Apple Car, VR Teknolojisine Sahip Olabilir

Apple Car uzun bir sessizlikten sonra VR teknolojisi için yaptığı patent başvurusu ile tekrar gün yüzüne çıktı.

2 dakika, Okuma Süresi

Apple Car, VR Teknolojisi ile birleştirerek camı olmayan araçlara mı bindirecek bizi? Kendi otomobilini ilk kez 2014 yılında geliştirmeye başladı. Yıllarca süren sessizliğin ardından, şirketin yön değiştirerek, artık yolcular adına hiçbir girdi gerektirmeyen kendi kendini süren bir araç üzerinde çalıştığına dair raporlar yayılmaya başladı. Bu nedenle, bu otonom otomobil, direksiyon ve ayak pedalları da dahil olmak üzere tüm sürücü kontrollerinden yoksun olacak gibi görünüyor.

O zamandan beri Apple, bir dizi potansiyel özelliği gösteren, otomobille ilgili birkaç patent başvurusunda bulundu. Bununla birlikte, bir patent başvurusu oldukça ilginç, özellikle şirketin kendi kendini süren araçlara olan ilgisinin yenilenmesi göz önüne alındığında.

Şirket daha önce, yolcuları araç içi deneyimlere daha fazla kaptırmak için aracın hareketini kullanan bir araç içi VR eğlence sistemi için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine patent başvurusunda bulundu. VR içeriği, otonom aracın istenen konuma giderken hareketi ve hızlanması ile senkronize edilir ve işe gidip gelmenize bağlı olarak değişen benzersiz bir konum tabanlı deneyim sunar.

Apple Car, VR Teknolojisine güvenerek camsız bir otomobil olabilir mi?

apple car, vr teknolojisi

Patent, eğlenceye ek olarak, teknolojinin araç tutması sonucu mide bulantısı gibi durumları azaltmak için nasıl kullanılabileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Yolcular, standart pencereler yerine, aracın dışına monte edilmiş kameralara erişmek için VR gözlüklerini kullanarak dış dünyayı görebilirler. Teknoloji, sabit bir ortamda video izlemek ve kitap okumak için ve ayrıca yoldayken sanal toplantılar yapmak için de kullanılabilir.

Geçmiş raporlara göre, Apple’ın uzun zamandır beklenen kendi kendine giden arabasını 2025 civarında piyasaya sürmesi bekleniyor, ancak şirket bu konu ile ilgili herhangi bir resmi onayda bulunmadı. Apple, geçmişte henüz gün ışığına çıkmamış bir dizi kötü ticari marka başvurusunda bulundu. Bununla birlikte, herhangi biri direksiyonsuz, penceresiz, sürücüsüz bir aracı halka etkili bir şekilde satabilecekse sanırım, o Apple’dır.

Yorum yazın

TeknoVR