Niantic, Snapdragon AR2 Destekli AR Gözlük Referans Tasarımını Duyurdu

Niantic, şirketin "dış mekan AR gözlüğü" olarak adlandırdığı ürün için sessizce şık bir referans tasarım geliştiriyor. Qualcomm, Niantic'in bu ay yaptığı bir duyuruda "dış mekan AR gözlüğü için ortak vizyon" olarak adlandırmasıyla projenin bir parçası oldu

3 dakika, Okuma Süresi

Niantic’den Snapdragon AR2 destekli AR gözlük duyurusu. 2021’in başlarında  Pokémon GO’yu  geliştiren Niantic, bir tür şeffaf gözlük üzerinde çalıştığına dair kısa bilgi verdi. Şirket, Qualcomm ile Snapdragon AR2 platformundan destek alan bir referans AR gözlüğü üzerinde çalıştığını açıkladı.

Niantic, şirketin “dış mekan AR gözlüğü” olarak adlandırdığı ürün için sessizce şık bir referans tasarım geliştiriyor. Qualcomm, Niantic’in bu ay yaptığı bir duyuruda “dış mekan AR gözlüğü için ortak vizyon” olarak adlandırmasıyla projenin bir parçası oldu

snapdragon ar2 destekli ar gözlük

Niantic’in referans gözlüğünün teknik özellikleri hakkında çok fazla teknik ayrıntı yok, ancak bildiğimiz kadarıyla, Qualcomm’un kompakt, düşük güçlü AR gözlük ve gözlüklerini etkinleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir çip platformu olan yeni Snapdragon AR2 üzerine inşa edildiğini biliyoruz. Gözlüğün ek bilgi işlem için bir ana cihaz (akıllı telefon gibi) kullanıp kullanılmayacağı net değil.

Gerçekten de kompakt… referans gözlükle ilgili çok az ayrıntıya sahip olsak da, cihaz dalga kılavuzu optiği kullanıyor. Ayrıca ön tarafta konum takibi için kullanılacak üç kamera görebiliyoruz. Ve Niantic AR başlığının bir görüntüsünden, kolay taşınabilmesi için daha kompakt hale gelmesi için katlanabildiği görülüyor. Bunun tamamen yumuşak bir kayış olup olmadığı veya kafa bandının kumaş görünümlü dikmelerinin altında bir yerde saklanan mekanik bir menteşe olup olmadığı, net değil.

niantic ar2 headset 2 640x360 1

Yukarıdaki videoda aslında iki farklı gözlük görüyoruz. İlk çekim, render ile aynı gibi görünen beyaz bir gözlük ve kontrol cihazına ait.

İkincisi, siyah bir gözlük ve o kadar kompakt görünmeyen siyah bir kontrolör; bu muhtemelen şirketin daha geliştirdiği gözlüğün ilk versiyonuna yakın.

Videonun tamamında yalnızca siyah gözlüğün gösterildiği düşünülürse, beyaz gözlüğün henüz tam olarak işlevsel olmadığı görülüyor.

Niantic’in AR Başlıkları Başkanı Maryam Sabour, “Donanım referans tasarımı, Niantic haritasını kullanarak kendilerini yönlendirebilen ve fiziksel dünyanın üzerinde bilgi ve sanal dünyalar oluşturabilen, dış mekan özellikli AR gözlüklerinin potansiyelini gösteriyor” diyor. “Referans tasarım gelişmeye devam edecek ve gözlük üreticilerinin tüketicilere yönelik vizyonumuza dayalı olarak şık, ticari ürünleri hızlı ve daha verimli bir şekilde oluşturmasını sağlamak için çığır açan bir teknoloji sunan yeni Snapdragon AR2 platformu bizi heyecanlandırıyor.

Şirket, bunun bir referans gözlük olduğunu açıkça belirtiyor. Niantic, onu kendi başına piyasaya sürmek istemiyor, ancak diğer şirketlerin kendi gözlüklerini yapmak için bir plan olarak kullanmalarına izin vermek istiyor. Ve Niantic olduğu için, şirketin başkalarının özellikle dış mekan için AR gözlükleri üretmesini umması mantıklı.

Bugüne kadarki ticari AR gözlüklerinin çoğu zayıf dış mekan özelliklerine sahip. Bu arada, Niantic’in mevcut işinin tamamı Pokémon GO gibi açık hava oyunlarına dayanıyor ve şirket, Lightship Görsel Konumlandırma Sistemi aracılığıyla herkesin şehir ölçeğinde AR deneyimlerini senkronize etmek için kullandığı yerelleştirme katmanı olmayı umuyor .

 

Yorum yazın

TeknoVR