksesuarlar belirli ortamlarda değerli olabilir. Dokunsal eldivenler, vücut kıyafetleri ve kemerlerin tümü dijital içerikle olan etkileşimlerimizi dönüştürebilir.

Bu artırılmış gerçeklik aksesuarları, özellikle kurumsal ve iş ortamında işbirliğini ve yaratıcılığı artıran inanılmaz bir potansiyele sahiptir.

Tüketicilerin sanal veya artırılmış gerçeklik alanında etkileşimde bulundukları şeyleri “hissetmelerine” olanak tanıyarak daha iyi eğitim simülasyonlarına olanak tanıyabilirler. Fluid Reality yakın zamanda çeşitli gözlüklerle uyumlu, geliştirilmiş bir dokunsal geribildirim eldiveni setini piyasaya sürdü.

Başka yerlerde “Subpac” gibi şirketler, ses sinyallerine dayalı titreşimler üreten dokunsal sırt çantaları üretiyor. Çoğu AR ve VR gözlük için sürükleyici dokunsal hisler yaratan yelekler ve dokunsal kemerler geliştirmeye yatırım yapan Woojer gibi kuruluşlar bile var.

3. Gelişmiş Kontrolörler

Artırılmış gerçeklik aksesuarları dünyasında kontrolörler, VR alanına göre daha az yaygındır. En iyi AR ve karma gerçeklik başlıklarının çoğu, fiziksel denetleyicilere hiç ihtiyaç duymaz. Apple Vision Pro  ve Microsoft HoloLens 2, kullanıcı girişini işlemek için el ve göz izlemeyi kullanır.

Bu, herhangi bir tuşa basmanıza veya klavyeyle etkileşime girmenize gerek kalmadan içerikle etkileşim kurabileceğiniz anlamına gelir. Ancak yine de kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek denetleyiciler var. Apple’ın Vision Pro çözümü, içerik üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlamak için Mac cihazlarınızla birlikte çalışabilir.

Ayrıca “Tap” gibi yenilikçiler, kullanıcıların sanal klavyeler ve diğer araçlarla etkileşimde bulunmak için parmak eklemlerine takabilecekleri kayış tarzı çözümler de yarattı. Bu artırılmış gerçeklik aksesuarları, komutların hızlı bir şekilde girilmesine yardımcı olmak için hangi parmaklara dokunduğunuzu takip eder.

4. Koruyucu Örtüler ve Maskeler

Hafif akıllı gözlükler için gerekli olmasa da koruyucu kılıflar ve maskeler, tam AR gözlükler için son derece kullanışlıdır. Kullanıcı konforunu artırmak, VR rahatsızlığı hissini en aza indirmek ve hatta donanımı korumak için tasarlanan bu artırılmış gerçeklik aksesuarları çeşitli tarzlarda sunuluyor.

AR ve VR gözlükler için donanımı terden koruyan ve ekipler için daha hijyenik bir deneyim yaratan tek kullanımlık göz kapakları bulunmaktadır. Bu çözümler bakteri ve mikropların yayılmasını azaltabilir; birden fazla çalışanınızın aynı gözlüğü kullanması gerekiyorsa idealdir.

Hafızalı köpüklü ön paneller, AR gözlüklerini uzun süre takan kullanıcıların konforunu da artırabilir. Apple, ışık sızıntısını azaltmak ve kullanıcının yüzündeki baskıyı en aza indirmek amacıyla Apple Vision Pro için modüler ve özelleştirilebilir bir sistem bile tasarladı.

Microsoft’un günlük ve endüstriyel kullanım için tasarladığı HoloLens gözlüğü için de ” kaş pedi ” seçenekleri bulunuyor.

5. Özelleştirilebilir Lensler

AR, VR ve MR başlıklarını benimserken kullanıcıların en büyük zorluklarından biri bu teknolojilerin görsel gereksinimlerine uyum sağlamasını sağlamaktır. AR başlığının veya akıllı gözlüğün altına standart gözlük takmak, tüm deneyimi daha az konforlu hale getirir.

Bu durum, şirketleri, kullanıcıların akıllı gözlük camlarını, görme ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümlerle değiştirmelerine olanak tanıyan çözümlere yatırım yapmaya yöneltti. VR dünyasında Meta, tüketicilere özel reçeteli lensler sunmak için Zenni şirketiyle ortaklık kurdu.

Artırılmış gerçeklik aksesuarlarında Apple da benzer bir yaklaşım benimseyerek kullanıcıların gözlüklerini reçeteli lenslerle kişiselleştirmelerine olanak tanıyor. Bu, AR cihazlarını daha geniş bir kullanıcı kitlesi için daha erişilebilir hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda konforu artırıp VR rahatsızlığını da azaltabiliyor.

6. Dayanıklı Kafa Kayışları

Özellikle daha büyük AR/VR veya MR gözlükleri için tasarlanan en iyi artırılmış gerçeklik aksesuarlarından bir diğeri olan dayanıklı kafa bantları, kullanıcılara çeşitli avantajlar sunar.

Tüketicilerin giyilebilir cihazlarından mümkün olan en iyi uyumu almasını sağlayarak kaymayı ve kafa ve yüz üzerindeki gereksiz baskıyı azaltırlar. Microsoft , HoloLens 2 için uzun süre kulaklık takmayı daha rahat hale getirmeyi vaat eden yüksek kaliteli bir baş üstü askısını tanıttı.

Benzer şekilde söylentiler, Apple’ın Apple Vision Pro için ikincil bir kayış geliştirmeyi planladığını gösteriyor. Bu baş üstü kayışı, gözlüğün ağırlığının kullanıcılar için eşit şekilde dağıtılmasına yardımcı olarak gözlüğün daha rahat ve dengeli hissetmesini sağlayacaktır.

İleri teknoloji AR cihazlarını ağırlaştırmaya devam ederken, ek kayışlar kullanıcıların üzerindeki yükün bir kısmını azaltmaya yardımcı olarak daha doğal bir deneyime olanak tanıyacak.

7. Çıkarılabilir Piller ve Şarj Üniteleri

Yukarıda belirtildiği gibi, en iyi artırılmış gerçeklik aksesuarlarından bazıları tüketicilerin ve işletmelerin XR yeniliklerini benimserken karşılaştığı büyük zorlukları ele alıyor. En iyi AR gözlüklerin bile çoğunlukla kablosuz olarak sınırlı pil gücü vardır.

Bu, geliştiricilerin ve yenilikçi satıcıların gözlükleri için yeni güç çözümleri geliştirmeye yatırım yapmalarına yol açtı. Örneğin Apple Vision Pro’da ağırlığı en aza indirmek için gözlükten ayrı bir “güç bankası” çıkarılacak. Bu güç bankası dışarıdan şarj edilebiliyor ve hatta şirketlerin uzun süreli kullanım için birkaç “ekstra” pil satın alma seçeneği bile olabiliyor.

Görünüşe göre Microsoft, AR akıllı gözlükler için çalışırken değiştirilebilir piller geliştirmek üzerinde de çalışıyor. Şirketler, şarj sürecini basitleştirmek amacıyla şarj istasyonları ve bağlantı istasyonları oluşturmak için üçüncü taraf satıcılar ve geliştiricilerle çalışıyor.

8. Donanım Koruması için Artırılmış Gerçeklik Aksesuarları

Son olarak, en iyi artırılmış gerçeklik aksesuarlarından bazıları aynı zamanda en basit olanlardır. AR gözlükleri ve akıllı gözlükler ileri teknolojideki gelişmeler sayesinde daha uygun fiyatlı hale gelse de, bunlar hala pahalı yatırımlardır. Şirketler ve tüketiciler, özellikle taşıma sırasında gözlüklerini ve diğer cihazlarını güvende tuttuklarından emin olmalıdır.

Microsoft gibi önde gelen XR markalarının ve üçüncü tarafların sunduğu taşıma çantaları, gözlüğü tozdan, hasardan ve çizilmelerden korumanın harika bir yolu. Ağır hizmet çantaları aynı zamanda teknolojinizin (ofise gidiş-dönüş) taşınmasını kolaylaştırmaya da yardımcı olabilir.

Bazı markalar, taşıma çantalarının yanı sıra XR ekipmanlarının bakımına yardımcı olacak başka çözümlere de yatırım yapıyor. Örneğin, temizleme kalemleri ve mikrofiber lens temizleme bezleri, aşınma ve yıpranmayı en aza indiren düşük maliyetli ve kullanışlı araçlardır.

En İyi Artırılmış Gerçeklik Aksesuarlarına Yatırım Yapmak

Yenilikçi artırılmış gerçeklik aksesuarlarına ve “eklentilere” olan talep, bu pazar gelişmeye devam ettikçe artacaktır. İşletmeler çalışanları güçlendirmek, yeni üretkenlik seviyelerinin kilidini açmak ve yaratıcılığı artırmak için artırılmış ve karma gerçeklik çözümlerini benimsedikçe satıcılar da yenilik yapmaya devam edecek.

Sezgisel dokunsal çözümlerden mekansal ses sistemlerine ve hatta basit şarj istasyonlarına kadar sayısız artırılmış gerçeklik aksesuarı, kullanıcı deneyimini geliştirebilir. Yukarıdaki seçeneklerin tümüne ihtiyacınız olmasa da, bu araçlardan bazıları AR maceranızı kesinlikle bir sonraki seviyeye taşıyacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR