Yavaş Yavaş Yeni Bir VR Oyun Kategorisi Ortaya Çıkıyor

4 dakika, Okuma Süresi

VR’de elleri daha çok kullanabileceğimiz yeni bir VR oyun kategorisi olan yeni oyunlar görmeye başladık. Çok övülen Echo VR artık aramızda yok biliyorsunuz, Echo VR (ve onun tek oyunculu muadili Lone Echo ), tamamen oyuncunun kol hareketine dayalı sanal bir hareket sistemi etrafında oyun oluşturan ilk büyük VR oyunları arasındaydı. Çoğu VR oyunu, oyuncuların ayakları üzerinde ayakta oynamalarına izin verirken, Echo oyunları aslında oyunculara ayakları üzerinde hiçbir kontrol sağlamadı ve bunun yerine yalnızca sıfır yer çekimi ortamlarında yalnızca elleriyle havada süzülmelerini sağladı.

echo arena 640x360 1

Diğer eski VR oyunları, kayan ayak hareketi yerine kol tabanlı hareket fikrine kesinlikle katkıda bulunurken, Echo oyunları bu yeni hareketi popülerleştirmek için çok fazla ağır iş yaptı.

Daha sonra buradan fikir büyüdü ve gelişti. Yeni bir VR Oyun kategorisi ortaya çıkmaya başladı

Yaratıcısının özellikle Echo VR’dan ilham aldığını söylediği Gorilla Tag (2021) , VR’nin en popüler oyunlarından biri haline geldi ve kol tabanlı hareket kabiliyetini çok daha geniş bir kitleye ulaştırdı. Bu deneyimle giderek daha fazla oyuncu, VR’de bu özel hareket tarzının ne kadar eğlenceli olabileceğini öğreniyor ve bu da onların benzer mekanizmalara sahip oyunları deneme olasılıklarını artırıyor.

İlginizi Çekebilir

yavaş yavaş yeni bir vr oyunu kategorisi ortaya çıkıyor

Ve bu, Steam’de bulabileceğiniz çok sayıda Gorilla Tag klonunun çok ötesine geçiyor.

Nock (2022), çok daha hızlı bir tür kayma ve süzülme kol hareketi ile birkaç adım daha ileri giderek, aynı zamanda ok ve yaylar kullanarak oyuncuları sürekli bir akış içinde hem yön bulmaya hem de elleriyle ateş etmeye zorladı.

Space Ball (2023), Gorilla Tag hareketini alıp bunu Rocket League tarzı bir oyunla birleştirerek oyuncuların arenanın etrafında dolaşmasına ve büyük bir topu çembere sokmak için kendilerini fırlatmalarına olanak tanıdı.

Bu sadece çok oyunculu oyunlar da değil. Kol tabanlı hareket sistemleri, VR’de kol hareketini gerçek anlamda ele alan Phantom Covert Ops (2020) gibi tek oyunculu maceralarda ortaya çıkıyor ve oyunculardan gizli bir kanoda kürek çekmelerini istiyor. İlk bakışta saçma gibi görünse de oyunun kol tabanlı hareketinin hem benzersiz hem de başarılı olduğuna şüphe yok.

phantom covert ops

Yalnızca 2023’te No More Rainbows, Toss! gibi daha fazla kol tabanlı hareket oyunu gördük. Bu oyunların incelemelerine bakarsanız, yorumcuların ortak bir tavsiye temasıyla karşılaşırsınız: ‘ Gorilla Tag’i beğendiyseniz, muhakkak göz atmalısınız!’. Açıkça görülüyor ki, bu oyunlardan keyif alan oyuncular kendilerine daha çok benzemek istiyor; istenen benzerlik, hareket için kolların kullanılmasıdır.

Ve daha fazlası da gelecek. Yaklaşan en ilgi çekici Quest oyunlarından biri olan Underdogs, konsepti farklı bir yöne taşıyor; burada bir oyuncu, arenada kendilerini çekmek için kollarını kullanarak bir makine içinde kavga ediyor.

 

Ve gerçekten tam bir döngü içinde, Gorilla Tag’in yaratıcıları (Echo VR’den ilham alan ) Echo VR’nin manevi halefini inşa ediyorlar. Şu anda ‘Proje A2’ kod adı verilen oyun, kol tabanlı hareketi ilk etapta pek çok kişi için popüler hale getiren oyunu yeniden canlandırmak amacıyla sıfır yerçekiminde kol tabanlı hareketi yeniden ele alacak.

Görünen o ki, VR geliştiricileri ve oyuncuları, kollarınızı kollarınızla kontrol etmenin, bacaklarınızı kontrol çubuğuyla kontrol etmekten çok daha ilgi çekici olduğunu anlamaya başlıyorlar. Tamamen kol temelli hareket üzerine inşa edilen bu yeni oyun dalgasının kalıcı olacağına dair bir his var içimizde. Aklımızdaki soru, bunların VR içinde kendi türleri olarak mı kalacakları, yoksa çoğu VR oyununda hareketin çalışma şeklini mi tanımlayacakları.

Yorum yazın

TeknoVR