Metaverse Nedir? Meta Evren ile Neler Değişecek?

5 Okuma Süresi

Metaverse Nedir? Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır.

Metaverse Nedir?

“Metaverse” tipik olarak algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3D sanal alanlardan oluşan, gelecekteki internet yinelemesi kavramını tanımlamak için kullanılır.

Yönetmen Steven Spielberg bilim kurgu aksiyon macera filmi ”Ready Player One” izlediyseniz işte size Metaverse örneği derim. Matrix, Avatar da bana göre en güzel örneklerinden. Keza Minecraft, Roblox, Fornite ve birçok oyunda kurgusal evrende geçiyor.

Metaverse Kavramı Ne Zamandır Hayatımızda?

Metaverse terimi ilk kez insanların avatarlar olarak birbirleriyle ve yazılım ajanlarıyla , gerçek dünyanın metaforunu kullanan üç boyutlu bir sanal uzayda etkileşime girdiği, Neal Stephenson’un 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıkıyor.

Neal Stephenson bilimkurgu romanından bir terimden daha fazlası olan Metaverse bugün inşa ediliyor. Geçtiğimiz gün izlediğim belgesel de kripto mimarlık ofislerinin şirketler ve kişiler için tasarladığı ofis ve evleri görünce dijital evrenin çoktan hücrelerimize kadar yerleştiğini görüyorum. Düşünsenize “neredeyse” hayal bile edilemez bir tasarım ile bir harita oluşuyor.

Fiziksel gerçekliğiniz dijital evrende yaşamaya başlıyor. İster avatar oluşturun ister gerçek evinizin, ülkenizin, ofisinizin ve hatta hayatınızın dijital ikizi Metaverse’de kendi statüsünü oluşturacak. Markaların (Gucci, Louis Vuitton, Burberry vb) Metaverse bu kadar ilgi duyması sizce neden?

Bakın; Roblox kullanıcılarının ürünleri keşfedip satın alabileceği sürükleyici bir multimedya deneyimi olan Gucci Garden’ı oluşturan moda öncüsü Gucci’yi ele alalım. Sanal platformlarda var olan değeri yansıtan, deneyim yoluyla elde edilebilen sınırlı sayıda dijital Gucci el çantası , fiziksel eşdeğerinin değerinden daha fazla 4.000 dolardan fazla satıldı .

Metaverse’de yarattığınız dünyanızda ( ya da dahil olduğunuz toplulukta diyelim) Sokakta yürüdüğünüzü hayal edin. Aniden, ihtiyacınız olan bir ürünü düşünüyorsunuz. Hemen yanında, aklınıza gelen ürün ve seçeneklerle dolu bir otomat beliriyor. Duruyorsunuz, otomattan bir ürün seçiyorsunuz, ürün evinize gönderiliyor ve yolunuza devam ediyorsunuz. Arkadaşlarınızla buluşuyor, sanat galerisi geziyor, konsere katılıyor, eğleniyor, çalışıyor ya da oyun oynuyorsunuz. Unutmayın bu dünya var olan dünyanızın en gelişmiş teknolojilerle donatılmış sanal hali.

Neler değişecek?

Sanal ekonominin gerçek dünyadaki karşılığı kadar değere sahip olduğu bir gelecek geliyor. Önümüzdeki on yılda teknoloji o kadar çok gelişecek ki, fiziksel ve dijital dünya ayırt edilemez bir şekilde bütünleşecek. Markalar bu yeni geleceğe uyum sağlamak için hareket ederken, sahiplenmeyi, yaratıcılığı ve kapsayıcılığı misyonlarının merkezine yerleştiren, kullanıcı odaklı sürükleyici deneyimler yaratmak için odaklarını yeniden düzenlemeleri çok önemli.

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve internet hizmetlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan sanal bir alan olan Metaverse gümbür gümbür geliyor. Ve bilinen her şeyi değiştirecek.

Metaverse, insanların etkileşim ve hayatlarını yaşama biçimlerinde devrim yaratarak , işletmelerin ne olduğunu ve nasıl çalışması gerektiğini yeniden tanımlayacak. Bazı şirketler şu an izliyor, bazıları yatırım yapıyor bazıları da öğreniyor. Şu gerçek var ki metaverse de olmayan ya da yatırım yapmayanlar geride kalacak.

Metaverse nasıl oluşacak?

Meta Evren zaten hayatımızda. Pandemiyle birlikte hepimiz çevrimiçi “video konferans, Minecraft veya Roblox gibi oyunlar, kripto para birimleri, e-posta, sanal gerçeklik, sosyal medya ve canlı yayın” da en az bir kez yer aldık. Bu alanlar her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Genişleyen siber dünyamız çeşitli teknolojiler ve ekosistemler tarafından yönlendirilen dijital bir “büyük patlama”ya işaret ediyor.

Sanal Gerçeklik, Arttırılmış Gerçeklik, Kullanıcı Etkileşimi (İnsan-Bilgisayar Etkileşimi), Yapay Zeka, Blok Zinciri, Bilgisayar Görüşü, Uç ve Bulut bilişim ve Geleceğin Mobil Ağları gibi mevcut İnternet’ten meta veriye geçişi sağlayan etkinleştiriciler.

Dikkat çekici bir şekilde, meta evren ekosistemi, insan kullanıcılarının kendi kendini idame ettiren, kalıcı ve paylaşılan bir alanda yaşamasına ve oynamasına izin veriyor.

 

Yorum yazın

TeknoVR