VR ve AR 2018 Gelişmeleri: Teknoloji Yılını Nasıl Geçirdi

9 dakika, Okuma Süresi

VR ve AR 2018 Gelişmeleri. 2016 modern VR/AR teknolojisini doğduğu yıl olarak tanımlarsak, 2018’den itibaren ilkokul mezunu oldu diyebiliriz. VR/AR  teknolojini geçtiğimiz yıl 2016 ve 2017’de çıkan daha heyecan verici sürümlerle karşılaştırıldığında sessiz bir yıl gibi gözükse de. Son 12 ay içinde eğlence sektörü için sürükleyici deneyimler gelişiminde çok önemli olmuştur.

Başlıca donanım sürümleri, yazılımdaki büyük gelişmeler ve diğer çeşitli entegral gelişmeler. VR ve AR’yi yıllarca uygulanabilir, uzun vadeli teknolojik platformlar olarak sessizce sağlamlaştırdı. Bu nedenle,bomba gibi duyurular gelmese de, 2018, yine de, VR & AR teknolojisi için bir çok anahtar niteliği taşıayacak gelişmeler oldu.

Önümüzdeki heyecan verici olanaklarla dolu yeni bir yıla umut ile bakarken 2018’in en önemli anlarına bir göz atalım.

VR ve AR 2018 Gelişmeleri

vr banner

vr ve ar 2018 gelişmeleri

2018 yılını özellikle VR film deneyimleri için oldukça verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Yıl boyunca piyasaya sürülen bir çok yüksek kaliteli VR animasyonlar oldu. 2018 yılı içinde şimdiye kadar olan en parlak projeler çıkarıldı. VR ve 360 derece film yapımı sektör içinde özellikle eğlence alanında yavaş yavaş yerini almaya başladı.

John Legend ve Oprah Winfrey’ten, Constance Wu ve Diego Luna’ya kadar bir çok yıldızın seslendirme de yer aldığı. Crow: Legend, şimdiye kadar yayımlanan en iyi yapılandırılmış VR kısa filmlerinden biri. Eski Kızılderili mitolojisine dayanan müzikal bir yolculuk olan Crow. Kullanıcıları, soğuk bir orman ortamın da, hayatta kalma arayışı içinde sevimli orman hayvanlarının eşlik ettiği, keyifli bir deneyim.

Spheres: Songs of Spacetime, heyecan verici VR tabanlı bir uzay operası için galaksiler arası temayı ikiye katlıyor. Üç bölümden oluşan etkileşimli destan, nefes kesici kozmik gözlüklerle dolu bir yolculuk için kullanıcıları evrenin farklı yerlerine götürüyor; Bunların hepsi, Kyle Dixon ve SURVIVE (Stranger Things) ‘dan Michael Stein ve Jessica Chastain, Millie Bobby Brown ve Patti Smith’den oluşan bir ses tonuyla bestelenen yoğun bir orijinal film müziğine uyarlandı. Darren Aronofsky tarafından hazırlana üç bölümlü dizinin özel bir gösterimi.

Dark Corner. Muhtemelen AAA korku içeriğinin şu anki lider distribütörü olan VR prodüksiyon stüdyosu, VR gözlüklerde deneyimleyebileceğiniz en korkutucu 360 derece video içeriklerinin sorumlularıdır. Campfire Creepers ve The Office’deki gösterişli görseller ile, bu yılki korku unsurları için gerçekten önemli VR korku deneyimleriydi.

2018 Yılı VR Sektörü

vr teknolojisi

vr teknolojisi 2018

HTC Vive Pro ve Oculus Rift gibi donanım geliştirmeleri, evde VR kullanım seçeneği olarak sağlamlaştırırken. Bir sonraki seviye dalış arayanlar, konum tabanlı VR kurulumları ile daha gerçekçi VR dalış imkanı bulabilecekler. Çoğu zaman, gelişmiş tam vücut gerçekçilikten ziyade çeşitli dokunsal geribildirim öğelerini de içeren konum tabanlı VR, başlangıçtan bu yana, VR eğlencesinin en popüler öğeleri haline geldi.

Geçtiğimiz Kasım ayında, VOID lokasyonlarında başlatılan Ralph Breaks VR, ek dokunsal geribildirimler ile birlikte oyun içi dalış hissiyatının ne kadar arttırıldığına dair bir üst seviye örneği olabilir. LB deneyiminin Ralph Breaks The Internet uzun metrajlı filminin size gerçekten heyecanlı bir VR deneyimi yaşatabileceğini güvenle söyleyebiliriz. El-izleme işlevselliği, fiziksel engeller, zamanlanmış ayarlamalar ve diğer çeşitli unsurların hepsi size renkli bir macera yaşatmak için bir araya getirilmiş.

2018 ayrıca, Vertigo Games’in 2016 VR’nin yer aldığı ve Arizona Sunshine’ın popüler bir versiyonu olan Arizona Sunshine LB VR Edition’ın piyasaya sürüldüğünü de gördü. Halen VR’nin en gelişmiş başlıkları arasında olan VR zombi oyunu. Bağımlılık yaratan, zombi avına çıktığınız, 4 kişilik takım halinde. VR silah çevre birimleri sayesinde zombi avına çıkmak şimdi daha da eğlenceli; bunların tümü karma gerçeklik (izleyici) görüntüleme, özel çevre birimleri, puan izleme işlevi ve daha fazlasını içeren özel olarak oluşturulmuş bir içerik sağlayıcısı ile çalışıyor.

2018 VR Gözlük Gelişmeleri – Yeni VR Gözlükler

vr 2

htc vive oculus rift ve playstation vr: vr ve ar 2018 gelişmeleri

Şuan için özellikle üst segment olarak tanımladığımız oda ölçekli sitemlere sahip olan VR gözlüklerden Oculus Rift ve Touch’ın Fiyatı 6 Hafta Boyunca 399$HTC Vive Pro Full Paket Fiyatı Belli Oldu veya HTC Vive gibi gözlükler şuan 400 dolar ile 800 dolar arasında bir fiyata satılıyor. Bu VR gözlüklerin sağlıklı çalışması için herekli olan bir oyun bilgisayarı niteliğindeki yüksek donanıma sahip bir bilgisayar ise 4000 TL – 10.000 TL arasında.

Özellikle ülkemizde yüksek vergiler ve kur farkından dolayı bu donanımlar çok pahalı. 2018 tüm dünyada olduğu gibi Türkiye içinde oldukça olumlu geçti diyebiliriz. Özellikle bağımsız VR gözlüklerinden olan Oculus Go Rehberi Oculus Go Nedir? Hangi Oyunları Oynarım? başlığını kontrol edebilirsiniz tabi bunun ile birlikte yine facebook 2109 baharında satışa sunacağı bağımsız 6DoF, VR gözlüğü Oculus Quest incelemesi ve Özellikleri ile birlikte. PC gerektirmeyen  ama yüksek kalite görsel ve 6Dof destekleyen gözlükler bu teknolojinin daha yaygın hale gelmesini sağlayacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Facebook’un yıllık F8 konferansı sırasında bir süpriz yaparak duyurduğu Oculus Go, kitlelere rahat, konforlu VR getirmeyi başardı. Kolay takma özelliği, kişisel dosyalara erişim ve 200 dolarlık fiyat etiketi Oculus Go’yu pazardaki en cazip seçeneklerden biri haline getirdi; 110 derecelik görüş alanına ve sınırlı 3DoF işlevselliğine rağmen. Ayrıca Oculus Mağazası’ndan temin edilebilecek 1000’den fazla oyun, uygulama, film ve diğer çeşitli araçlar ile destekledi.

VR Gözlüklerinde Teknoloji Yarışı

oculus quest vr headset 1.0.0

oculus quest satış fiyatı: vr ve ar 2018 gelişmeleri

Piyasa rakiplerine göre daha pahalı (399 $) olan ve Go’dan rahatsız olan Lenovo Mirage Solo da ilk kez bağımsız 6DoF VR işlevselliği olan VR gözlüğünü bu yılın başlarında tanıttı. Google Daydream mağazasında çok fazla içerik bulunmasa da, “WorldSense” teknolojisinin dahil edilmesi. Oculus Go’nun 3DoF sistemi karşılaştırıldığında önemli miktarda geride geride bırakıyor. İleri teknoloji deneyimine sahip VR deneyimi olan herkes, VR’a dalış yaptıklarında fiziksek hareketlerinin, eğilme, oturma ve hareket etme kabiliyetlerine sahip olmak istiyor.

Elbette, HTC Vive Focus cihazını değinmeden tam olarak bağımsız VR hakkında konuşmuş olmayız. Çin’de bulunan HTC’nin sorunsuz VR’a cevabı, Qualcomm Snapdragon ™ 835 işlemcinin gücü ile oldu. Dünya ölçeğinde izlemeye ve 2880 x 1600 birleşik çözünürlüğe sahip 3K AMOLED ekrana sahip kombinasyon ile VR/AR gözlüğüdür. Hem Go, hem de Mirage Solo duyurulduğunda HTC tüketici kitlelerine. Vive Focus ile iş sektörünü hedeflediğini ve verimliliği, eğitimi, üretimi ve iş yerindeki diğer çeşitli alanları iyileştirmek için basit ama etkili bir araç olarak sundu. Tabi tüm bu özellikleri ile HTC fiyat politikasındaki yüksek çıtayı koruyarak 800 dolarlık bir fiyat belirledi.

Oculus, 2019 bahar ayında satışa sunacağı 6DoF bağımsız VR gözlüğü Oculus Quest çift denetleyici desteği ile birlikte bağımsız VR  için büyük bir adım atılmış olacak ve aslında bunun ile birlikte piyasa ki diğer gözlük üreticileri de mevcut gözlüklerini geliştirmek veya Quest ile yarışabilecek hale getirmeye çalışacaklar. Bu gelişmeler mevcut kullanıcılar aynı zamanda yeni kullanıcılar için daha ucuz ve daha iyi donanım anlamına gelecek.

VR popülerliği 2018’de fırladı

a1512065 blog

vr ve ar 2018 gelişmeleri

Sürükleyici teknolojinin tüketici tarafından benimsenmesi bu yıl yükseliş ve düşüşler yapmış olsa da, kurumsal girişimcilik ve eğitim alanlarındaki VR popülerliği 2018’de fırladı. Walmart çalışanlarının elinde toplam 17.000 vr gözlük bulunuyor. Şirket ayrıca mağaza içi AR fiyat tarama/karşılaştırma fonksiyonelliğini resmi mobil uygulamalarına entegre etmeye başladı.

ABD Ordusu bile, Microsoft’tan 100.000’den fazla HoloLens Karma Gerçeklik gözlüğü sipariş ederek, sürükleyici teknolojiyi askeri eğitim çalışmalarına kullanmaya başladı.

Bunu pazarlama, eğitim ve yetkinlik için VR ve AR kullanan büyük şirketler listesine eklediğinizde, sürükleyici teknolojinin işletmelerde her geçen gün daha aktif kullanıldığını görmekteyiz.

VR günümüz eğlencesi arasındaki yerini bulmaya devam ederken, mobil artırılmış gerçekliğin akıllı telefon teknolojisiyle entegrasyonu ortamın popülerleşmesine yardımcı oldu. AR, ürün pazarlamasından etkileşimli oyunlara, çoklu endüstriler için faydalı bir araç olduğunu kanıtladı.

Eğitim ve yetkinlik için VR ve AR kullananımı

vr classroom

vr eğitim: vr ve ar 2018 gelişmeleri

Örneğin Gap’ın AR Fitting Odası, müşterilerin Gap giysilerinin boyutunu özelleştirmelerine ve bir AR mankeni üzerinde modellenmiş kıyafetlerin gerçekçi dijital özelliklerini görmelerine izin veriyor.

Teknoloji gelişmeye devam ederken, AR dövmelerinden, gerçek zamanlı AR bildirimlerine sahip artırılmış kontrol panellerine kadar yeni AR tabanlı medya biçimleri görmeye başladık.

Snapchat gibi popüler sosyal medya uygulamaları da AR’ın yaygın kabulüne önemli katkılarda bulunmuştur. Uygulamada yer alan çeşitli renkli filtreler ve animasyonlar basit olsa da izleme teknolojisi ile oldukça kullanışlı hale geldi, sosyal AR gelecekte oldukça fazla kullanılacak bir teknoloji olarak görülüyor.

VR Sektöründe 2018 Yılı İçinde Vedalaştıklarımız

imax vr merkezi

imax vr merkezi: vr ve ar 2018 gelişmeleri

Sektörde geçen 2 yılın ardından, elbette ki hoşça kal demek zorunda olduğumuz çok sayıda şaşırtıcı şirket ve birey oldu. Sürükleyici XR üretim ve geliştirme stüdyosu Jaunt VR geçtiğimiz günlerde bir dizi işten çıkarmadan sonra esas olarak AR’ye odaklanmak için tüm VR departmanını kapattı ve IMAX, ABD merkezli VR merkezlerinin kapandığını açıkladı.

Bu arada, StarVR, Acer ve Starbreeze’in ultra geniş görüş alanına sahip prototip gözlük seti, son zamanlarda şirketin iddialı olduğu HMD teknolojisi olsa da. Bir dizi finansal sıkıntıya maruz kaldığından bekletildi.

Ve tabii ki, RYOT CEO’su Bryan Mooser’a veda etmeden 2018’e veda edemeyiz. Verizon’a ait sürükleyici medya prodüksiyon şirketinin orijinal kurucusu olan Mooser, Verizon Media Group’un resmi bir sözcüsüne göre, geçtiğimiz Kasım ayında “yeni fırsatları takip etmek” için stüdyodan ayrıldı.

6DoF bağımsız Oculus Quest VR, 2019 yılı içinde piyasaya sürülecek olan Microsoft HoloLens 2, 2019 hakkında hali hazırda dolanan söylentiler. Önümüzdeki yıl VR ve AR teknolojisi için çok parlak görünüyor. Donanım daha uygun hale gelmeye devam ettiğikçe, VR ve AR’ın gelecek yıllarda hesaba katılması gereken bir güç olacağından şüphe yok.

Sizde VR ve AR 2018 Gelişmeleri hakkında fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizim ile yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR