Meta’nın 2024’teki VR Gözlüklerindeki Son Gelişmeler

Meta'nın tüketici cihazlarının her yerde bulunması yönündeki çabası, kurumsal benimseme ve aşinalık açısından çok önemli olabilir.

5 dakika, Okuma Süresi

Meta ile sektördeki diğer firmalar yoğun bir 2024 yılı için hızlanıyor. VR gözlüklerindeki son gelişmeleri sizinle paylaşacağız. Geçtiğimiz yıl firma, tüketici Metaverse’ye yönelik önceki hedeflerinden ziyade karma gerçeklik gözlükler ve AR akıllı gözlüklerini ikiye katladı.

Son zamanlarda firma, Quest ve akıllı gözlük sürükleyici portföyü de dahil olmak üzere donanım serisine yaklaşımını kapsayan yeni ayrıntıları açıkladı.

Meta, VR Gözlüklerindeki Son Gelişmeler

Geçen yılki Connect etkinliğinin ardından Meta, tüketicilere MR oyun ve üretkenlik deneyimlerini tanıtmak için çalışıyor. Menlo Park merkezli şirket, işletmelere yönelik olarak sanal gerçeklik ve karma gerçeklik gözlük serisi aracılığıyla endüstriyel Metaverse çözümlerinin potansiyel kullanım örneklerini derinlemesine araştırıyor.

Öte yandan firmanın Ray-Ban ile tüketiciye yönelik AR akıllı gözlük üretmek için yaptığı ortaklık, kurumsal müşterileri için de yeniliklere yol açabilir. Örneğin, Meta mevcut ürün modelini ilk açıkladığında firma, ürünü gelecekte yeni özelliklerle nasıl güncelleyeceklerini belirtmişti; her ikisi de endüstriyel akıllı gözlük satıcılarının kullandığı yapay zeka entegrasyonu ve yardımcı gerçeklik özellikleri dahil.

Görünüşe göre Meta, Ray-Ban cihazının yanı sıra daha güçlü bir AR akıllı gözlük ürünü üzerinde de yoğun bir şekilde çalışıyor; Reality Labs bölümü arka planda güçlü bir prototip geliştirmek için önemli miktarda zaman ve sermaye harcıyor. Ancak bu potansiyel cihazın Vision Pro gibi diğer cihazlarla birlikte nasıl performans göstereceği henüz bilinmiyor.

Meta hedeflerine ulaşmak için nasıl çalışıyor ve şirketin yıl başındaki hareketleri Meta’nın 2024’ünü tahmin etmeye yardımcı olabilir mi?

Meta Tüketicinin Benimsemesini, Erişilebilirliğini ve Uygun Fiyatını Artırıyor

Meta, 1 Ocak’tan itibaren Quest 2 modellerinin ve aksesuarlarının maliyetini, cihazın ana akım patlamasının ardından, sanal gerçeklik başlıklarının benimsenmesini teşvik etmek için düşünceli bir hamleyle düşürdü.

Evde sanal gerçeklik gözlüklerine erişilebilirliğini artırmak, sektör çapında benimsenmenin ve her yerde bulunmanın kilidini açmanın gizli bir anahtarıdır; Evdeki  kullanıcılar sürükleyici teknolojilere ne kadar aşinaysa, AR/VR/MR cihazlarını işyerinde ve dolayısıyla karar vericilere tanıtmak da o kadar kolay hale geliyor.

Meta, fiyat indirimleriyle birlikte 128 GB’lık Quest 2’yi 249,99 dolara, 256 GB’lık Quest 2’yi 299,99 dolara, yenilenmiş 128 GB’lık birimleri 229,99 dolara ve 256 GB’lık cihazları 269,99 dolara satıyor. Üstelik firma, Elite Strap, Taşıma Çantası, Pilli Elite Strap, Active Pack ve Fit Pack dahil Quest 2 aksesuarlarının maliyetini de düşürüyor.

Ayrıca bir blog yazısında Meta, yeni fiyatlandırma modeliyle Quest portföyünün “VR’ye girmenin ve sektör lideri içerik ekosistemimizin sunduğu her şeyi deneyimlemenin en uygun fiyatlı yolu olmayı sürdürdüğünü” vurguladı.

Güçlü AR Akıllı Gözlüklerde Meta

2024’ü kapatmak için Meta’nın CTO’su ve Reality Labs Başkanı Andrew Bosworth , şirketin bu on yılın sonlarında piyasaya sürmeyi planladığı şirket içi prototip AR akıllı gözlük cihazındaki son yeniliklerden bahsetti.

Meta, Meta/Ray Ban donanımını derinlemesine geliştirirken, firma dahili olarak güçlü bir AR akıllı gözlük ürünü prototipi olan Project Nazare üzerinde çalışıyor.

Uzun bir söylenti geçmişine rağmen, yakında çıkacak olan cihaz hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak Bosworth’un son yorumları, güçlü cihaz ve manzarayı nasıl değiştirebileceği hakkında fikir veriyor.

Bosworth’un açıklaması şu şekilde:

Tüketici elektroniği alanında tür olarak şimdiye kadar ürettiğimiz en gelişmiş şey olabilir.

Ayrıntılar hala ince ancak izleyiciler “harika bir yapay zeka asistanı” gibi klasik akıllı gözlüklerin öne çıkmasını bekleyebilirler. Bosworth ayrıca, firmanın 2024 için çalışan bir prototip oluşturmayı hedeflemesi nedeniyle yüksek kaliteli ekranlar oluşturmanın şu anda ne kadar sıkıntılı bir nokta olduğunu da belirtiyor.

Ekran engeli, firmanın Connect 2021’deki sınırlı tanıtımından sonra neden cihaz konusunda biraz sessiz kaldığını açıklayabilir . Meta CEO’su Mark Zuckerberg şunu belirtti: “Buradaki planımız bu ürün serisini geliştirmeye devam etmek ve en gelişmiş ürünümüzü piyasaya sürmek.”

Meta’nın Sürükleyici Donanım Portföyü hakkında daha fazla bilgi

Meta’nın son güncellemeleri, firmanın daha kapsamlı ve daha az benimsenen XR donanım serisini tanıtmayı amaçladığı bir dönemde geldi. Quest 2 firma için büyük bir başarı olsa da Meta’nın o zamandan bu yana bu kadar yüksek bir seviyeye ulaşmadığı görülüyor.

Ek olarak, Apple’ın tüketici XR cihazı pazarına girmesiyle birlikte firma, rekabetçi Vision Pro ürünü ve diğer satıcıların da aynı derecede lider donanımı piyasaya sürmesiyle pazardaki yeri konusunda temkinli davranabilir.

2023’ün sonlarına doğru Meta, çeşitli kullanım örnekleri için genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla donanım serisini güncelledi.

Aralık ayında Microsoft, Office 365 uygulamalarını Meta Quest gözlük serisinde kullanıma sunarak kullanıcıların mekansal bilgi işlem ortamlarında çalışmasına olanak tanıdı. Hizmet, Meta’nın Connect 2022’de duyurmasının ardından kullanıma sunuldu. Office Word, Excel ve PowerPoint hizmetleri artık Quest gözlüklerinin tüm modellerinde ücretsiz olarak sunuluyor.

Microsoft’un uygulamaları, kullanıcının tercih ettiği gözlüğe bağlı olarak VR ve MR ortamlarıyla uyumludur. Ayrıca ücretsiz hizmetler, bulut tabanlı altyapı sayesinde minimum depolama alanı kaplar. Ancak bulut entegrasyonunun, Quest Office kullanıcılarının hizmeti kullanmak için her zaman WiFi’ye bağlı olması gerektiği anlamına geldiğini unutmamak önemlidir.

Aynı ay içerisinde Meta, XR işletim sistemini de v60’a güncelleyerek, yeni mekansal kullanıcı arayüzü özelliklerinin yanı sıra akıllı telefon bildirimlerini de kaldırdı.

Son olarak Meta, Quest donanımındaki hareket rahatsızlığını önemli ölçüde iyileştiren bir güncellemeyle cihazlarının kullanımını iyileştirdi; böylece ilk katılım ve ilk çalıştırma çok daha kolay hale geldi.

Meta’nın tüketici pazarındaki 2021/2022 hakimiyeti gevşeyebilir. Ancak firma, tüketici kampanyaları yoluyla benimsenmeyi teşvik edebilir ve pahalı prototiplerine olan ilgiyi artırabilirse, Meta tüketiciler, işletmeler ve diğer kesimler tarafından daha derin benimsenmeyi görebilir.

Yorum yazın

TeknoVR