Porsche, Metaverse Potansiyelini Göstermek İçin Meta ile İşbirliği Yapıyor

Porsche XR motorlarını piyasaya sürerken sektör, artan otomotiv kullanım durumlarını dikkate alıyor

3 dakika, Okuma Süresi

Bu ay Porsche, yeni ortaya çıkan Metaverse hizmetlerinin nasıl iş değeri sağladığını sergilemek amacıyla gelecek araçlar için sürükleyici sunumlar oluşturmak amacıyla Quest 3 MR gözlüğünden yararlanmak üzere XR devi Meta ile ortaklık kurdu.

Firma, etkinlik sunumlarından mühendislik tanıtımlarına kadar otomotiv endüstrisi için yeni bir işbirliği ve destek yöntemi oluşturmak için Meta Quest 3 gözlüklerini kullanıyor.

Firma, geleneksel otomotiv işbirliği ve sosyal yardım süreçlerinin “sayısız” PowerPoint slaytı gerektirdiğini ve bunun “meydan okumaya hazır bir statüko” olduğunu belirtti.

Microsoft, Apple ve diğerleri geleneksel dijital sunum yöntemlerini üretkenlik uygulamalarının uzamsal hesaplama çeşitleriyle geliştirmeye çalışırken, daha yenilikçi bir yaklaşım memnuniyetle karşılanmaktadır. Meta, Metaverse vizyonunu geliştirmek için tamamen kurumsal kullanıma hazır, sürükleyici, paylaşımlı VR ortamlarından yararlanmayı amaçlıyor.

Porsche, Meta ortaklığıyla, yeni ve gelecek ürün vitrinleri sırasında birden fazla katılımcının ortak bir VR ortamında hareket etmesine ve etkileşimde bulunmasına olanak tanıyor.

Dahası firma, MR’a doğru ilerlemesinin Metaverse kullanım örneklerini göstermeye yönelik bir adım olduğunu iddia ediyor ve Porsche adına konuşan bir mühendis şunları ekliyor:

Zaten bu şekilde sunum yapmak ikinci doğanız haline gelmiş gibi geliyor. İçeriğin hikayesi geleneksel bir sunum gibi çalışır. Notlarınızı yalnızca sunum yapan kişinin görebileceği sanal bir panoda tutuyorsunuz ve ekranın sınırlamalarından bağımsız, gerçek boyutlu, sürükleyici 3D animasyonlara tıklıyorsunuz; sunumun içinde, sunumla çevrelenmiş halde duruyorsunuz.

Metaevren alanı çalkantılıdır. Alan geçen yıl ciddi engellerle karşılaştı ve Metaevren henüz toparlanamadı. Ancak Porsche’ninki gibi kurumsal ortaklıklar, ilk adımlarını atmaya devam eden Metaverse için bazı potansiyel kullanım örnekleri sunabilir.

porsche, metaverse

NVIDIA Omniverse Otomotiv Endüstrisini Güçlendirecek

Otomotiv endüstrisi, XR çözüm sağlayıcıları için büyüyen bir sektördür. Ürün geliştirmeden pazarlamaya kadar kapsamlı hizmetler bu alanda kendine çeşitli yer buluyor.

NVIDIA şu anda AR/VR/MR çözüm sağlayıcılarının sürükleyici iş yeri uygulamaları oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış kapsamlı bir XR çerçevesi olan Omniverse üzerinde çalışıyor. CES 2024’te NVIDIA, otomotiv müşterileri için XR kullanılabilirliğinin yeni seviyelerini sunacak birkaç yeni proje ortağını duyurdu.

NVIDIA, otomotive yönelik bu vizyonu gerçekleştirmek için ITONE, Brickland, Configit, Katana Studio, WPP ZeroLight ve Lotus gibi çeşitli şirketlerle işbirliği yapıyor. Bu hamleyle NVIDIA, otomotiv şirketlerinin, özellikle müşteri deneyimi ve otomatik yapılandırma operasyonlarında otomotiv endüstrisinin kullanım durumlarına uygun XR geliştirme araçlarını kullanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

NVIDIA’nın optimize edilmiş donanımı, yazılımı ve iş ortağı ekosistemi, otomotiv odaklı orijinal ekipman üreticilerine (OEM’ler) ve ajanslara da değer katabilir. Firma, OEM çalışanlarının Omniverse’ü dijital ekipman veya ürün ikizleri üzerinde çalışmak için kullanabileceğini belirtiyor. En son güncellemeyle şirket, OEM erişimini kolaylaştıran ve daha az manuel kurulum prosedürü gerektiren kolaylaştırılmış bir yol sağladı.

Mercedes-Benz ve NVIDIA, 2023 yılında üretim fabrikalarında dijital ikizleri de tanıttı. Ortaklık, üretim verimliliğini artırmak için NVIDIA’nın Omniverse endüstriyel metaverse platformundan yararlanarak Mercedes-Benz’in üretimde para, zaman ve enerji tasarrufu yapmasına olanak tanıdı.

Mercedes-Benz Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Jörg Burzer şunları söyledi.

Mercedes-Benz, yapay zeka, MB.OS ve Nvidia Omniverse tabanlı dijital ikizin MO360 ekosistemine entegrasyonu sayesinde otomotiv üretiminde yeni bir çağ başlatıyor. Yeni ‘Önce Dijital’ yaklaşımımızla, MMA modellerimizin küresel üretim ağımızda piyasaya sürülmesinden önce bile verimlilik potansiyelini ortaya çıkarıyoruz ve yükselişi önemli ölçüde hızlandırabiliyoruz.

Otomotiv dünyasının gözleri her zaman XR’deydi. Araçların bu kadar yüksek değerli bir kaynak olması nedeniyle sermaye israf edilemez ve XR, endüstrinin iş akışlarını optimize etmesi için uygun fiyatlı bir yol sağlayabilir.

Yorum yazın

TeknoVR