2023, Genişletilmiş Gerçeklik Pazarı Trendleri

Son yıllarda, XR için daha iş odaklı kullanım durumları ortaya çıkmaya başladı. Artık VR (Sanal Gerçeklik) AR (Artırılmış Gerçeklik) ve MR'ı (Karma Gerçeklik) eğlence alanlarında daha fazla görüyoruz.

9 dakika, Okuma Süresi

Sürükleyici deneyimlere olan talep neredeyse her sektörde artıyor. 2023, Genişletilmiş gerçeklik pazarı % 48,3’lük olağanüstü bir YBBO ile büyüdü. Şu anda, yenilikçi şirketler benzersiz, sanal uygulamaları ve oyunları geliştirmeye devam ediyor.

Son yıllarda, XR için daha iş odaklı kullanım durumları ortaya çıkmaya başladı. Artık VR (Sanal Gerçeklik) AR (Artırılmış Gerçeklik) ve MR’ı (Karma Gerçeklik) eğlence alanlarında daha fazla görüyoruz. Bu benzersiz araçlar ayrıca işbirliğini etkinleştirebilir, yaratıcılığa ilham verebilir, eğitimi geliştirebilir ve işletmelerin keşfetmesi için yeni manzaraların kilidini açabilir.

Genişletilmiş Gerçeklik Pazarı

Böylesine hızlı hareket eden bir ortamda, XR’nin geleceğinin neler getirebileceğini kesin olarak bilmek zor. Ancak, endüstride ortaya çıkmaya başlayan bazı önemli trendler var. 2023’te keşfedilmeye değer en değerli trendlerden bazıları.

1. Sanal Avatarlar, Yaşamlar ve Kimlikler

Hayatımızın daha büyük bir kısmını çevrimiçi olarak çalışarak ve iletişim kurarak geçirdiğimiz için, son birkaç yıldır ” dijital kimlik ” hakkındaki konuşmalar hızla artıyor. “Dijital kimliklerimiz” fiziksel kimliklerimiz kadar önemli hale geliyor, başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğumuzu ve kendimizi sanal dünyada nasıl gösterdiğimizi etkiliyor. Sonuç olarak, XR mucitleri, insanların kendilerini dijital alanda “yeniden yaratmalarına” yardımcı olacak yeni yollar aramaya başlıyor.

Microsoft ve Meta gibi yenilikçi firmalar, kullanıcıların VR başlıklarıyla sanal ortamlarda kullanabilecekleri fotogerçekçi avatarlar oluşturmalarına yardımcı olmak için akıllı araçlardan yararlanmaya başladı bile. Bu avatarlar, insanların dijital bir ortamda bağlantı kurmasına yardımcı olmak için çok önemli olabilir ve ortak bir varlık duygusuna dayalı daha fazla insan deneyimini kolaylaştırabilir.

Evler, işyerleri ve diğer deneyimler yaklaşan “Metaverse” inşa edilmeye devam ettikçe, her zamankinden daha gerçekçi sanallaştırmalara olan talep artacaktır. Bir gün kendimizin sanal avatar versiyonuna bakmak aynaya bakmak gibi hissettirebilir.

2. Metaverse ve Meta Deneyimler

Metaverse, XR manzarasında bugüne kadar hakkında en çok konuşulan trendlerden biri olabilir. Bazı uzmanlar hala meta evrenin gerçekte nasıl görüneceğini anlamaya çalışırken, çoğu bunun birbirine bağlı bir “dijital deneyimler” ekosistemi olacağı konusunda hemfikir. Esasen, metaverse, insanların başkalarıyla iletişim kurabileceği, çalışabileceği ve etkileşim kurabileceği merkezi olmayan bir ortam olacaktır.

XR teknolojisi, metaverse’de bir gereklilik olmasa da, bu yeni sanal dünyayı nasıl deneyimlediğimizin temel bir parçası olması muhtemeldir. Doğru gözlükler ve cihazlarla, insanlar kendilerini daha önce hiç olmadığı kadar benzersiz sanal ortamlara kaptırabilir ve gerçek hayata benzeyen ve hissettiren alanlarda başkalarıyla etkileşim kurabilir.

