Apple, Karma Gerçeklik Yazılımı “xrOS”, xrOS’u nedir?

Resmi olarak RealityOS adıyla bilinen Apple XR işletim sistemi hakkında bir iOS hayranının bilmesi gereken her şeyi paketinden çıkarın

4 dakika, Okuma Süresi

Apple’ın, xrOS’u nedir? Apple Inc., Apple Watch’tan bu yana ilk büyük yeni ürün kategorisi olan karma gerçeklik gözlüğü üzerindeki çalışmalarını hızlandırıyor ve yaklaşan bir çıkışın en son işaretinde beraberindeki yazılımı yeniden adlandırdı.

Konu hakkında bilgisi olan kişilere göre şirket, sanal gözlüğü özel bir işletim sistemi ve üçüncü taraf yazılımlar için uygulama mağazasıyla birlikte önümüzdeki yıl tanıtmayı planlıyor. Proje hala yapım aşamasında olduğu için isminin açıklanmasını istemeyen kişiler, şirket içinde yakın zamanda işletim sisteminin adını “realityOS” yerine “xrOS” olarak değiştirdiğini söyledi.

Geçen hafta, önde gelen uluslararası elektronik firması Apple, yakında çıkacak olan XR ürünü için sürükleyici bir işletim sistemini (OS) bir kez daha sızdırarak yaklaşan genişletilmiş gerçeklik (XR) vizyonunu ikiye katladı.

Apple, yakında çıkacak olan cihaz için XROS’unu piyasaya sürüyor. İşletim sistemi, Apple TV ve Watch gibi ürünlerin işlemleri gerçekleştirmek için benzersiz bir işletim sistemine sahip olması gibi, Apple XR cihazına özgü.

Apple, ticari markayı paravan şirket olan Deep Dive LLC altında açtı. XROS’u birden çok bölgede ticari marka olarak kullanıyor. Apple, XROS’un firmaya ait olup olmadığını doğrulamasa da, raporlar Apple’ın teknolojiyi bu başlıklar altında düzenli olarak güvence altına aldığına dikkat çekiyor.

Raporlar, Apple’ın sanal gözlüğünün, firmanın akıllı telefon mağazasına benzer bir App Store içereceğine inanıyor. Meta Quest ürün portföyü ve diğer XR gözlükleri, geliştiricilere ve alıcılara fayda sağlamak için derin uygulama mağazaları da içeriyor.

apple'ın xr gözlüğü

Apple’ın İlk XROS’u RealityOS’un Tarihçesi

Apple, XROS’unu ilk olarak 2017’de sızdırdı. O sırada Apple, sürükleyici platformuna RealityOS (ROS) adını verdi. Bu yılın Şubat ayında, Apple dedektifleri, ROS platformunun Apple’ın App Store yükleme günlüklerinde ve açık kaynak kodunda yeniden ortaya çıktığını fark etti.

Bulunan kod, varsayımsal cihazın temel özelliklerini doğrulayan bir avuç ROS bileşenine işaret ediyor.

Açıklayıcı “TARGET_FEATURE_REALITYOS” satırı , resmi bir uygulama mağazasına işaret ediyor. Ayrıca, “realityOS_Sim’i kullanmak için iOS_Sim yürütülebilir dosyaları”, cihazın eğitim veya eğlence için simülasyon uygulamalarını destekleyeceğini öne sürüyor.

Dahası, ” buildforplatform(Platform::realityOS, true) “, orijinal XR uygulamalarının bağlantı noktalarını önerir. Son olarak, ” iOS yürütülebilir dosyalarının realityOS’u kullanmasına izin ver ” ifadesi, ROS’un XR gözlüğü ve bir iOS aygıtı genelinde birlikte çalışabilir sürükleyici uygulamalar çalıştırdığını ima edebilir. Alternatif olarak, Apple’ın XR gözlüğünün navigasyon, uygulama yükleme ve bilgi işlem desteğine yardımcı olmak için akıllı telefon bağlantısı gerektirdiğini önerebilir.

Apple, o sırada ROS’un durumunu onaylamadı veya reddetmedi. Bununla birlikte, Apple’ın uzun zamandır beklenen sürükleyici ürününü desteklemek için XROS platformuna odaklandığı görülüyor.

Apple, ROS statüsünü doğrulamasa da, şirketin Mayıs ayında ROS’u ticari markalaştırdığını iddia eden daha fazla söylenti devam ediyor.

Son zamanlarda XROS dolgusu gibi, gizemli bir paravan şirket olan Realityo Systems LLC, yakalanması zor ROS platformunun ticari markasını aldı.

The Verge, 9to5 Mac, Buzzfeed ve diğerlerinin Tüketici Ürünleri Müdürü Parker Ortolani, Realityo Systems LLC’nin ticari markasını Apple’ın Haziran başındaki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı açılış konuşmasından birkaç gün sonra doldurduğunu belirtti.

O sırada Ortolani, “görünüşe göre var olmayan” bir şirketin ROS’un ticari markasını aldığını söyledi.

Apple’ın XR gözlüğü nerede

Kalıcı Apple XROS söylentilerinin ortasında, firma uzun bir geliştirme döneminin ardından piyasayı değiştiren bir cihazı piyasaya sürme çabalarını artırıyor.

Devam eden söylentiler, Apple’ın sürükleyici ürününün hala yıllarca uzakta olduğunu gösteriyor. Analistler şu anda cihazın 2025-26 arasında düşeceğini tahmin ediyor.

Daha önce raporlar, Apple’ın daha önce bir XR cihazı çıkaracağını gösteriyordu. Bununla birlikte, cihaz tasarımı sorunları nedeniyle Apple, XROS ürününü geciktiriyor.

Cihazın ne olabileceği ya da olmayabileceği konusunda sürekli söylentiler var. Firmadaki birçok ebeveyn, biyometriden halka tabanlı denetleyicilere ve gelişmiş sürükleyici ekranlara kadar bir dizi özelliği belirtiyor.

Ancak Apple, XR cihazının veya özelliklerinin sağlam bir kanıtını yayınlamıyor ve bu da cihaz hakkında spekülasyonlara yol açıyor. Yine de, Apple ve hayranlarının ilgisi azalmıyor.

Örneğin, Apple, sürükleyici aygıtıyla ilgili araştırma ve geliştirmeye devam ediyor. Firma, ürün gecikmelerine rağmen MR tasarım ekibini Kasım ayında genişletti.

Apple’ın sahip olunması gereken XR donanımını geliştirme konusundaki ısrarı, sürükleyici pazarda bir istikrarsızlık döneminin ardından geliyor.

Meta ve Snap gibi sürükleyici teknoloji firmaları, XR donanım ürünlerini geciktiriyor veya iptal ediyor. Ancak Apple, alanı yeniden tanımlayacak bir cihaz geliştirdiği için sektöre güveniyor gibi görünüyor.

Yorum yazın

TeknoVR