Rapor: Apple VR/AR Gözlüğü İçin Hollywood Yönetmenlerini İşe Aldı

Söylentiye göre şirket ayrıca VR FaceTime üzerinde çalışıyor olabilir.

2 dakika, Okuma Süresi

The New York Times’a göre, uzun süredir söylentileri dolaşan Apple VR/AR gözlüğü için sürükleyici içerik kataloğunu desteklemek için Hollywood seçkinlerinden yardım alıyor. Bu, ünlü yönetmen Jon Favreau’nun ( The Lion King, Ironman, The Mandalorian ) gizemli video içeriğini içerecek.

Projeye yakın üç kişiden bahseden yayın, Favreau’nun Apple TV+’nın yeni “belgesel” dizisi Prehistorik Planet’e dayanan ve Favreau’nun yürütücü yapımcılığını üstlendiği karma gerçeklik cihazı için orijinal içerik geliştirdiğini iddia ediyor. Kaynaklara göre, bu karma gerçeklik içeriği, önümüzdeki yıl Apple’ın VR/AR gözlüğü 2023’te piyasaya çıktığında kullanıma sunulacak.

 

jonfavreau

 

Apple bu raporları henüz doğrulamamış veya reddetmemiş olsa da, Favreau’nun film yapım sürecinin bir parçası olarak sürükleyici teknolojiyi kullanma geçmişine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. 2019’da, yıldız yönetmenin The Lion King’in 2019 versiyonu için sanal ortamlar oluşturmak ve önizleme için VR teknolojisini kullanmıştı. Bununla birlikte, Apple’ın sürükleyici içerik geliştirmede Favreau’dan yardım istemesi mantıklı olacaktır.

Bloomberg’in resmi Apple muhabiri Mark Gurman’a göre, şirketin VR/AR gözlüğü ve RealityOS platformu, mecazi buzdağının sadece görünen kısmı. Uzun süredir konuşulan donanıma ek olarak Gurman, şirketin FaceTime, Apple Maps ve diğer çeşitli uygulamalar için VR entegrasyonu üzerinde çalıştığını iddia ediyor.

 

lionkingvr 2

Gurman raporunda , “Üçüncü taraf uygulamalar bu projenin önemli bir bileşeni olsa da, Apple ayrıca kendi uygulamalarını da planlıyor” diyor. “Bu, bir Memoji’de hareketlerini kopyalamak için bir kişinin yüzünü tarayabilen FaceTime’ın bir VR sürümünü, Haritalar’ın yeni bir VR sürümünü ve Notes ve Calendar gibi temel Apple uygulamalarının rOS türevlerini içeriyor. Ayrıca, gözlüğün bir Mac’in ekranını genişleterek 3D’ye getirmesinin bir yolu da üzerinde çalışıyor.”

Apple VR/AR gözlüğü

Geçtiğimiz hafta, şirketin yıllık WWDC geliştirici konferansı sırasında Apple’ın VR/AR başlığı ve “Gerçeklik İşletim Sistemi” kombinasyonunun potansiyel olarak ortaya çıkacağına dair söylentiler dolaşmaya başladı. Ne yazık ki, etkinlik, merakla beklenen karma gerçeklik cihazını bırakın, VR veya AR’den bahsetmeden geçti. Bununla birlikte, çeşitli iOS cihazları için yeni bir MacBook Air ve çeşitli heyecan verici yazılım güncellemeleri hakkında bilgi edindik.

Önümüzdeki aylarda Apple VR/AR gözlüğü hakkında daha fazla bilgi edineceğimizi umuyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR