JVC, 120 Derece FOV ve Göz Başına 2.5K Çözünürlük ile Kurumsal XR Gözlüğünü Tanıttı

4 dakika, Okuma Süresi

JVC Kenwood, geniş bir görüş alanı (FOV) ve göz başına 2.5k çözünürlüğe sahip kurumsal kullanıcılar için XR gözlüğünü tanıttı.

JVC’nin prototipi, çift 5.5 inç LCD paneller aracılığıyla göz başına 2.560 × 1.440 piksele kadar hizmet veren 120 derecelik bir FOV elde etmek için tescilli bir ayna ekranı kullanıyor. SteamVR takibini kullanan PC bağlantılı gözlük, Vive denetleyicileri ve Valve Index denetleyicileri için uyumlu.

jvc xr gözlük

jvc, xr gözlüğü

2018 yılından bu yana JVC projektör ekibi tarafından geliştirilmekte olan proje, ağırlıklı olarak simülatör pazarını hedefliyor ancak şirket, inşaat ve tıbbi alanlarda da kullanılabileceğini söylüyor.

JVC’nin ayna teknolojisinin, Nreal Light ve Oppo’nun yakın zamanda ortaya çıkardığı AR cihazı gibi AR gözlüklerinde kullanılan optik tipine benzediği görülüyor, ancak çok daha büyük bir ölçekte ve FOV’da.

Esasen, fikir, kullanıcıların aygıtların veya göstergelerin doğrudan bir görünümünü (geçiş değil) korumasına izin verirken, olması gereken yerde büyük formatlı sanal görüntüler yansıtılması; bu, bir uçuş / sürüş simülatörü durumunda kokpitin dışında daha geniş bir alanın görünmesi anlamına geliyor.

jvc xr gözlük

jvc xr gözlüğü

Japonca bir broşürde JVC, isimsiz prototipin “[geleneksel] lens tipi bir ekranda gördüğünüz ekran etkisi olmadan net görüntüler” ve sonuç olarak daha az renk sapması üretebildiğini söylüyor. Şirket ayrıca, kullanıcılara daha geniş bir fiziksel aşınma pozisyonu aralığı sağlayacak geniş bir göz kutusu içerdiğini söylüyor.

Açıkça görülüyor ki JVC’nin XR gözlük, ortalama VR gözlüklerinden (veya bu konuda AR gözlüklerinden) farklı bir canavar,

JVC XR Gözlüğü Teknik Özellikleri:

Çözünürlük
Göz başına 2.560 × 1.440 piksel (toplam 5.120 × 1.440)
FOV
Yatay: 120 °, Dikey: 45 °
Kare hızı 60 veya 72Hz
Görüntüle 5.5 inç LCD
Takip
SteamVR Takibi
Bağlantı
DisplayPort 2.0 (2), USB 2.0
Güç kaynağı DC 12V 2A
Boyutlar
278 × 137 × 130 mm
Ağırlık
530g (kayış ve kablo hariç)

 

Yorum yazın

TeknoVR