Blockchain ve Metaverse: Web3’ün Geleceği?

5 dakika, Okuma Süresi

Blockchain ve Metaverse , Web3 alanında giderek daha fazla iç içe geçmiş durumda. Web3’ün Geleceği, blockchain teknolojileri, misli olmayan tokenler (NFT’ler) ve kripto para birimleri son birkaç yıldır gündemde olan konular haline geldi. NFT’ler, kimliklerini doğrulamak ve doğrulamak için bir blok zincirine atanan dijital varlıklardır.

Security.org anketine göre, NFT aşinalığı 2021’den beri hızla arttı.

ABD’li yetişkinlerin yalnızca yüzde 4’ünün NFT’ye sahip olmasına rağmen, katılım 2021’den 2022’ye kadar ikiye katlandı. Ek olarak, NFT sahibi olmayanların yüzde 7’si önümüzdeki 12 ay içinde veya yaklaşık 16,3 milyon kişi satın alacaklarını belirtti. Ankete katılanların yüzde 15’i, NFT’lerin değerli yatırımlar olduğunu düşündüklerini söyledi.

Başka bir Deloitte anketi, yanıt verenlerin yüzde 76’sının kripto para birimleri gibi dijital varlıkların, para birimleri için önemli bir alternatif haline gelebileceğini ve önümüzdeki on yıl içinde yerini alabileceğini belirtti.

Blockchain ve Metaverse

Metaverse’e olan son ilgi, Facebook’un geçen yıl Ekim ayında Connect 2021 etkinliğinde Meta Platforms olarak yeniden markalaşmasının ardından arttı. Decentraland, Sandbox, Somnium Space ve diğer pek çok ek platform da kamu ilgisinde keskin artışlar gördü.

Kuruluşlar ayrıca blok zinciri için standartlar ve daha fazla kullanım durumu oluşturmaya başladılar. Blockchain Derneği, XR Derneği ve birkaç hükümet, blok zincirini insanların çıkarları doğrultusunda kullanmak için standartlar, etik kurallar ve çerçeveler belirleme çabalarına katıldı.

Bunun, son birkaç aydır kripto para birimlerinin belirsizliğine rağmen, küresel sürükleyici endüstriyi yeniden şekillendirmesi bekleniyor. FTX, Celsius ve Voyager gibi platform borsaları dolandırıcılık ve istikrarsız piyasalar nedeniyle iflas başvurusunda bulunsa da, dijital Web3 varlıklarının yükselişi devam edecek gibi görünüyor.

Blockchain nedir?

Blok zinciri, Ekim 2008’deki ilk çıkışından bu yana hızla artan sayıda kullanım durumu gördü. Kriptografik teknoloji, şifrelenmiş verilerle bağlantılı artan bir kayıt listesi (bloklar) içeren dağıtılmış bir defterdir. Hem dijital hem de gerçek dünya varlıkları, kesintisiz kayıt tutma için blok zincirine bağlanabilir.

Kayıtlar, varış saatini, adı, tarihi, değişikliği, işlemleri veya bir öğeyi tanımlamak için gereken herhangi bir veri setini içerebilir. Teknolojinin birincil yararı, değişmez kalması ve dolandırıcılığa karşı bağışık olmasıdır. Bunun nedeni, uçtan uca şifreleme, şeffaflık ve eşler arası (P2P) ağ özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Blockchain teknolojileri, sağlık, lojistik, finans, müzik lisansı ve diğer veri kümelerinin paylaşılması gibi sonsuz sayıda kullanım durumuna uygulanabilir. Bununla birlikte, bugüne kadar çoğunlukla kripto para birimleri veya blok zincirine bağlı ve çevrimiçi ticareti yapılan merkezi olmayan dijital para birimleri için kullanılır.

Dünyanın en büyük kripto para birimlerinden bazıları Bitcoin (BNB), Ether (ETH) ve Decentraland’ın yerel token’ı MANA’dır.

İnternet ve uzamsal hesaplamayı birleştiren bilgi işlemin bir sonraki aşaması olan Metaverse, kullanıcıların sanal ortamlarda dijital varlıklarla etkileşim kurmasına olanak tanıyacak . Metaverse, kalıcı, gerçek zamanlı ve fikir birliğine göre, birlikte çalışabilir ve merkezi olmayan bir şekilde kalacaktır.

Kripto para birimleri, Metaverse’teki etkileşimlerden, yani dijital varlıklar, NFT’ler, gerçek dünya ürünleri ve platformlar arasında diğer birlikte çalışabilir dijital öğeler alıp satarak potansiyel olarak para kazanabilir.

Gelecekteki metaverse’nin merkezi olmayan doğası, bireylerin veya grupların platforma sahip olmasını ve platformu kontrol etmesini engelleyecektir. Protokoller, teknolojiler ve küresel standartlar yerelleşmeyi sağlayacaktır.

Metaverse, vr gözlükler, tabletler ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere artırılmış ve karma gerçeklik (AR/MR) teknolojileriyle fiziksel dünyaya uzanacak. Blok zinciri, birbiriyle değiştirilebilir fiziksel ve dijital (fijital) içeriğe atanan sonsuz sayıda kombinasyon sağlayacaktır.

Blockchain ve Metaverse için Örnek Kullanım Durumları

Metaverse’de Blockchain için en umut verici mevcut ve gelecekteki kullanım durumlarından bazıları:

Değişmez Oyun İçi Varlıklar

Kullanıcılar satın almak, satmak ve ticaret yapmak için kripto, NFT’ler ve diğer dijital varlıklar kazanmak için oynayarak kazan (P2E) oyun platformlarına katılabilir. İnsanlar daha sonra madeni paralarını fiat para birimleri için ve tersine ticaret yapabilirler.

Oyuncular ayrıca dijital varlıklarını başka platformlara aktarabilirler. Bu, emanete alınan (merkezileştirilmiş) varlıkların kendi kendine emanet edilen (kullanıcılara ait) varlıklara kaydedilmesine olanak tanır.

Decentraland, Timberland’ın Fortnite metaverse’si, Izumi World, Niantic’in Pokemon Go ve Safari Par-Tee’si gibi platformlar ve daha pek çoğu şimdiden dünya çapındaki oyun topluluklarını kolaylaştırıyor.

Kimlik Doğrulaması

Çok sayıda metaverse platformu, kritik altyapıya erişirken kullanıcı verilerini doğrulamak için blockchain teknolojilerinden de yararlandı. Dubai Sağlık ve Önleme Bakanlığı (MOHAP) gibi hükümet kuruluşları ve Güney Kore ve Çin’deki şehirler, vatandaş kayıtlarını izlemek, tıbbi dosyalara erişmek ve güvenli hizmetler sağlamak için zaten NFT’lerden ve blok zincirinden yararlandı.

Ek olarak, Interpol gibi kuruluşlar, çalışanlar için eğitim ve öğrenim metaverse’leri geliştirmek için benzer teknolojiler kullandı.

Gelecekte insanlar, birlikte çalışabilir avatarlara bağlı blockchain verileriyle benzersiz dijital ayak izlerine erişebilir. Bu, gerçek dünya işlemlerini yürütmek için bir Metaverse oluşturmak için çok önemli hale gelecektir.

Metaverse Emlak

Sanal emlak kavramı da sürükleyici endüstride önemli ölçüde arttı. Metaverse’de temel mülkler inşa etmek ve bunlara sahip olmakla ilgilenen kişiler, blok zincirinden yararlanır. Decentraland, The Sandbox ve diğerleri gibi platformlar, bunu Metaverse’deki sanal emlak ile kolaylaştırıyor.

Ek olarak, birçok emlak spekülatörü, merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) mülk satın almasına izin verir.

BRIKN ve DAMAC Properties gibi kuruluşlar, kripto yatırım amaçlı gayrimenkul çağında rekabet edebilmek için blockchain destekli DAO’larını piyasaya sürdü.

Ek olarak, Dancing Seahorse DAO, NFT sahiplerine farklı konumlardaki gece kulübü franchise’ına özel erişim sağlıyor. Bu, NFT’ler için yeni kullanım durumları sağlıyor.

İçerik Üretici Teşvikleri

Dünyanın dört bir yanındaki kreatifler şu anda sanat eseri alıp satmak için blockchain teknolojilerinden yararlanıyor. Bu, kreatifleri NFT platformlarında ürün erişimlerini genişletmeye teşvik edecektir.

Birçoğu Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve diğer NFT kolektiflerine aşinadır, ancak dünya çapındaki kreatifler artık ürünleri için küresel bir pazar bulacaktır. Bu, koleksiyonerler, eğitim firmaları ve hatta gelecekteki oyun platformları için yaratıcı içerikte bir patlamayı kolaylaştırabilir.

Kripto ve blok zinciri teknolojileri, dolandırıcılık ve intihale karşı mücadele etmek için varlıkların oluşturulmasına ilişkin anlaşmazlıkları da çözebilir. Bu, Web3 yaygınlaştıkça gelişmiş bir metaverse hukuk endüstrisi gerektirecektir.

Yorum yazın

TeknoVR