Metaverse, XR ortamı için dijital varlıkların oluşturulmasında da hızlı bir artış gösterecek. XR teknolojisi ile tasarlanan NFT’ler ve dijital ikizler gibi konseptlere yatırım yapan sayısız markayı şimdiden gördük. Daha fazla büyük marka metaverse’e yatırım yapmaya devam ettikçe, metaverse ile ilgili XR inovasyonunda bir artış göreceğimize şüphe yok.

bullieverse

3. XR Teknolojisinde Blockchain

Merkezi olmayan dijital etkileşimler için “metaverse” gibi kavramların geleceğini keşfeden bir dünyada, blok zinciri gibi kavramlar da daha fazla dikkat çekiyor. Sadece bir avuç teknoloji devi bu manzaraya yatırım yapmaya başlamış olsa da, buradaki ilgi artıyor. Blockchain çözümleri, şirketlerin gelecekteki metaverse’de XR varlıklarını yönetmek için daha merkezi olmayan ve güvenli ortamlar oluşturmasına olanak tanıyacak. Kaynakları güvenli ve emniyetli tutmak için bu çok önemli olabilir.

Blockchain ayrıca, gelecekteki bir XR dünyasında metaverse’yi izlemeye ve denetlemeye yardımcı olan güçlü bir araç olabilir. Blockchain çözümleri ile verilerin hareketini ve farklı kullanıcıların eylemlerini tutarlı bir şekilde izlemek mümkündür. Tencent gibi şirketler, özellikle metaverse ve yükselen NFT ekonomisine odaklanarak yeni blockchain girişimlerine büyük yatırımlar yapmaya başladı bile. Aynı zamanda, “hizmet olarak blok zinciri” gibi kavramlar daha fazla zemin kazanıyor.

Genişletilmiş gerçekliğin geleceğinde blok zincirinin tam olarak nasıl bir rol oynayabileceğini kesin olarak söylemek zor olsa da, önümüzdeki yıllarda bu manzaraya daha fazla işletmenin dahil olduğunu görme şansımız yüksek.

4. Işınlanma ve Karma Gerçeklik

Karma Gerçeklik veya “MR”, halihazırda XR ortamının temel bir bileşeni olsa da, teknolojinin en az gelişmiş yönlerinden biri. Hala karma gerçeklik ile artırılmış gerçeklik arasındaki farkı söylemekte zorlanan insanlar var. Sonuçta, her iki çözüm de gerçek ve dijital dünyaları birleştirmek, kullanıcıların ilgisini çekmek ve onları memnun etmek için tasarlanmıştır. Ancak karma gerçeklik, sonsuz yeni sanal deneyimlerin kilidini açma potansiyeline sahip.

IoT, AI ve hatta 5G bağlantısı gibi teknoloji alanında ortaya çıkan diğer yenilikler sayesinde MR, önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edebilmelidir. Bazı şirketler şimdiden, insanların kendilerinin sanal versiyonlarını gerçek dünya senaryolarına gerçek zamanlı olarak ışınlayabilecekleri “Karma Gerçeklik”te bir gelecek hayal ediyor.

Sanatçıların holografik görüntüleriyle deneyler yapan eğlence ve medya şirketlerinden, bu teknolojinin temel unsurlarını pratikte zaten gördük. IoT ve yapay zeka tabanlı bağlantılar aracılığıyla, bir çalışanın holografik bir versiyonunun binlerce kilometre uzakta bulunan bir cihazla etkileşime girmesi ve çalışma biçiminde değişiklikler yapması bile mümkün olabilir.

5. Edge ve Bulut Bilişim

XR inovasyonunda yeni bir geleceğin yolunu açmak için şirketlerin doğru giyilebilir cihaz ve yazılımdan daha fazlasına ihtiyacı var. Ayrıca en etkili bağlantılardan yararlanabilmeleri gerekir. Geçmişte XR, sınırlı bant genişliği ve bağlantı kısıtlamalarının bir sonucu olarak gerçekten sürükleyici deneyimler sunmakta zorlanıyordu. XR’de gerçeğe yakın görüntülerin daha önemli hale geldiği bir geleceğe doğru ilerlerken, yükü kaldırabilecek bilgi işlem sistemlerine ihtiyacımız olacak.

