JVC, Firmalar için Geliştirdiği 120 Derece FOV XR Gözlüğü

4 dakika, Okuma Süresi

JVC Kenwood, geçtiğimiz yılın sonlarında XR teknolojisini, geniş bir görüş alanı 120 derece (FOV) olan XR gözlüğü ve göz başına 2.5k çözünürlüğe sahip kurumsal kullanıcılar için yeni bir XR gözlük test ettiğini duyurmuştu. Şimdi şirket, cihazın Mart ayı sonundan itibaren kurumsal ortaklara gönderileceğini söylüyor.

yapılan basın açıklamasına göre, JVC bu yılın Mart ayı sonunda HMD-VS1W yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

JVC, 120 Derece FOV XR Gözlüğü

JVC nin prototipi, çift 5.5 inç LCD paneller aracılığıyla göz başına 2.560 × 1.440 piksele kadar görüntü veren 120 derecelik bir FOV elde etmek için tescilli bir ayna ekranı kullanıyor. SteamVR takip sensörlerini kullanan PC bağlantılı gözlük, Vive denetleyicileri veya Valve Index denetleyicileri gibi herhangi bir uyumlu harici denetleyiciyi kullanabilir.

JVC nin projektör ekibi tarafından 2018 yılından bu yana geliştirilmekte olan proje, ağırlıklı olarak simülatör pazarını hedefliyor ancak şirket, inşaat ve medikal alanlarda da kullanıldığını görüyor.

JVC nin ayna teknolojisinin, Nreal Light ve Oppo’nun kısa süre önce tanıt AR cihazı gibi AR kulaklıklarında kullanılan birdbath optics tipine benzediği görülüyor ve çok daha büyük bir ölçekte FOV ile.

Esasen, fikir, kullanıcıların aygıtların veya göstergelerin doğrudan bir görünümünü (geçiş değil) korumasına izin verirken, olması gereken yerde büyük formatlı sanal görüntüler yansıtılır; bu, bir uçuş veya sürüş simülatörü durumunda kokpitin dışında daga geniş bir görüş açısı sunacaktır.

jwc xr gözlüğü

Japonca bir broşürde JVC, adsız XR gözlüğü prototipin “(geleneksel) lens tipi bir ekranda gördüğünüz ekran kapısı etkisi olmadan net görüntüler” ve sonuç olarak daha az renk sapması oluşturabileceğini söylüyor. Şirket ayrıca, kullanıcılara daha geniş bir fiziksel aşınma pozisyonu aralığı sağlayacak geniş bir göz kutusu içerdiğini söylüyor.

Açıkça görülüyor ki JVC nin XR gözlüğü, ortalama VR gözlüğünüzde (veya bu konuda AR gözlüklerinden) farklı bir canavar olması bekleniyor.

Teknik Özellikleri

Çözünürlük
Göz başına 2.560 × 1.440 piksel (toplam 5.120 × 1.440)
FOV
Yatay: 120 °, Dikey: 45 °
Kare hızı 60 veya 72Hz
Görüntü 5.5 inç LCD
Takip
SteamVR Takibi
Bağlantı
DisplayPort 2.0 (2), USB 2.0
Güç kaynağı DC 12V 2A
Boyutlar
278 × 137 × 130 mm
Ağırlık
530g (kayış ve kablo hariç)

Yorum yazın

TeknoVR