Apple, Yeni Telefonlarına Anında AR ve Derinlik Haritalama için LiDAR Tarayıcıyı Ekledi

2 dakika, Okuma Süresi

Apple, her ikisi de AR yeteneklerini destekleyecek bir LiDAR tarayıcı ile donatılmış iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max dahil olmak üzere en yeni akıllı telefon serisini tanıttı.

Apple şimdi de son teknoloji akıllı telefonlarına, yeni iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’e bir LiDAR tarayıcı dahil ediyor.

iPhone 12 Pro ve Pro max LiDAR Tarayıcıyı ile AR deneyimi Sunuyor

LiDAR, ışığın olay yerindeki nesnelerden sekip sensöre dönmesinin ne kadar sürdüğünü ölçen, ‘utime of flight’ olarak adlandırılan bir derinlik sensörü. Kesin zamanlamayla, bilgiler her noktanın derinliğini değerlendirmek için kullanılıyor. Zengin derinlik bilgisi ile artırılmış gerçeklik deneyimleri daha hızlı ve daha doğru olabilir.

iphone 12 pro lidar 1 scaled

Mevcut iPhone’lar halihazırda oldukça iyi AR izleme yeteneğine sahipken, mevcut yaklaşım derinliği zaman içinde sahnedeki noktaları derinliğe çıkarmak için izleyen SLAM gibi bilgisayarla görme tekniklerinden alıyor. Tipik olarak bu, sistemin referans çerçevesini anlayabilmesi ve sahnenin derinliğini değerlendirmeye başlayabilmesi için birkaç saniye gerektiği anlamına geliyor.

Apple, iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’teki LiDAR’ın telefonların “anında AR” oluşturabileceği anlamına geldiğini söylüyor. Bunun nedeni, LiDAR’ın herhangi bir telefon hareketi veya görüntüleri zaman içinde karşılaştırmaya gerek kalmadan, ‘tek bir fotoğrafa eşdeğer derinlik bilgilerini yakalamasıdır.

iphone 12 pro lidar 3 scaled

Bunu örneklendirecek olursak, bir fotoğraftaki pikselleri düşünebilirsiniz. Bir resim çektiğinizde, her piksel renk ve parlaklık bilgilerini yakalar. LiDAR tam tersini yaparak, anlık görüntünün her pikseli bir mesafe değeri yakalar. Bu nedenle, bir AR uygulamasının doğru izleme oluşturabilmesi için telefonunuzu birkaç saniye sallamanız gerekmek, izleme hemen başlayabilir.

Elbette, LiDAR derinlik verilerini zaman içinde karşılaştırabilirsiniz,  böylece basit bir derinlik anlık görüntüsü yerine sahnenin bütün bir derinlik haritasını oluşturabilirsiniz. LiDAR ile, artırılmış gerçeklik deneyimleri için çok faydalı olabilecek doğru bir 3D harita oluşturmak için bir alanı ‘tarayabilirsiniz’. Bu tür 3D haritaların oluşturulması daha önce de mümkündü, ancak LiDAR’ın artan derinlik doğruluğu onları daha hızlı ve daha doğru hale getirecek.

Bu teknolojinin Apple’ın yaklaşmakta olan AR gözlüklerine de gireceğinden emin olabilirsiniz . Sensörün şirketin en yeni iPhone’larına dahil edildiğini görmek, Apple’ın teknolojiyi küçültmeye ve kafaya takılan bir cihaza sığacak kadar güç verimli hale getirmeye bir adım daha yaklaştığı anlamına geliyor. AR ve VR alanındaki diğer şirketlerin de kendi cihazlarına LiDAR sensörleri eklemeye başladığını görmek bizi şaşırtmaz.

Yorum yazın

TeknoVR