Artırılmış Gerçeklik

Google Android için ARCore ile Mobil AR Alanına Girdi

Google, mobil sektörüne ile giriş yapıyor. Apple, yazılımını bir kaç ay önce duyurduğundan beri, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler projeleri üretmekten heyecan duyuyorlar. Google’ın sektörüne ne zaman giriş yapacağı ise merakla bekleniyordu.

ARCore Nedir

ARCore, aynı ARKit gibi Android sistemlerde AR geliştirme yapılmasını sağlıyor. Geliştiricilere ek donanım ihtiyacı duyulmadan AR deneyimleri yapma olanağı sağlıyor. Uygulama, Google Pixel, Pixel XL ve Samsung S8 için şu an kullanılabilir durumda. Tabi ki bunun için Android 7.0 Nougat sistem ve üzeri gerekiyor.

ARCore
ARCore

Uygulamanın üç ana bileşeni var.Hareket izleme, çevre anlayışı ve ışık tahmini. Hareket izlemeyle ARCore, cihazın kamerasından gelen görsel verileri ve cihazın IMU’daki atalet ölçümlerini birleştirerek fotoğraf makinesinin zamanla dünyaya göre konum ve yönünü tahmin ediyor. Uygulama, özellik noktalarını ve düzlemlerini tespit ederek gerçek dünyayı anlamayı öğrenir. Bunlardan birincisi, çekilen kamera görüntüsünde görsel açıdan farklı özelliklerken ikincisi, tablolar ve masalar gibi ortak yatay yüzeylerde uzanan görünen özellik noktalarını ele alır.

Işık kestirimini kullanarak ARCore, geliştiricilerin sanal nesnelerini bir kullanıcının çevresindeki ortamla aynı koşullar altında aydınlatmalarını sağlar ve böylece gerçekçilik duygusu artar.

Google sözcüsü Mashable, “ARCore benzer yetenekleri sağlayan temel bir katmandır ve Android sistemde çalışmaktadır. Her ikisi de geliştiricilere, AR uygulamalarına hareket izleme, çevresel anlayış ve ışık tahmini yapabilme becerisi kazandırıyor. ARCore’un Block’larla nasıl çalıştığını, ’da 3D nesneler yarattığını görüyoruz. AR ile müzeler ya da mağazalar gibi kapalı alanları haritalamak ve açıklama yapmak için VPS (Görsel Konumlama Hizmeti) ile artık daha kolay.” dedi.

Google, ARCore yazılım geliştirme kitinin (SDK) ön izlemesini bu yılın ilerleyen zamanlarında daha detaylı olarak açıklayacak.

  VNTANA, Spor, Alışveriş ve Hastaneler İçin Hologram Üretecek

VROTTO, güncel ve gelecek AR haberleri hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edecektir. Daha fazlası için lütfen Facebook sayfamızı ziyaret ediniz.

Benzer İçerikler

Galaxy S8+ ve Note8 İçin ARCore Desteği Onaylandı

AR Dragon ile AR Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

Modder, Orijinal Half-Life’ı VR’a Getiriyor

1
Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipci
 
En çok tepki verilen konular
En sıcak yorumlar
0 Yorum yazanlar
Son yorum yazanlar
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir