Metaverse İş Alanları İçin Evrimini Anlama

Şirketler, müşteriler ve çalışanlarla olan etkileşimleri için ne anlama geldiğini ve markalarının buna nasıl genişletilebileceğini anlamaya çalıştıkça, son zamanlarda metaverse hakkında çok fazla tartışma oldu

5 dakika, Okuma Süresi

Çağımızın teknoloji gelişimleri birlikte yeni iş alanları oluşmakta, Metaverse iş alanları bu yeni gelişen Metaverse teknolojisine bağlı olarak şekillenmekte. Teknolojinin getirdiği çağa ayak uydurmak ve iş alanlarını doğru analiz ederek gelecekte kendinizi doğru bir noktada konumlandırabilirsiniz.

Metaverse Nedir?

Şirketler, müşteriler ve çalışanlarla olan etkileşimleri için ne anlama geldiğini ve markalarının buna nasıl genişletilebileceğini anlamaya çalıştıkça, son zamanlarda metaverse hakkında çok fazla tartışma oldu. Metaverse karmaşık bir teknolojik kavram olduğundan, potansiyel etkiyi anlamanın ilk adımı onu tanımlamaktır.

Metaverse, teknoloji şirketleri tarafından çevrimiçi olarak oluşturulan ve yönetilen sanal bir yer veya yer ağı mı? Telefonlarımızda görünen konum tabanlı teklifler ve müzelerde ve mağazalarda etkileşimli ekranlar gibi, fiziksel ve dijital yolculukları birleştiren, günlük olarak sahip olduğumuz teknoloji aracılı deneyimler mi? Metaverse nedir?

Her iki görüş de doğrudur. Metaverse, insan etkileşimlerinin sanal, gerçek zamanlı, üç boyutlu ve fiziksel deneyimlerin bir kombinasyonu olacağı internetin bir sonraki (nihai değil) yinelemesidir. Çalışma, yaratma, satın alma ve tüketme biçimlerimiz şimdiden kökten değişiyor. Değişimin etkisi akıllı telefonun etkisinden daha derin olacak.

İşletmeler için gerçek yatırım getirisi söz konusu olduğunda hala başlangıç ​​aşamalarında, ancak artık Metaverse kullanım senaryolarında deneme, yatırım yapma ve yenilik yapma zamanı.

Metaverse iş alanları için önemi. Metaverse iş dünyası

Kuruluşlar için kilit nokta, ister çevrimiçi ister hibrit dijital-fiziksel alanda olsunlar, metaverse deneyimleri yaratmanın iş sonucuna ve hedefine odaklanmaktır. Örneğin, metaverse pazarlama ve gelir getirici potansiyeline yönelik güçlü bir iş ve medya odağı olsa da, potansiyel metaverse kullanım durumlarının çeşitliliği konusunda da giderek artan bir farkındalık var. Örneğin, eğlenceye ek olarak, kuruluşlar metaverse iş operasyonlarını optimize etmek ve çalışanların işbirliğini ve eğitim deneyimlerini zenginleştirmek için kullanabilir.

Dijital olarak etkinleştirilmiş insan deneyimlerinin nasıl geliştiğini görmek ve stratejik planlama yapmak için gelişmeye devam etmelerini beklemek de önemlidir. Örneğin, çoğumuz tabletler, telefonlar, bilgisayarlar ve monitörlerle 2D düz kullanıcı arayüzü tabanlı etkileşimlere alışkınız. Aslında, bu tür etkileşimleri bekliyoruz ve oda dekorunu planlama gibi görevlere yardımcı olacak mağazalarda mevcut değilse şaşırabiliriz.

Artık, kullanıcıların ve fiziksel ortamın etkileşime girdiği, doğal veya uzamsal kullanıcı arabirimleri dediğimiz şeyleri daha çok görüyoruz. Doğal arayüzleri destekleyen bazı teknolojiler, kullanıcıların bir gözlük aracılığıyla deneyimledikleri işaretler, biyometri ve 3D genişletilmiş gerçeklik ortamlarını içerir.

Diğer duyular, daha sürükleyici bir etkileşim oluşturmak için dokunma (dokunma), ses ve hatta koku alma deneyimleri yoluyla doğal kullanıcı arayüzleri tarafından devreye sokulabilir. Deneyimler, yeni yetenekler veya etkileşim yolları geliştirmek veya oluşturmak için artırılmış veya sanal gerçekliği ( AR/VR ) içerebilir. Sonuç, görsel, doğal/mekansal ve geleneksel arayüzleri birleştiren ve çok duyusal bir deneyim sağlayan bir deneyimdir.

Ancak gerçek insan-makine-insan etkileşimi söz konusu olduğunda hala öğrenecek çok şeyimiz var. Kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı becerileri kökten değişmek üzere. Sonuçta, deneyim gerektiğinde güvenilir, güvenli ve özel hissetmek zorunda kalacak.

metaverse deneyimleri için etkileşim planı

Metaverse deneyimleri için etkileşim planı

Metaverse ilgili ilginç olan şey, onu destekleyen teknolojilerin yeni olmaması, yalnızca olgunlaşmaları ve daha erişilebilir ve uygun fiyatlı olmalarıdır. Nişan planı, mümkün olanın sanatını planlamak ve tasarlamak için etkili bir metodolojidir. Süreç, kullanıcı deneyiminin şu anda ne olduğunu görmek ve yeni gerçek zamanlı 3D ve uzamsal teknolojinin bunu nasıl iyileştirebileceğini düşünmek için yolculuktaki her ana bakmayı içerir.

Örneğin, bir müşteri destek çağrı merkeziyle iletişime geçen bir tüketiciyi düşünün. Müşteri, telefon menüsünden bekleme müziğine ve müşteri hizmetleri temsilcisi ile görüşmeye kadar bu deneyime giren kamera arkası hizmet tasarımını görmez. Tüm bu unsurlar yıllar hatta on yıllar önce ortaya konmuştu ve şimdi ilk piyasaya sürüldüklerinden çok farklı bir marka etkisine sahip olabilirler.

Bağlılık planı, süreç boyunca ilerlerken müşteri veya çalışanın marka hakkındaki duygularını anlamak için deneyime yeni bir bakış getiriyor. Örneğin, uzun bekleme süreleri müşterilerin marka hakkındaki görüşlerini olumsuz etkilerken, yavaş etkileşimler ön saflardaki çalışanları strese sokan hayal kırıklığı yaratır.

Plan, bu deneyimi yaratan teknoloji, süreç ve eğitim yığınını gözden geçirerek, yolculukları boyunca müşteriler ve çalışanlar için daha iyi bir deneyim yaratmak için iyileştirme alanlarını belirleyebilir, böylece marka hakkında olumlu bir izlenim bırakabilir ve sadık bir kitle olarak kalabilirler.

Metaverse deneyimleri bu zorluklara çözümler sağlayacaktır. Örneğin, bir müşteri, bir temsilciyle konuşmadan önce bir sorunu saptamak için şirketin yardım portalı aracılığıyla ürünün gerçek zamanlı bir 3D modeliyle etkileşime girebilir. Daha sonra çalışan, müşteriyi standart bir telefon görüşmesinden daha kolay ve daha etkili bir sorun giderme sürecinde yönlendirmek için aynı ürün modelini de görebilir.

Metaverse deneyimleri ve etkileşimleri aracılığıyla zorlukları çözme

Müşteriler ve çalışanlar için hizmet etkileşimlerini iyileştirmenin yanı sıra, metaverse’e dayalı çözümler daha etkili eğitim, saha hizmeti ve satışı destekleyebilir. Örneğin, birçok sektörde şirketler emeklilik çağındaki işgücünün büyük bir bölümünü kaybetmeye hazırlanıyor ve bu çalışanlar büyük olasılıkla, büyük miktarda kurumsal bilgiyi yanlarında götürecekler.

Bu işletmeler, bu örtük bilgiyi nasıl etkili bir şekilde yakalayabilir, organize edebilir ve daha verimli çalışması için bu bilgiye ihtiyaç duyan çalışanlara nasıl sunabilir? Başlıkları, 3D modelleri ve dokunsal geri bildirimleri kullanan sanal ve artırılmış deneyimler, sıkıcı bire bir eğitim etkileşimlerine dayanmadan bu bilgiyi yakalamaya ve korumaya ve paylaşmaya yardımcı olur. Eğitim amaçlı sanal gerçekliği kullanma, çalışanların %75 daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olur.

Bir servis teknisyeni eğitildikten sonra, ürün şemalarına, kılavuzlu kurulum incelemelerine ve diğer sanal olarak artırılmış deneyimlere erişimle daha verimli çalışabilir, bunların tümü arama süresini azaltabilir, müşteri memnuniyetini artırabilir ve çalışanların elde tutulmasını sağlayabilir. Ek olarak, bu çözümler, saha teknisyenlerinin müşterilerle paylaşması için özelleştirilmiş çapraz satış ve yukarı satış önerileri üretebilir.

Metaverse en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını anlamak karmaşık görünebilir, ancak herhangi bir teknoloji uygulamasıyla aynı süreci takip eder. İlk olarak, denemeye başlayın. Geleneksel yapılandırılmış inovasyonu uygulayın ve çözülecek aday iş kullanım örneklerini belirleyin.

Ardından, müşterilerin ve çalışanların bunu nasıl deneyimlediğini anlamak için ilgili süreci planlayın. Ardından, deneyimi geliştirmek için mevcut ve yeni teknolojileri nasıl kullanacağınızı ve birleştireceğinizi yaratıcı bir şekilde düşünün. Son olarak, metaevren geliştikçe ve müşteri ve çalışan beklentileri onunla birlikte geliştikçe süreci tekrar gözden geçirebilmeniz için ortaya çıkan teknolojilere göz atın.

XR teknolojisi kendi içinde büyürken Metaverse kavramı ile bu alan daha da genişlemeye başladı artık şirketler müşteri deneyimi için daha çok veri toplamaya çalışıyor ve bunun  önemini biliyorlar.

Yorum yazın

TeknoVR