XR Donanım Haberi, Vive Flow Sızıntısının Ardından, Facebook “Yeni Nesil” XR Gözlük Prototiplerini Duyurdu

Tüm bu yeni XR donanım haberleri yayılırken, Ekim 2021 kesinlikle heyecan verici bir ay olacak. Facebook, büyük duyurularını bu ayın sonlarında Facebook Connect'e kaydedecek ve bu gelişmeler yaşanırken üst düzey VR gözlük üreticisi Varjo'da kendi büyük duyurusunu yapacak.

5 Okuma Süresi

Bu ay XR donanım haberi anlamında dolu dolu geçiyor. Facebook, HTC’nin yaklaşmakta olan Vive Flow VR gözlüğü ile ilgili sızıntısının hemen ardından, iki yeni XR gözlük prototip duyurusunu ortaya attı.

Facebook’un bu ayın ilerleyen günlerinde gerçekleşecek olan Facebook Connect etkinliğinde, dikkat çekici XR duyuruları yapması beklense de, şimdilik sadece üstünde çalıştıkları hakkında merak uyandıracak bilgiler veriyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bugün , “erken retina çözünürlüğü prototipi” olarak adlandırdığı şeye bakarken kendi görüntüsünü yayınladı.

Facebook’tan iki yeni XR gözlük prototip duyurusu

vive flow sizintisinin ardindan facebook yeni nesil xr gozluk prototiplerini duyurdu

‘Retina çözünürlüğü’, insan gözünün çözme gücünü karşılayacak veya aşacak yeterli piksel yoğunluğuna sahip bir ekranı ifade ediyor. Görünüşe göre gözlüğün dışında kamera bulunmayan bu özel prototip, muhtemelen bir VR gözlüğü olacak. Ancak Zuckerberg, şirketinin VR bölümü Facebook Reality Labs’ın bir dizi “yeni nesil” XR projesini kontrol ettiğini söyledi.

“Yeni nesil sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojimizi tanıtmak için Redmond’daki Facebook Reality Labs araştırma ekibiyle bir gün geçirdim. Bu, erken bir retina çözünürlüğü prototipidir. Gelecek harika olacak” diye yazdı.

Zuckerberg’in gönderisi, Facebook’un XR Başkan Yardımcısı Andrew “Boz” Bosworth’tan bir başkasıyla koordine edildi ve Redmond’daki FRL Araştırma ekibinden başka bir prototip olduğunu söylediği bir görüntüyü tweetledi. Cihaz, bir gözlük form faktörüne sahip kompakt bir XR gözlük gibi görünüyor.

vive flow sizintisinin ardindan facebook yeni nesil xr gozluk prototiplerini duyurdu 1

XR donanım haberi

“Michael Abrash’ın ekibinin FRL-R Redmond’da üzerinde çalıştığı araştırmadan gurur duyuyoruz – meta evreni destekleyecek bazı teknolojilere erken bir bakış atmaktan heyecan duyuyoruz (kavramları kanıtlamak için birkaç prototip XR gözlüğü üzerinde çalışıyoruz, bu onlardan biri . Bir nevi. Uzun bir hikaye.),” diye yazdı.

Facebook tarafından bu duyuruların bugün olması tesadüf gibi görünmüyor. Daha dün, HTC’nin yaklaşmakta olan kompakt VR gözlüğü Vive Flow, ile ilgili bilgiler sızdırıldı ve Vive Flow için ön siparişlerin 15 Ekim’de başlayacağı iddia edilirken, Zuckerberg & Bosworth’un gönderilerini HTC’ye taş atar niteliğinde, “bizim elimizdekileri görene kadar bekleyin” hissi veriyor.

HTC muhtemelen mesajı aldı; Şirketin Vive China Başkanı, Bosworth’a cevap niteliğinde hızlı bir şekilde tweet attı , “Hey Boz, Güzel görünümlü araştırma projesi. Fabrikamızdan yeni çıkmış, üretim kalitesinde bir cihazla takas yapmak ister misiniz? 😎”, şeklinde sataştı. Kompakt VR gözlüğün üretime hazır hale getirerek HTC’nin oyunun önünde olduğunu ima etti.

Tüm bu yeni XR donanım haberleri yayılırken, Ekim 2021 kesinlikle heyecan verici bir ay olacak. Facebook, büyük duyurularını bu ayın sonlarında Facebook Connect’e kaydedecek ve bu gelişmeler yaşanırken üst düzey VR gözlük üreticisi Varjo’da kendi büyük duyurusunu yapacak.

Yorum yazın

TeknoVR