Karma Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Farkı Nedir?

Birçok kişi AR ve MR hakkında genel bir anlayışa sahip olsa da, farkı söylemekte zorlanırlar. Örneğin, hem AR hem de VR deneyimleri, sanal ve gerçek dünyaların harmanlanmasını içerir. Birçok insan ayrıca MR'ın AR için başka bir terim olduğunu düşünür.

4 dakika, Okuma Süresi

Karma gerçeklik ve artırılmış gerçeklik farkı nedir? Arasındaki inceliklerde gezinen birçok firma, her birinin nasıl farklı olduğunu merak edebilir. Üretkenlik, yaratıcılık ve işbirliği için genişletilmiş gerçekliği (XR) keşfeden şirketler kullanım alanlarını genişletiyor. Bu büyüyen teknolojide MR ve AR teknolojileri çok karıştırılmakta.

Karma gerçeklik ile artırılmış gerçeklik (MR/AR) arasındaki farkı öğrenmek çok önemlidir. Bu, şirketlerin belirlenen hedeflere fayda sağlamak için doğru dijital ortama yatırım yapmalarını sağlayacaktır.

Birçok kişi AR ve MR hakkında genel bir anlayışa sahip olsa da, farkı söylemekte zorlanırlar. Örneğin, hem AR hem de VR deneyimleri, sanal ve gerçek dünyaların harmanlanmasını içerir. Birçok insan ayrıca MR’ın AR için başka bir terim olduğunu düşünür.

Karma Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Farkı

Gerçek şu ki, kelime oyunu yapılmadan, MR ve AR çok farklı iki kavramdır.

20190622img31

Karma gerçeklik (MR), birçok farklı tanımı olan bir kavramdır ancak temel olarak, gerçek ve sanal dünya arasındaki bir karışımı ifade eder. Bu kavram, gerçek dünya görüntüleri ve nesneleriyle birlikte sanal nesnelerin de bir arada kullanılmasını içerir. Böylece, kullanıcılar gerçek dünya görüntülerine sanal nesneler ekleyebilir veya gerçek nesnelerin üzerine sanal görüntüler projekte edebilir. Mixed reality, birçok farklı alanda kullanılabilir ve özellikle sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojilere dayalıdır.

Artırılmış gerçeklik (AR), gerçek dünya görüntülerine sanal nesneler ekleyerek gerçek dünyayı bütünüyle değiştirmeyen bir teknolojidir. AR, kullanıcıların gerçek dünya görüntülerini görebildikleri bir ortamda sanal nesnelerin kullanılmasını sağlar. Bu sayede, gerçek dünya nesneleriyle birlikte sanal nesneler de görülebilir. Örneğin, bir insanın gerçek dünya görüntüsüne bir kafes ekleyebilir veya bir masa üzerine bir sanal ekran projekte edebilir. AR teknolojisi, birçok farklı alanda kullanılabilir ve özellikle eğitim, sağlık, endüstri ve oyun gibi alanlarda büyük bir rol oynar.

İki teknolojiye daha detaylı bakacak olursak.

AR ve Dijital Kaplama

AR, XR’nin daha iyi bilinen biçimlerinden biridir. AR ile kullanıcılar dijital içeriği gerçek dünyanın üzerine bindirebilir.

Tüketici pazarlarında AR Snapchat filtreleri, akıllı telefon kameraları ve yüz izleme yazılımıyla bir kişinin yüzüne köpek kulakları ekleyebilir.

Artırılmış gerçeklik, erişilebilirliği nedeniyle günümüzde son derece değerli hale geldi. Apple’ın ARkit’i ve Google’ın ARCore’u gibi araçlar, kullanıcıların akıllı telefonlar ve akıllı gözlük gibi sürükleyici cihazlar için kendi sürükleyici deneyimlerini geliştirmelerine olanak tanır.

Bunlar, akıllı gözlüklerdeki dalga bulucularla gerçek zamanlı olarak dijital içeriği kaplar ve insanların her zaman kendi görüş alanlarında (FoV) yer paylaşımlı içeriği görmelerine olanak tanır.

Qualcomm gibi şirketler , akıllı cam geliştiricileri için temel işleme kiti sağlayan çığır açan Snapdragon AR2 platformuyla bunu daha da kolaylaştırıyor.

AR hızla çeşitli ayarlara giriyor. Perakendeciler, müşterilerin bir ürünü satın almadan önce görselleştirmelerine yardımcı olmak için kullanıyor. Mühendisler ayrıca, fiziksel kılavuzlarla uğraşmadan bir ürünle ilgili değerli bilgilere erişmek için AR’yi kullanıyor.

Taqtile ve Kognitiv Spark gibi şirketler , sorunları çözebilen veya çalışanları kritik düzeltmelerden geçirebilen uzaktan rehberlik sistemleriyle çok büyük miktarda zaman, para ve insan gücü tasarrufu sağlıyor.

Bu, personel merkezden binlerce mil uzakta olsa bile, hızlı onarım geri dönüş süreleriyle azaltılmış ekipman duruş süreleri sağlar.

Akıllı gözlükler daha fazla tüketiciye hitap ettikçe ve uygun fiyatlı hale geldikçe, AR’ye olan talep de artıyor.

MR: Dijital Dünyalar Çarpıştığında

Peki, MR’ı AR’den farklı kılan nedir? İlk olarak, daldırma söz konusu olduğunda AR’den daha ileri gider.

Karma gerçeklik, sürükleyici içerik yalnızca gerçek dünyanın üzerine bindirilmez. Kullanıcıların onunla sorunsuz bir şekilde etkileşime girebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Bu MR biçimi, çok sayıda öne bakan kamera kullanarak gerçek dünyayla etkileşimi artırarak, oyunun içine dalmayı derinleştirir.

Başka bir MR biçiminde, dijital ortamlar, VR’ye benzer şekilde kullanıcıları bir sanal gerçeklik gözlüğüyle tamamen içine çekerek gerçek dünyanın yerini alır.

Bunlar, profesyonel kullanım için en son teknolojileri içeren Meta Quest Pro ve Pico Interactive 4 Enterprise’daki tam renkli geçiş özelliklerine benzer.

MR, dijital kaplamalar ve içerikle sorunsuz bir şekilde harmanlayarak hem VR hem de AR’den yararlanabilir. Bu, teknoloji meraklıları için ölçülemeyecek kadar etkileşimli bir sanal deneyim yaratır.

Apple ayrıca MR gözlüğü 2023’ün başlarında geçici bir tarihle piyasaya sürmeye hazırlanıyor, ancak tasarım kusurları nedeniyle 2026’ya kadar gecikebilir.

Buna rağmen cihaz, muazzam M1 işleme yetenekleri ve yeni nesil doğrudan geçiş teknolojisi ile dünya çapındaki Apple hayranlarını etkileyebilir .

İnsanlar artık hem fiziksel hem de dijital ortamı birleştirerek tamamen yeni bir gerçeklik yaratma yeteneğine sahip.

AR ve MR’ı Keşfetmek

Pek çok şirket için AR, sektörde büyümesi en kolay sürükleyici teknoloji biçimlerinden biri olacak.

Erişilebilir çünkü insanlar akıllı telefonlarda, akıllı gözlüklerde ve VR gözlüklerde çalışan uygulamalar ve araçlar oluşturabiliyor. Ancak donanım çözümleri gelişmeye devam ettikçe MR da gelişmeye devam edecektir.

Önde gelen birçok şirket şimdiden MR’ı araştırıyor. Gelecekte MR, işbirliği, üretkenlik ve etkileşim için yepyeni araçlar yaratabilir.

VR ve AR, insanlığın yaşam ve iş kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Teknoloji şirketleri, herkesin yararına olacak şekilde ikisini birleştiren gelecekteki MR çözümlerini piyasaya sürecek.

Yorum yazın

TeknoVR