2021’de PlayStation VR Alınır mı?

2016 Yılında piyasaya sürülen PlayStation VR Alınır mı? Yeni PS VR 2 çıkacak mı? mevcut PS VR sürümü artıları ve eksileri dahil olmak üzere bir çok konuya değindiğimiz yazımızı okuduktan sonra daha net bir karar verebilirsiniz.

6 dakika, Okuma Süresi

2021’de PlayStation VR Alınır mı? Yoksa Playstation VR 2 beklemeli miyiz? PlayStation VR (PSVR) 5 milyondan fazla satışla, piyasadaki en başarılı VR gözlüğü olduğu düşünülüyor. Kit, 2016’da piyasaya sürülmesinden bu yana harika bir performans sergiledi, ancak PlayStation VR 2021 satın almaya değer mi? Karar vermenize yardımcı olalım.

Bu makale, yeni bir PS5 VR gözlüğünün son duyurusunu yansıtacak şekilde güncellendi .

Üç yıldan kısa bir süre önce, bir PSVR satın almanız gerektiği konusunda bilgiler vermiştik. Büyüyen bir oyun kütüphanesi ile eşleştirilen fiyat açısından, PSVR hazırda Playstation konsoluna sahip kişiler için makul haline getirdi. Ancak bu endüstri hızla gelişiyor ve PSVR’nin satın almaya değer olup olmadığı sorusunu bulanıklaştıran birçok yeni faktör var.

2021 Yılında bir PlayStation VR satın almanız gerekip gerekmediğinin artılarını ve eksilerini anlatacağız.

playstation vr

2021 PSVR Satın Alma Artıları

2021’de PlayStation VR Alınır mı? PSVR, Tartışmasız VR’nin En İyi İçerik kütüphanesine Sahip.

Bir PC’nin gücünü sunmasa da, PSVR hala VR’ın en iddialı gözlüklerinden birisi, VR için revize edilmiş görsel olarak çarpıcı oyunlarından bazılarını ve ayrıca çok çeşitli fantastik bağımsız oyunları çalıştırıyor. Sony’nin yerleşik birinci taraf stüdyoları, Astro Bot Rescue Mission  ve  Blood & Truth gibi herhangi bir VR gözlükteki en iyi oyunlardan bazılarını yayınladı. Bu arada, büyük üçüncü taraf yayıncılarla uzun süredir devam eden oyunları, Resident Evil 7,  No Man’s Sky , Skyrim ve yakın zamanda piyasaya sürülen Hitman 3 gibi büyük bütçeli oyunları VR’a getirdi. Bunlar, önümüzdeki yıllarda bağımsız Oculus Quest 2 gözlüğünde muhtemelen bulamayacağınız oyunlar olacak (çoğu PC VR da var).

Tartışmasız VR endüstrisinin can damarı olan bağımsızlar oyunlarda var. Ghost Giant ,  Paper Beast ve A Fisherman’s Tale gibi uzun ve kapsamlı oyunlar olmasalar da, sürükleyicilik ve hikaye anlatımı açısından yeni bir çığır açtılar. Beat Saber gibi endüstrinin en kalıcı oyunlarından bazıları hazır bekliyor. Daha fazla oyun görmek isterseniz, en iyi 25 PSVR oyunu listemize göz atabilirsiniz.

Hala Yeni İçerikler Var

Beş yıl sonra yeni PSVR oyun sürümlerinin sayısının önemli ölçüde yavaşladığı doğru. Yakında iyi oyunlarda geliyor; Hitman 3’ün Ocak ayında piyasaya sürülmesi, kitin hala harika AAA VR deneyimlerini destekleyebileceğini ve daha fazlasının geleceğini kanıtladı. After The Fall ve Sniper Elite VR gibi büyük VR oyunlarının yanı sıra Stride ve Wind & Leaves gibi yeni duyurulan bağımsız oyunlar da PSVR 2021 takviminde yer alıyor.

PSVR, PS5’te Çalışıyor

Aslında şuan herkesin sorduğu soru PS5. Sony’nin yeni konsolu yakın zamanda çıktı ama yine de bulmak inanılmaz derecede zor. İyi haber ise elinizde PSVR gözlüğü varsa şuan PS5 ile kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir kamera adaptörü alarak, geriye dönük uyumluluk ile hemen hemen tüm PS4 VR içeriğini oynayabilirsiniz. PS5, eski PS4 dönemi denetleyicilerini de destekliyor, böylece Aim denetleyicisiyle Farpoint oynamaya devam edebilirsiniz. PS5’in geliştirilmiş özellikleri, daha hızlı yükleme süreleri ve iyileştirilmiş önyükleme kare hızları ile bazı oyunların cihazda daha da iyi göründüğünü, görebilirsiniz.

playstation vr akseusarlar

PSVR 2021 Satın Alma Eksileri

2021’de PSVR, güçlü bir şekilde sürükleyici VR deneyimleri üretme kapasitesine sahip, ancak gözlük ve rakipleri arasındaki uçurum büyüyor. 1080p ekran hala işi yapıyor, ancak Oculus Quest 2, HP Reverb G2 ve Valve Index‘e göre dalış içinde grafikler daha bulanık görünüyor. Ayrıca, Hareket denetleyicilerini kullanırken yalnızca 180 derecelik harekete izin veren gözlüğün izleme özelliği, en iyi VR gözlüklerin 6 DoF özelliğine ayak uydurmak için mücadele ediyor.

Artık diğer kulaklıklarda bulunan içten dışa izleme gibi özelliklerle, PSVR gün geçtikçe daha eski görünüyor.

PS5’te PSVR Desteği Karmaşık

PS5, PSVR’yi destekliyor. Ancak yeni konsolun VR gözlükle entegrasyonu umduğunuz kadar kapsamlı değil. Ayrıca PS5 oyunları PSVR’yi yerel olarak desteklemiyor, bu nedenle eski PS4 oyunlarını oynamak zorundasınız. Hitman 3 ve No Man’s Sky gibi nesiller arası oyunlarda bile, VR’ye erişmek için PS5’inizle, PS4 sürümü oyunları oynamanız gerekecek.

Yeni Bir PS5 VR Gözlüğü PlayStation VR 2 Geliyor

2021’de bir PSVR satın almanız gerekip gerekmediğini düşünürken asıl can alıcı nokta yeni nesil PlayStation VR 2. PS5 çıktı, geriye dönük uyumluluk ile gözlüğü destekliyor, yolda yeni oyunlar var. Ancak aynı zamanda, gözlük ömrünün sonuna yaklaşıyor, muhtemelen çok az sayıda yeni ve heyecan verici oyun çıkar.

Şubat 2021’de Sony, PS5 için yeni bir VR gözlüğü yayınlayacağını doğruladı. Şu anda cihaz hakkında çok az şey biliniyor, ancak tek bir kabloyla daha basit bir kurulum olacak gibi görünüyor, orijinal PSVR’den daha iyi çözünürlük ve görüş alanı ve hatta gelişmiş izleme ve yeni bir VR denetleyicisi olacak. Bu yıl piyasaya sürülmesi çok zor, ancak 2022’de satışa çıkacak gibi görünüyor bu durumda mevcut PSVR’yi almamanız bir kaç ay daha beklemeniz daha doğru olacak.

Peki, 2021’de bir PSVR satın almalı mısınız? Cevap, durumunuza bağlı olarak çok yönlüdür. Halihazırda bir PS4 veya PS5’e sahipseniz ve öncelikle oyun oynamak için VR’ye girmek istiyorsanız, özellikle üst düzey VR oyunlarıyla ilgileniyorsanız, gözlük hala alınabilir durumda

Ancak henüz bir konsolunuz yoksa ve VR’ye girmek için diğer seçenekleri değerlendiriyorsanız, biraz daha karmaşık hale gelir. Daha erişilebilir ve uygun fiyatlı Oculus Quest 2‘yi tercih etmeniz büyük olasılıkla daha iyi olacaktır; bu da sizi daha az paraya daha iyi bir gözlükle dalış yapmanızı sağlayacak.

Ancak Skyrim ve Blood & Truth gibi daha uzun oynama süreleriyle daha fazla VR oyunu oynamak istiyorsanız ve ayrıca VR içeriğinizin bir Facebook hesabına bağlanmasını istemiyorsanız, PSVR 2021’de Quest 2’ye hala iyi bir alternatiftir.

PSVR 2021 satın almanız gerekip gerekmediği konusundaki değerlendirmemize katılıyor musunuz? Yakın zamanda PS VR gözlüğü almayı planlıyor musunuz? Sizde düşüncelerinizi yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR