Ray-Ban Meta Akıllı Gözlükler Nesne Tanıma Beta ile Daha Akıllı Olmak Üzere

2 dakika, Okuma Süresi

Ray-Ban Meta akıllı gözlükler için nesne tanıma özelliği duyuruldu. Ray-Ban ve Meta’nın ikinci nesil akıllı gözlüklerinin bu haftadan itibaren çok daha akıllı hale gelmesi planlanıyor; şirket ABD’de cihazın kamerasını kısmen yapay zeka destekli nesne tanıma özelliğine bağlayacak bir beta sürümü başlattı.

Ray-Ban Meta Gözlükleri, şirketin en son VR gözlüğü Quest 3’ü piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra Ekim ayında piyasaya sürüldü. Gözlükler, 2021’de piyasaya sürülen Facebook Ray-Ban Stories gözlüklerinin ikinci nesil devamı niteliğinde olup, gelişmiş kameralar, ses ve ses özellikleri sunuyor ve daha fazla tasarım seçeneği. 300 dolarlık gözlükler kuşkusuz oldukça akıllı, ancak ekran içermiyor; bu, kullanıcı girişinin sesli asistan tarafından veya fotoğraf çekmek, video çekmek ve müzik dinlemek gibi şeyler için gözlüğün desteklerine basit bir dokunuşla gerçekleştirildiği anlamına geliyor.

Şimdi Meta CTO’su Andrew ‘Boz’ Bosworth, Instagram aracılığıyla şirketin, cihazın kamerasını bazı yeni işlevler eklemek için kullanacak ve cihazın kameralarının yapay zeka destekli nesne tanıma yapmasına olanak sağlayacak çok modlu yapay zekayı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

İlk olarak Erken Erişim özelliğini tercih eden ABD merkezli kullanıcılara sunulan bu özellik, Bosworth’un da gösterdiği gibi, Meta’dan “bak ve bana ne gördüğünü söyle” gibi şeyler yapmasını isteyerek yapay zeka asistanının işlevselliğini genişletiyor.

Bu aynı zamanda, baktığınız bir işaretin farklı bir dildeki İngilizce çevirisi, bir ev bitkisinin cinsi türü veya az önce çektiğiniz fotoğraf için bir başlık yazma gibi, çektiğiniz fotoğraflar hakkında başka sorular sormanıza da olanak tanıyor. Şirket, listenin zamanla genişlemesini beklediği için bunların yapabileceği şeylerden sadece birkaçı olduğunu söylüyor.

Meta bir süredir Microsoft ile çalışıyor, bu nedenle yeni nesne tanıma araçlarının Ray-Ban Meta Glasses’a sunulması şaşırtıcı değil. Eylül 2023’te Meta, Bing destekli sohbet robotu işlevini ABD merkezli WhatsApp, Messenger ve Instagram kullanıcılarına sunarak kullanıcıların temel metin tabanlı etkileşimler yapmasına ve yapay zeka ile görseller oluşturmasına olanak tanıdı.

Yorum yazın

TeknoVR