Neyse ki edge ve bulut tabanlı bilgi işlem çözümleri, bu soruna potansiyel bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Bazı XR satıcıları, şirketlerin veri iletimini basitleştirmek ve düzene sokmak için kullanabilecekleri kendi bulut bilgi işlem altyapılarını sunmaya başladı. XR teknolojisi için edge bilgi işlem çözümleri, daha gelişmiş mobil bağlantıların daha geniş bir şekilde kullanıma sunulmasıyla da geliştirilecektir.

5G teknolojisi, XR ortamındaki donanıma ve donanımdan daha büyük miktarlarda verinin hızlı bir şekilde iletilmesine izin verebilir. Bu, genel olarak sürükleyici gerçekliklerde daha uyumlu ve verimli bir deneyime izin verebilir.

6. Gelişmiş Sensörler ve İzleme

Genişletilmiş gerçeklik cihazlarında yerleşik olarak bulunan donanım, son yıllarda çok yol kat etti. Meta Quest Pro gibi yeni ortaya çıkan ürünler, müşterilerin karşılaştığı sanal deneyimleri özelleştirmeye yardımcı olmak için çevredeki ortamla ilgili verileri gerçek zamanlı olarak yakalamak üzere tasarlanmış bir dizi harici kamera içerir. Önde gelen birçok XR satıcısı ayrıca göz, yüz ve el takibi için daha akıllı araçlarla deneyler yapıyor.

Kullanıcılardan anında veri toplamak için daha gelişmiş sensörlerle, XR geliştiricileri çok daha sürükleyici ve gerçekçi deneyimler oluşturabilecek. Aynı zamanda bu sensörler, insanların XR aracılığıyla iletişim kurma biçimini güçlendirmeye yardımcı olacak. Yüz izleme araçları, daha insani bir etkileşim için ortak bir ortamda kullanıcılara ifadeleri iletebilecek.

Hareket izleme araçları, dijital temsiller yerine sağlam ürünlerle etkileşimde bulunduğumuz hissini vermek için XR endüstrisindeki dokunsal geri bildirim gibi diğer yenilikçi kavramlarla da uyumlu hale getirilebilir. Bu, kullanıcıların teorik becerilerin yanı sıra gerçek kas hafızaları geliştirebilecekleri daha iyi eğitim fırsatlarının yolunu açabilir.

7. Çoklu Duyusal Deneyimler

Dokunsal geri bildirimden bahsetmişken, genel olarak XR çözümleri çoklu duyusal deneyimlere daha fazla odaklanıyor. Geçmişte, birçok XR şirketinin temel odak noktası, müşteriler için görsel deneyimi mümkün olduğunca artırmaktı. Markalar sürekli olarak AR, VR ve MR başlıklarında yerleşik olarak bulunan monitörlerle ilgili sorunların üstesinden gelmeye çalıştı. Görsel iyileştirmeler ve ekran güncellemeleri devam ederken, yenilikçiler diğer duyulara da odaklanıyor.

Dokunsal geri bildirim ile geliştiriciler, bizi sürükleyici bir ortamın derinliklerine götürmek ve gerçekten oradaymışız gibi hissetmemizi sağlamak için dokunma duyumuzdan yararlanabilir. Mekansal ses programlarıyla, iş dünyasının liderleri duyduğumuz sesi “sanal alanda” nerede olduğumuza veya ne yaptığımıza göre ayarlayabilir. Genel olarak, öncüler, birinin farklı bir gerçekliğe dalmasının gerçekte ne anlama geldiğini yeniden düşünmeye başlıyor.

Gelecekte, daha yenilikçi XR şirketlerinin, duyularımızın daha fazlasını dijital alana nasıl taşıyabileceklerini deneyerek görebiliriz, böylece gelecekteki “metaverse” bize herhangi bir fiziksel ortam kadar gerçek gelebilir.

8. Ergonomi ve Kullanıcı Deneyimi

Geçmişte işletmeler ve tüketiciler için XR çözümlerinin yaygın olarak benimsenmesini engelleyen en önemli sorunlardan biri, sorunlu bir kullanıcı deneyimidir. Piyasaya sürülen ilk VR başlıklarının çoğu ağır, hantal ve uzun süre takılması zordu. Hatta sayısız insan, XR cihazlarını olabildiğince sık kullanmaktan kaçınmalarına neden olan “VR hastalığından” muzdarip oldu.

XR’nin iş ve yaşam için sıradan bir çözüm olduğu bir dünya yaratmak için geliştiricilerin ve yaratıcıların kullanıcı deneyimine daha fazla odaklanması gerekiyor. Sonuç olarak, birçoğu XR alanı için donanım üretme biçiminde önemli adımlar atıyor. Gelişmekte olan birçok kulaklık ve giyilebilir cihaz, farklı kullanıcılara uygun çeşitli özelleştirme seçenekleriyle daha hafif ve ergonomik hale geliyor.

Aynı zamanda, görsel gecikmede ve XR deneyiminin diğer yönlerinde yapılan yükseltmeler, sanal alanı daha az kafa karıştırıcı hissettirmeye başlıyor. İdeal olarak, bir gün bir XR toplantısına katılmanın veya bir VR ortamında saatlerce çalışmanın artık rahatsızlık vermeyeceği bir gelecekle karşılaşacağız.

9. XR İçin Yeni Kullanım Durumları

Yukarıda bahsedildiği gibi, son birkaç yılda, genişletilmiş gerçeklik manzarası için kullanım örnekleri olağanüstü bir hızla gelişti. Eğitim, öğretim ve hatta yeni araçların üretimi gibi şeyler için bu ortamın faydalarını keşfetmeye çoktan başladık. Genişletilmiş gerçeklik araçları giderek daha erişilebilir ve akıllı hale geldikçe, yeni fırsatlar kendini göstermeye devam edecek.

Örneğin, günümüzün XR yenilikleri, şirketlerin uzaktan ve dağıtılmış çalışanlarını her yerden erişebilecekleri uygulamalı eğitim deneyimleriyle desteklemesine olanak tanır. XR’nin eğitimsel faydaları üzerine yapılan araştırmalar, VR eğitimli çalışanların derslerini akranlarından 4 kata kadar daha hızlı tamamladığını bile ortaya çıkardı. Metaverse ve diğer kavramlar ortaya çıktıkça, tüm derslerin ve sınıfların tamamen XR alanında öğretildiği bir gelecekle karşılaşabiliriz.

Diğer yerlerde, endüstriyel ortamda, dijital ikizleri oluşturmak ve izlemek, yeni ürünler oluşturmak ve işbirliğini teşvik etmek için XR çözümleri kullanılıyor. Bununla birlikte, yapay zeka ve IoT geliştirmeleriyle, bir gün üreticilerin ve mühendislerin bir kulaklığa yerleştirilmiş sensörleri kullanarak kilometrelerce öteden makinelerle etkileşim kurması mümkün olabilir. Bu, genellikle ağır makinelerle çalışmanın içerdiği riskleri azaltabilir ve uzun mesafeli seyahat ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

10. Gelişen XR Yazılımı

XR, çeşitli iş akışlarını ve deneyimleri iyileştirme yeteneğini göstermeye devam ederken, geliştiricilerin en iyi XR deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanan yeni yazılım çözümlerinde de bir artış görüyoruz. Son birkaç yıldır şirketler, uzmanların neredeyse hiçbir ön bilgi olmadan sıfırdan sürükleyici ortamlar oluşturabilecekleri akıllı az kodlu ve kodsuz platformlar sunmaya başladı. Aynı zamanda, endüstri uzmanları için de yeni çözümler ortaya çıkıyor.

RT3D motorları, geliştiricilerin sanal ortamlarda kullanmak üzere gerçekçi ve sürükleyici varlıklar oluşturmasına yardımcı olmak için özellikle popüler hale geliyor. RT3D motorları tarafından oluşturulan ürünlerin dijital temsilleri, sürekli güncellenen verilerden etkilenen gerçek dünyadaki benzerleri gibi görünen ve davranan daha etkili dijital ikizlerin oluşturulmasına bile güç sağlayabilir.

Şirketler ayrıca sanal ortama daha gerçekçi şekiller ve içerik varlıkları getirmek için fotogrametri gibi çözümleri kullanmaya başlıyor. Bu teknoloji, gerçek hayattaki kavramların ayrıntılarını sanal bir alana taşımayı kolaylaştırır. Metaverse çağına doğru ilerleyen bu gelişen yazılım çözümlerinin, çok daha hızlı gelişen bir XR ortamına kapı açması muhtemeldir.

Yorum yazın

TeknoVR