Vision Pro El Takibi ve Oklüzyon Videosu

1 dakika, Okuma Süresi

Önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya sürülmesi beklenen Vision Pro’nun öne çıkan özelliklerinden biri de göz hareketi + jest + ses etkileşimi kombinasyonudur.

Yakın zamanda bir geliştirici, Unity üzerine inşa edilmiş Vision Pro el takibi testinin videosunu gösterdi. El takibi, cihazın elin eklemlerini ve parmak uçlarının konumunu takip etme yeteneğini ifade ederken el tıkanıklığı, el modelinin nasıl üst üste bindirileceğini gösteriyor.

Videodan, el kapatma ekranında Vision Pro’nun gerçek el görüntüleri kullandığı, Quest 3’ün ise sanal el 3D modellerini üst üste koyma eğiliminde olduğu görülebiliyor. İlki, deneyimin gerçekçiliğini artırmaya yardımcı oluyor.  Vision Pro’nun el kapatması çok iyi görünüyor, ancak hızlı hareket eden sahnelerde bazı kenar kırpmaları hala görülebiliyor.

Ayrıca videodan el takibinin yaklaşık 100-200ms gecikmeyle el oklüzyonunun gerisinde kaldığı da görülebiliyor. Elbette el takibinin gerçek gecikmesini yalnızca videodan söyleyemeyiz.

Geliştiriciler, erken testlerde Vision Pro’nun el izleme gecikmesinin yüksek olduğunu ve deneyimin Quest 3’e göre daha zayıf olduğunu bulduklarını ve diğer geliştiricilerin de benzer sorunları ortaya çıkardıklarını açıkladı.

Vision Pro el takip performansının Unity gibi üçüncü taraf geliştirme araçlarından etkilenip etkilenmeyeceğinin henüz belirsiz olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca ürün henüz piyasaya sürülmedi. resmi sürüm sürümü daha da geliştirilecektir.

Yorum yazın

TeknoVR