A Fishermans Tale İncelemesi – VR Bulmaca Oyunu

Öncelikle ve en önemlisi bu bir bulmaca oyunu, fakat benim gibi kendini fazla yormayıp, zorlamayacak oyuncuları, oyun içindeki zorlayıcı, içinden çıkılmaz bulmacalar ile uzaklaştıran türden değil.

4 dakika, Okuma Süresi

Fishermans Tale İncelemesi. Firebird serisi, VR sanatının ilgi çekici bir unsurudur, ancak VR’ın temel direklerini birleştiren ilk kişi olarak bu küçük indie stüdyosunda kim oynayabilir? Yaratıcı, platform güdümlü bir oyun, orta seviye bir anlatı ve her şeyden önce, hepsini tek bir çatı altına toplaması ile harika bir A Fisherman’s Tale adında VR bulmaca oyunu.

Öncelikle ve en önemlisi bu bir bulmaca oyunu, fakat benim gibi kendini fazla yormayıp, zorlamayacak oyuncuları, oyun içindeki zorlayıcı, içinden çıkılmaz bulmacalar ile uzaklaştıran türden değil. Bir kukla olarak oynuyorsunuz, deniz fenerinin eviyle sınırlı bir alandasınız. Mütevazı kabinin ortasında, evinizin altında küçük bir model duruyor. İçeriye bakınca, şaşırtıcı bir şekilde, her hareketinize uygun daha küçük bir versiyonunu göreceksiniz. Bir pencere açtığınızda, elbette kendinizi çevrenizin daha büyük bir versiyonunun ortasında bulacaksınız.

fishermans tale lights 01

A Fishermans Tale İncelemesi

Kendinizi yukarıdan devasa bir parmakla dürtmeyi deneyin, modelinizin içinden etrafınızdaki dünyaya getirmek için nesneler toplayın ya da daha büyük versiyonlarını yapmak için içine bardak ve lambalar fırlatın. Bir VR Gözlüğü ilk taktığınızda hissettiğiniz ham güvensizlik. Ancak, A Fisherman’s Tale sadece bir teknoloji demosu değil. Bu tam bir VR bulmaca oyunudur.

Dört seviyenin her biri deniz fenerinin yeni bir alanını açar. Bunların her biri, bu merkezin yeniliğe dair kendi bükülmeleriyle geliyor. Sadece karoları değiştirmek ve sırayla düğmelere basmakla sınırlı değil; Gerçekten şaşırtıcı bir şekilde uyarıcı unsurlar var. Erken seviyeler, model paradoks boyunca yolunuzu oluştururken beyninizi kırılma noktasına geliyorsunuz. Bir noktada ağır bir engeli seviyeli bir anahtara dönüştürürsünüz. Daha sonra, gizli sırları açığa çıkarmak için görünüşte yararsız olan bazı mobilyaların yerini değiştiriyorsunuz.

a fishermans tale scaled

Bu, ortamda gelişen, gerçeğe meydan okuyan bir oyun. Daha da iyisi, istenmeyen ilerleme değişkenleri yok. Her seviye size düşünmeniz için duraklama ve süre sağlar ancak hayal kırıklığı yaşamadan üstesinden gelebilmek için gerçekten iyi düşünmeli ve her şeyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca, oyunun tüm bulmacalarını görmüş olduğunuzu ve çözümlemeleri aklınıza kazıdığınız anda, size yeni bir şey getiriyor.

Bunların hepsi tek başına A Fisherman’s Tale için mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getirecektir. Fakat aynı zamanda VR’ı kalbinde tutan temel bir tasarım felsefesi de var. Beyninizin teaser’larının çok ötesine geçmesine yardımcı oluyor.

Ses tonu genellikle hafif. Model bulmacalar yakında kendilerini soy ve kurumsallaşma hakkında daha geniş konular için bir mikro kozmos olarak ortaya koyuyor ve metaforlar orada durmuyor. Bu, kaybedilen ve kuşatılmış bir balıkçı hakkında oyun olduğunu, unutma. Ancak dramatik yükseklikleri iyi oluşturulmuş ve akılda kalıcı. Hikayesinde bariz klişelerden uzaklaştığını söyleyen hoş bir incelik ve belirsizlikten yana. Beklenmedik müttefiklerden, bilgelik sözlerle körüklenen kendini hapsetmenin keşfedilmesiyle ilgili bir şey bile bulabilirsiniz.

A Fisherman’s Tale incelemesinde özellikle beni etkilediği en önemli nokta. Sanki dünyanın en rahat zindanında yaşıyor gibi hissettirmesi, el yapımı bu dünyada bir çok orijinal şeyler var. Deniz fenerinin her odası, farklı hislere sokacak.

maxresdefault 2 scaled

VR Bulmaca Oyunu A Fisherman’s Tale

Muhtemelen bu yüzden ipte kalıyorsun. Yine de, VR’de bir vekil rolüne adım atma fikrine çok uygun bir şey var. Bunun gerçek kullanımının da söz konusu değil. Örneğin kuklanın elini ileriye doğru uzatarak kolayca ulaşabileceğiniz nesnelerden kurtulabilirsiniz. Garip bir varoluştan temiz bir parça.

A Fisherman’s Tale incelemesi esnasında VR oyunun tamamını görmem iki saatimi aldı, çok fazla hareket sevmiyorsanız, sakin bir VR oyun keyfi yaşamak ve biraz da düşünmek istiyorsanız bu oyun sizin için oldukça uygun diyebilirim.

Yavaş hareket eden çekimlerden evreni dolaşmaya ve sevdiklerinin kaybedilmiş hikayelerine kadar, VR her bir ana tasarım noktalarının ne kadar etkileyici olduğunu kanıtladı. Bir Balıkçı’nın Hikayesi, tek bir deneyimde mükemmel bir oyun, daldırma ve anlatı fırtınası. Kısaca, bu ortamın gerçekten neler yapabileceğini göstermek için tecrübe ve etkileşimi birleştiriyor. Bu tam olarak eski seadogların yapabileceği bir şey değil; gerçekten tamamen yeni bir şey.

A Fisherman’s Tale, Oculus Rift, HTC Vive, Windows VR ve PlayStation VR’de 14,99 $ karşılığında satın alabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR