AR Oda Haritalama Uygulaması RoomPlan, Apple Tarafından Yayınlandı

3 dakika, Okuma Süresi

AR Oda Haritalama Uygulaması RoomPlan. Apple, son zamanlardaki konferans ve toplantılarda artırılmış veya sanal gerçeklikten neredeyse hiç bahsetmedi, ancak bu ayın başlarında WWDC 2022’de şirket, mobil AR için muhtemelen en iyi 3D oda haritalama araçlarından birini sessizce piyasaya sürdü.

RoomPlan olarak adlandırılan ARKit Swift API, boyutlar ve mobilya türleri gibi temel özellikler de dahil olmak üzere bir odanın 3D planını oluşturmak için son iPhone’larda ve iPad’lerde kamera ve LiDAR tarayıcıyı kullanıyor.

Uygulama henüz tüketiciler için değil. Apple, kavramsal keşif ve planlama için mimari ve iç mimarlar gibi profesyonellerin yanı sıra gayrimenkul, e-ticaret veya konaklama uygulamaları geliştiricilerine hitap etmeyi hedeflediğini söylüyor; geliştiriciler, RoomPlan‘ı doğrudan AR özellikli uygulamalarına entegre edebilir.

AR Oda Haritalama Uygulaması RoomPlan

Bu ayın başlarında piyasaya sürüldüğünde, uzaysal bilgi işlem şirketi EveryPoint’te Baş Evangelist olan Jonathan Stephens, RoomPlan’ı ne yapabileceğini görmek için denemeler yaptı. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

Yukarıda görülen aynanın yanı sıra dağınık alanlar, açık ve kapalı kapılar, pencereler ve genel olarak karmaşık mimari de dahil olmak üzere geleneksel olarak zor bir dizi durumla başa çıkabiliyor gibi görünüyor.

Apple, taramada ince ayar yapmak istiyorsanız, Cinema 4D, Shapr3D veya AutoCAD gibi çeşitli USDZ uyumlu araçlara aktarıldığında her bir bileşenin boyutları ve yerleşiminin ayarlanabileceğini söylüyor.

Söylentilerin devam ettiği Apple karma gerçeklik gözlüğü veya tam teşekküllü Apple AR gözlüklerini ne zaman piyasaya sürmeyi planladığını öğrenmemiz hala zaman alacak gibi görünüyor, ancak AR veya MR gözlüğün son derece sağlam uzay haritalama yeteneklerine ihtiyacı olacak. Apple’ın mevcut platformlarını kullanarak bu tür adımlar attığını görmek, kesinlikle doğru yolda olduklarını gösteriyor.

Apple Sanal Gerçeklik Gözlüğü ve diğer haberleri aşağıda derliyoruz

Rapor: Apple VR/AR Gözlüğü İçin Hollywood Yönetmenlerini İşe Aldı

Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü İle İlgili Son Gelişmeler

Apple Car, VR Teknolojisine Sahip Olabilir

Apple’ın yeni patenti: gelecekteki HMD veya bir 3D sanal görüntü projektörü ile donatılacak

Apple’ın AR/VR Gözlüğü Üç Ekranla Donatılacak: 2 Mikro OLED Ekran + 1 AMOLED Panel

Apple, ikinci nesil AR/MR gözlüklerini planlamaya başladı

 

Yorum yazın

TeknoVR