Samsung Akıllı Gözlükleri 2024’te Çıkaracak mı?

Sızıntıların ve spekülasyonların ardından Samsung gelecek yıl bir XR cihazı çıkaracak mı?

4 dakika, Okuma Süresi

Samsung Akıllı gözlükleri 2024’te görecekmiyiz? Bu ay Samsung, Birleşik Krallık’ta “Samsung Glasses” ticari markası için başvuruda bulunarak, XR giyilebilir cihazıyla ilgili ayrıntıları sızdırma geçmişine devam etti. Haber, XR alanına yeni bir rekabet getirecek ve aynı zamanda akıllı telefon serisinden gelir kaybı yaşayan firmanın ürün portföyünü genişletecek potansiyel bir Samsung gözlüğüne ilişkin birçok sızıntı ve yorumun ardından geldi.

Samsung’un Birleşik Krallık Hükümeti Fikri Mülkiyet Ofisi’nde yaptığı listelemeye göre firma, ticari markayı ilk olarak 21 Ağustos’ta doldurdu ve Birleşik Krallık Hükümeti ticari markayı 10 Kasım 2023’te kaydettirdi ve doldurma 21 Ağustos 2033’te sona erdi .

Ayrıca listede, “Samsung Gözlük” ticari markasının sanal gerçeklik gözlükleri, artırılmış gerçeklik gözlükleri, kulaklıklar, akıllı telefonlar ve akıllı gözlükler de dahil olmak üzere sürükleyici donanım hususlarını içerdiği vurgulanıyor; belki de Samsung akıllı telefonlarıyla birlikte bir MR gözlüğü ve birlikte çalışabilirliği de öneriyor.

Samsung Akıllı Gözlükleri ile ilgili 2023’ün Başındaki Söylentiler

Bu ayın başlarında, Samsung’un Elektronik Mobil Deneyimi (MX) Bölümü, Kore yayınlarında dolaşan bir prototip MR gözlüğü olan Inifinate XR cihazının üretimini doğruladı.

O zamanlar raporlar, Aralık 2024’te piyasaya sürüleceğini tahmin ediyordu. Raporlar, Samsung’un önümüzdeki yıl Unpack etkinliğinde yeni bir cihazı tanıtmayı planladığını ve ilk üretim miktarının 30.000 birim civarında olmasının beklendiğini gösteriyor. Ancak Apple’ın 400.000 adet üreteceği bildiriliyor; bu rakam ilk beklentilerine kıyasla daha düşük bir sayı olsa da Sasmsung’un potansiyel üretim rakamlarından çok daha fazla.

İçeriden birinin söylediğine göre Samsung Electronics ve Samsung Display, XR ekran teknolojisi lisans anlaşması imzaladı. Samsung Electronics, önümüzdeki yılın ikinci yarısında Unpack etkinliğinde XR cihazlarını tanıtmayı planlıyor.

Samsung ayrıca Ağustos ayında MR gözlüğünün gelecek tasarım özelliklerini de sızdırmıştı. O zamanlar cihazın adı açıklanmasa da, sızdırılan bilgiler yakın zamanda onaylanan Infinite MR gözlüğü hakkında fikir veriyordu.

Gyro Technology’nin artık silinmiş olan makalesine göre, yakında çıkacak olan gözlük, dört izleme kamerası, bir pancake lensi, iki RGB dışa bakan kamera, bir derinlik sensörü, göz izleme, el izleme gibi çeşitli entegre özelliklerle donatılmış olarak gelecek. OLED mikro ekranlar ve Samsung’un 2200 yonga seti.

Sızıntılara göre, Samsung’un cihazının fiyatı 1000 ile 2000 dolar arasında olacak, bu da cihazı Apple Vision Pro’nun benzer fiyatlı ancak biraz daha uygun fiyatlı bir rakibi haline getiriyor.

Samsung XR’a Geçiş Yapacak

Samsung, üçüncü çeyrek kazanç açıklamasında, üretken yapay zeka teknolojilerini ve XR, dijital sağlık ve dijital cüzdan gibi güvenli “temel” teknolojileri kullanarak müşterilerine “aşırı kişiselleştirilmiş deneyimler” sağlamaya odaklandığını duyurdu.

Ancak şirketin faaliyet kârı yüzde 77,6 oranında belirgin bir düşüş yaşarken kârı yüzde 262,6’ya yükseldi ve geliri 67,4 trilyon Kore wonuna ulaştı.

Bu yılın başlarında Samsung, ikinci çeyrekte zorlu bir kazanç açıklamasıyla karşı karşıya kaldı ve bu da şirketin büyümesini ve kârlılığını garanti altına almak için XR’ye öncelik vermesine yol açtı. Samsung’un 2. çeyrek net karı önceki yıla göre yüzde 84,5 düşüşle 1,4 milyar dolara, toplam geliri ise yüzde 22 düşüşle 47 milyar dolara geriledi. Şirketin faaliyet geliri, sevk edilen akıllı telefon sayısındaki düşüş nedeniyle yüzde 95 düşüşle 527 milyon dolara geriledi.

Bu kayıplara rağmen Samsung, XR ürünlerini Galaxy akıllı telefon ekosistemine entegre ederek ilerlemeyi planladığını duyurdu. Şirket ayrıca yıl sonuna kadar diğer VR gözlük satıcıları için mikro ekran bileşenleri sağlayıcısı olmayı da hedefliyor; bu da Samsung’un sektör çapında kapsama alanı kazanmasına ve sermaye artırımına yardımcı olacak.

Samsung Mobil eXperience Başkan Yardımcısı Daniel Araujo şunları ekledi:

XR pazarını büyük ve yeni bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz ve temel donanım yazılım teknolojisi Ar-Ge ve içeriğini içeren bir ekosistemin temeli üzerinde sistematik olarak çalışıyoruz. Kapsamlı ürün planlaması ve Ar-Ge için özel bir organizasyon kurduk ve ayrıca bağlı şirketler ve diğer ortaklarla yakın işbirliği yapıyoruz. Bu, özellikle Google ve Qualcomm gibi önde gelen ortaklarla orta ve uzun vadeli bir işbirliğini içeriyor.

Potansiyel olarak Aralık 2024’te piyasaya sürülecek olan Samsung, Apple’ın Mart 2024 için belirlediği Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinin ardından MR gözlüğünü da piyasaya sürecek. Bu sürüm aralığı, Samsung’un piyasaya çıkan diğerlerinden bir şeyler öğrenerek rekabette öne geçmesine olanak tanıyacak mı? Yoksa birçok endüstri devi 2024’te XR’yi fırtınaya sokmayı planladığı için bu tarih çok mu geç olacak?

Yorum yazın

TeknoVR